Ботев (Враца) успя да запази мястото си в Efbet Лига. И през новия сезон "зелените" ще играят в групата на майсторите, след като ликуваха с 3:2 в баража срещу Етър. Двубоят се игра на стадион "Александър Шаламанов" в София, а след последния съдийски сигнал Юлиан Ненов и компания, водени от италианския треньор Дженаро Иецо, заслужено ликуваха.

Именно капитанът откри резултата за врачани. Юлиан Ненов вкара в 49-ата минута, след което Браян Переа удвои в 73-ата, а в 85-ата точен за 3:0 беше Йоан Бауренски. Врачани обаче потрепериха в края, след като "болярите" успяха да им вкарат два гола и донякъде да върнат интригата. За Етър се разписаха Ловре Кнежевич и Мариян Иванов, но избраниците на Веселин Великов нямаха сили за чудо и през следващия сезон отново ще играят във Втора лига, където завършиха на четвъртото място.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Припомняме, че първите три се класираха директно за елита - Септември (София), Хебър (Пазарджик) и Спартак (Варна). От Efbet Лига пък изпадна Царско село, който вече не съществува, изчезвайки от футболната карта.

През първото полувреме на баража не падна гол. В петата минута Ботев можеше да поведе, но гредата се оказа верен помощник на стража на Етър Христо Иванов. Браян Переа засече топката с глава и я изпрати в левия страничен стълб. До почивката врачани бяха по-активни, но не успя да материализира превъзходството си. И за разлика от първата част, в която не падна гол, през втората зрителите видяха цели пет попадения. В 49-ата минута Браян Переа изведе отлично Чавдар Ивайлов по левия фланг и той подаде към нахлуващия Юлиан Ненов, който прониза Христо Иванов - 1:0.

Избраниците на Дженаро Иецо продължиха да доминират. В 73-ата минута много активният Переа покачи на 2:0, след като прехвърли Христо Иванов. В 85-ата Йоан Бауренски реализира за 3:0 след центриране от корнер и засичайки точно с глава. След това врачани доста се отпуснаха и предоставиха инициативата на Етър, което можеше да им изиграе лоша шега. В 88-ата минута Ловре Кнежевич намали, след като бе изведен на празна врата на задна греда и засече в мрежата на Красимир Костов - 3:1.

В 90-ата минута след центриране Мариан Иванов засече с летящ плонж за 3:2. Ботев все пак удържа преднината си и ликува след последния съдийски сигнал.

Така Ботев за втора поредна година се спасява чрез бараж и през сезон 2022/2023 отново ще бъде сред най-добрите български отбори. Любопитното е, че преди година "зелените" запазиха елитния си статут начело с Веселин Великов, който сега води Етър.

БОТЕВ (Враца) - ЕТЪР 3:2
1:0 Юлиан Ненов (49), 2:0 Браян Переа (73), 3:0 Йоан Бауренски (85), 3:1 Ловре Кнежевич (88), 3:2 Мариян Иванов (90)

По-важното от двубоя по минути:
1 - Начало на мача.
5  ГРЕДА! Топката беше центрирана от пряк свободен удар, Ловре Кнежевич изпусна Браян Переа на близката греда, нападателят на Ботев (Враца) засече с глава, но право в левия страничен стълб.
24  Капитанът Юлиан Ненов получи подаване в наказателното поле на Етър, финтира противник и отправи точен удар, който Христо Иванов улови.
30 - Изстрел на Ловре Кнежевич, топката прелетя покрай вратата на Ботев (Враца).
45 - Етър с първи точен удар в мача. Цветомир Тодоров засече с глава центрираната отляво топка, Красимир Костов я улови.
45 - Край на първото полувреме.
-----------------
46 - Начало на второто полувреме.
49  ГОЛ! 1:0 за Ботев (Враца)! Капитанът Юлиан Ненов се разписа след подаване на Чавдар Ивайлов.
51 - Чавдар Ивайлов стреля директно от пряк свободен удар, след рикошет в стената топката излезе в ъглов удар.
63  Ненов изведе отлично Стефан Гаврилов, който от отлична позиция в наказателното поле на Етър изпрати топката над вратата.
72  Радослав Апостолов отправи опасен удар, топката прелетя над вратата на врачани.
73  ГОЛ! 2:0 за Ботев (Враца), който прави голяма крачка към оставането в Efbet Лига. Браян Переа беше изведен на добра позиция и прехвърли Христо Иванов, удвоявайки преднината на тима си.
83  Цветомир Тодоров отправи точен удар, но Диего Фераресо застана на пътя на топката и блокира изстрела му.
84  Христо Иванов спаси изстрел на Виктор Василев.​
85  ГОЛ! 3:0 за Ботев (Враца), който по всичко изглежда, че запазва мястото си в елита. Йоан Бауренски се разписа с удар отблизо.
88  ГОЛ! Етър намали чрез Ловре Кнежевич, който се разписа отблизо за 3:1.
90
ГОЛ! "Болярите" стигат до още едно попадение, врачани вече водят само с 3:2! Мариян Иванов вкара, засичайки с летящ плонж центрираната от корнер топка.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+4 - Край на баража. Ботев (Враца) победи с 3:2 Етър и запази мястото си в Efbet Лига.

БОТЕВ (Враца): 76.Красимир Костов, 2.Валери Христов, 77.Мартин Николов, 6.Антонио Георгиев , 3.Луиз Соарес, 22.Диего Фераресо, 94.Юлиан Ненов (к)  (86  28.Красимир Тодоров), 24.Стефан Гаврилов , 19.Браян Переа , 17.Чавдар Ивайлов  (76  11.Виктор Василев), 88.Йоан Бауренски
Резерви: 33.Любомир Василев, 18.Илия Миланов, 10.Теодор Георгиев, 11.Виктор Василев, 8. Митко Панов, 20. Мохамед Бентахар, 28.Красимир Тодоров
Треньор: Дженаро Иецо

ЕТЪР: 1.Христо Иванов (к), 30.Моран Абдиел, 21.Атанас Кръстев (83  23.Христо Христов), 17.Ивей Ромееш, 7.Кольо Станев, 22.Ловре Кнежевич  , 26.Мариян Иванов , 14.Радослав Апостолов (78  29.Николай Дичев), 16.Уилсон Фелипе  (66   3.Юлиян Райков), 10.Цветомир Тодоров, 20.Яни Пехливанов
Резерви: 13.Анатолий Господинов, 6.Кристиян Кънчев, 29.Николай Дичев, 23.Христо Христов, 3.Юлиян Райков, 24.Борислав Марков, 18.Калоян Ненчев
Треньор: Веселин Великов

София, стадион "Александър Шаламанов"
Съдия: Волен Чинков

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия