Ботев (Пловдив) е последният български отбор, спечелил квота за евротурнирите. "Канарчетата" надвиха с 2:1 Берое в баража за място в Лигата на конференциите, за където по-рано се класираха още ЦСКА и Левски.

Мохамед Брахими откри резултата преди почивката в Коматево, а в началото на втората част точен за 2:0 беше Па Конате. Малко след това Давиде Мариани върна интригата, намалявайки на 2:1, но до края "жълто-черните" не допуснаха изненада и заслужено ликуваха.

Избраниците на Азрудин Валентич надиграваха футболистите на Петър Хубчев през по-голямата част от двубоя. Ботев имаше и други шансове за гол, но на няколко пъти Генадий Ганев се намеси с решителни спасявания.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

Преди двубоя Ботев награди Лъчезар Балтанов за изиграните 200 мача с фланелката на "жълто-черните". Плакетът и подаръците на халфа бяха връчени от легендите Атанас Пашев и Петър Зехтински под бурните овации на феновете на домакините.

Мачът започна с любопитна ситуация. Още в 23-ата секунда съдията Драгомир Драганов даде дузпа на Ботев. Мохамед Брахими влезе в наказателното поле и падна след съприкосновение с Сиам Бен Юсеф. Реферът прегледа ситуацията с ВАР и три минути по-късно промени решението си, показвайки жълт картон за симулация на Брахими.

След това двата отбора спретнаха лют спор и до почивката беше доста интригуващо. В 10-ата минута Давиде Мариани стреля силно, топката излезе в аут. В 13-ата Ботев пропусна изгодно положение за гол. Джеймс Ето`о центрира в наказателното поле, топката попадна на главата на Па Конате, който обаче не успя да я засече по най-добрия начин и да вкара.

Малко след това "канарчетата" отново поискаха дузпа. Те видяха игра с ръка на футболист на Берое, но не и Драгомир Драганов. Треньорът Валентич пък получи жълт картон заради реплика към съдията.

В 23-ата минута и гостите от Стара Загора поискаха дузпа. Алиун Фал падна в наказателното поле и остана да лежи. Драганов не посочи бялата точка, а футболистът се размина с жълт картон за симулация.

В 37-ата минута Ботев имаше нова добра възможност. Брахими игра с глава, топката се насочи към Па Конате, но защитник на Берое изби в корнер. След ъгловия удар се стигна и до първия гол. Тодор Неделев центрира, получи се разбъркване пред Ганев, Самюел Супрайен хитро подаде с пета към Брахими, който успя да прокара топката между няколкото играчи и да я изпрати в мрежата на Берое - 1:0.

Малко след подновяването на играта "канарчетата" удвоиха преднината си и направиха важна крачка към жадуваната победа. Джейм Ето`о проби отдясно и центрира, Па Конате овладя топката и с точен удар с левия крак направи безпомощен вратаря на гостите - 2:0.

В 53-ата минута Давиде Мариани изненада Хидайет Ханкич със силен далечен удар, реализирайки за 2:1.

Избраниците на Хубчев започнаха по-често да поглеждат към вратата на Ботев. "Жълто-черните" обаче повече не се пропукаха, като дори пропуснаха няколко положения до края и срещата приключи 2:1.

БОТЕВ (Пд) - БЕРОЕ 2:1
1:0 Мохамед Брахими (38), 2:0 Па Конате (48), 2:1 Давиде Мариани (53)

Maчът по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на срещата.
1  В 23-ата секунда Сиам Бен Юсеф повали Мохамед Брахими в наказателното поле на гостите, съдията Драгомир Драганов посочи бялата точка.​ Реферът ще прегледа ситуацията с ВАР.
3  НЯМА ДУЗПА! След преглеждане на ситуацията с ВАР Драганов прецени, че няма нарушение на защитника на Берое срещу Брахими. Жълт картон за нападателя на Ботев за симулация.
13  Пропуск на Па Конате. Играчът на Ботев беше изпуснат от защитата на Берое, засече с глава центрираната отдясно топка, но не по най-добрия начин, което не затрудни Генадий Ганев.
18  Домакините отново искат дузпа, претендирайки за игра с ръка на бранител на Берое след центриране на Джеймс Ето`о. Драганов остава безмълвен.
20  Треньорът на Ботев Азрудин Валентич получи жълт картон заради реплика към съдията.
23  Алиун Фал падна в наказателното поле на Ботев и остана да лежи. Съдията Драгомир Драганов не посочи бялата точка, а нападателят на Берое се размина с жълт картон за симулация.
31  Абубакар Тунгара нанесе силен изстрел по земя, Ханкич се намеси, спасявайки с една ръка.
38  ГОЛ! Публиката в Коматево в екстаз! 1:0 за Ботев (Пловдив) след гол на Мохамед Брахими. Тодор Неделев центрира от ъглов удар, на далечната греда Самюел Супрайен хитро подаде с пета към Брахими, който успя да прокара топката между няколкото играчи и да я изпрати в мрежата на Берое.
41  Петър Хубчев извършва принудителна смяна. Абубакар Тунгара се контузи, в игра влиза Джунейт Али.
45 - Добавеното време е 4 минути.
45+5 - Край на първото полувреме.
-----------------
46 - Начало на второто полувреме.
48  ГОЛ! 2:0 за Ботев след попадение на Па Конате! Джейм Ето`о проби отдясно, центрира в наказателното поле, Па Конате овладя топката и с точен удар с левия крак направи безпомощен вратаря на гостите.
53
ГОЛ! Гостите намалиха чрез Давиде Мариани - 2:1! Халфът на Берое изненада Ханкич с далечен удар по земя, топката попадна в десния ъгъл на вратаря на Ботев.
58 - Удар на Симеон Мечев, топката прелетя покрай вратата на домакините.
62 - Току стреля от дистанция в аут.
77  Неделев изпълни пряк свободен удар, домакините изразиха претенции за дузпа за игра с ръка, Драгомир Драганов остана безмълвен.
86  Силен удар на Джак Лейн е спасен от Ганев.
90 - Добавеното време е 6 минути.
90+7 - Край на срещата. Ботев (Пловдив) победи Берое с 2:1 и се класира в Лигата на конференциите.

БОТЕВ (Пловдив): 13.Хидайет Ханкич, 3.Па Конате , 4.Виктор Генев, 6.Дилан Мертенс, 18.Самюел Супрайен , 22.Реда Рабей , 24.Роберто Пунчец, 8.Тодор Неделев (к), 10.Емануел Току, 15.Джеймс Ето`о  (58  17.Николай Минков ), 9.Мохамед Брахими   (46  26.Джак Лейн)
Резерви: 84.Християн Славков, 17.Николай Минков, 20.Лъчезар Балтанов, 21.Точукву Нади, 23.имитър Тонев, 26.Джак Лейн, 27.Атанас Чернев
Треньор: Азрудин Валентич

БЕРОЕ: 33.Генадий Ганев, 43.Джонатан Перейра, 5.Сиам Бен Юсеф, 15.Георги Динков (к), 20.Стив Перейра, 16.Симеон Мечев, 18.Давиде Мариани  , 7.Даниел Генов (76  4.Христо Митев), 8.Абубакар Тунгара (41  2.Джунейт Али), 10.Серкан Юсеин (65  6.Кевин Тапоко), 11.Алиун Фал
Резерви: 12.Иван Гошев, 2.Джунейт Али, 3.Мирослав Енчев, 4.Христо Митев, 6.Кевин Тапоко, 77.Божидар Пенчев
Треньор: Петър Хубчев

Пловдив, Спортна база в Коматево
Съдия: Драгомир Драганов

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия

Край на мача! Ботев спечели баража за участие в Лигата на Конференциите!

Публикувахте от Botev Plovdiv в Събота, 28 май 2022 г.