Юношеският национален тим на България до 17 години загуби от шампиона Нидерландия с 1:3 на старта в група "B" на европейското първенство в Израел. В другата среща от тази група по-рано Франция размаза Полша с 6:1 и оглави временното класиране.

Селекционерът Йордан Петков избра да започне на вратата с Алекс Божев, пред него в защита отляво Михаил Цонев, отдясно Захари Атанасов и централна двойка бранители Мартин Георгиев и Росен Маринов. В халфовата линия действаха Чунг Нгуен До, Антоан Стоянов и Асен Митков. По крилата бяха Борислав Маринов и Роберто Райчев, а централен нападател бе Петър Кирев.

Младите "лъвчета" стартираха страхотно и още в 10-ата минута на срещата поведоха, след като Мартин Георгиев изкочи зад защитата на "лалетата" при центриране на Захари Атанасов от пряк свободен удар и преодоля Тристан Куйстен за 1:0. Две минути след това националите ни пропуснаха чудесен шанс да удвоят аванса си. Борислав Маринов центрира отляво и вратарят Куйстен не се намеси добре, а Петър Кирев протегна крак и прати топката в напречната греда.

В 31-ата минута "лалетата" успяха да изравнят след пробив по дясното крило на Ван Дуйвен и пас към Габриел Мисехюи, който със силен удар прати топката във вратата на Алекс Божев за 1:1. Секунди по-късно Силвано Фос можеше да направи обрата пълен, но Божев изби топката, както направи и малко след това след удар на Ван Дуйвен.

"Оранжевите" продължиха да доминират и в последната минута на частта Мисехюи отправи мощен удар към вратата на Божев, но малко встрани.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

В 57-а минута Мисехюи шутира и Божев избива в корнер. Секунди по-късно "лалетата" нацелиха греда след удар на Хуйсен с глава. Активните действия на нидерландците дадоха резултат след час игра, когато Мисехюй намери Исаак Бабади на границата на наказателното поле и той с прецизен удар се разписа за 1:2, а топката се отклони и в гредата.

В следващите минути родните национали стабилизираха представянето си, но "лалетата" контролираха темпото и в 75-ата минута Божев отново се намеси решително след удар от далечна дистанция.

В първата минута от добавеното време Джейсън ван Дуйвен се пребори с Георгиев и напредна към наказателното поле, след което шутира и топката рикошира в крак на защитник, за да заблуди Божев и да влети във вратата му за крайното 1:3.

В следващия кръг на 19 май "лъвчетата" играят с лидера в групата Франция, а "лалетата" срещат Полша.

БЪЛГАРИЯ U17 - НИДЕРЛАНДИЯ U17 1:3
1:0 Мартин Георгиев (10), 1:1 Габриел Мисехюи (31), 1:2 Исаак Бабади (60), 1:3 Джейсън Ван Дуйвен (90+1)

България U17: Алекс Божев – Захари Атанасов, Мартин Георгиев, Росен Маринов, Михаил Цонев – Чунг Нгуен До, Антоан Стоянов, Асен Митков (к) (46 Неджиб Хаджа) – Роберто Райчев (86 Стефан Трайков), Петър Кирев (79 Константин Павлов), Борислав Маринов (65 Симеон Василев)
Резерви: Велизар Илиев – Слави Чакъров, Симеон Василев, Константин Павлов, Росен Божинов, Стефан Трайков, Неджиб Хаджа, Александър Петров, Александър Александров
Селекционер: Йордан Петков

Нидерландия U17: Тристан Куйстен – Брам Роверс (77 Хенри), Тиймен Блокзил, Деан Хуйсен, Райни Брайнбург – Силвано Фос , Габриел Мисехюи (67 Банзузи), Тим ван ден Хювел – Исаак Бабади , Джейсън Ван Дуйвен , Яден Слори (68 Боерхут)
Селекционер: Миша Визер

Стадион: "Лод Мунисипал" (Лод, Израел)
Съдия: Игор Стойчевски (Северна Македония)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия