Черно море разгроми с убедителното 5:0 Спартак в 60-ото варненско дерби на ниво "А" група. Точни за "моряците" бяха Адриан Фернандеш на два пъти и по веднъж Мирослав Манолов, Георги Илиев и Тодор Колев.

Новият треньор на Спартак Атанас Джамбазки едва ли ще иска да си спомня за дебюта си начело на "соколите". Той пое тима в сряда, а днес гледа варненското дерби от трибуните на стадион "Тича". Той бе заложил на защитната тактика в този двубой. Тя обаче даде резултат само до почивката, когато двата отбора се прибраха в съблекалните при 0:0.

Десет минути след началото на второто полувреме обаче Спартак остана с човек по-малко, след като за втори жълт картон терена напусна Велимир Иванович. Сърбинът още преди почивката не сдържаше нервите си и ясно личеше, че няма да успее да завърши мача. В 29-ата минута се стигна дори до сбиване, в което той бе замесен. Веле удари Мирослав Манолов, след което заслужено получи жълт картон, а в 55-ата минута вече бе изгонен. Малко по-рано Мирослав Манолов бе открил за "моряците" със силен удар от границата на наказателното поле за 1:0.

След оставането с човек по-малко "соколите" изнемогваха и бяха трайно притиснати в собствената си половина. В 60-ата минута Даниел Георгиев комбинира с Георги Илиев, който изведе Фернандеш на стрелкова позиция. Известният като Каруча нападател на домакините покачи на 2:0, след като бе оставен непокрит в полето на Илия Николов. В 73-ата Георги Илиев оформи класиката, изпълнявайки перфектно пряк свободен удар за 3:0. Само 120 секунди след това Фернандеш вкара второто си попадение в мача, след което отстъпи мястото си на Тодор Колев. Младата резерва също се разписа. В 80-ата минута той реализира за крайното 5:0 с глава. По този начин Спартак претърпя една от най-тежките си загуби във варненското дерби.

С прибавените три точки Никола Спасов и футболистите му вече имат 20 в актива си, с колкото е и Локо (Сф). "Моряците" обаче са с по-добра голова разлика и заемат петото място, докато "железничарите" са шести. Спартак пък се смъкна с две позиции назад и вече е на предпоследното 15-о място с 10 точки, с колкото са още пловдивските Локомотив и Ботев. Последен в класирането на "А" група е Беласица с 9 точки.

Срещата по минути - ТУК

ЧЕРНО МОРЕ - СПАРТАК (Вн) 5:0
1:0 Мирослав Манолов (51), 2:0 Адриан Фернандеш (60), 3:0 Георги Илиев (73), 4:0 Адриан Фернандеш (75), 5:0 Тодор Колев (80)

ЧЕРНО МОРЕ: 1.Карамфил Илчев, 7.Станислав Стоянов, 5.Николай Домакинов, 15.Александър Александров, 3.Жовалдир Периш, 23.Даниел Георгиев, 8.Рикадро Андре, 21.Георги Илиев, 77.Йордан Юруков (82 - 27.Даниел Димов), 9.Адриан Фернандес (77 - 13.Тодор Колев), 31.Мирослав Манолов (66 - 11.Георги Андонов)

СПАРТАК (Вн): 1.Илия Николов, 33.Диян Дончев, 19.Станислав Петров, 5.Венци Маринов, 6.Юри Иванов (68 - 20.Антон Костадинов), 28.Стефан Дончев (55 - 10.Спас Байрактаров), 3.Стоян Георгиев, 16.Мартин Димов, 4.Даниел Моралес, 23.Велимир Иванович, 8.Стойко Сакалиев (75 - 99.Михаил Аврионов)