17-годишният Михаил Георгиев от Пловдив (роден 1991 година) спечели плувния маратон Галата - Варна с време 51,38 мин. Варненци ги няма в тройката при мъжете и жените, информира "Варна спорт". Рекорд по
участие на чужденци постави маратона. В 68-мото издание на проявата освен наши състезатели се пуснаха представители на още 7 нации. И седемте плувци от чужбина финишираха в контролното време - 90 минути след победителя, и си тръгнаха с почетни грамоти. Чуждото участие бе от Сърбия, Македония, Русия, Тунис, Хърватия, Белгия и Канада. Приз за най-добре представил се чужденец взе руснакът Антон Иляревски от Москва, който спря хронометрите на 1,23,37 ч.
Общо 165 състезатели от всички възрасти стартираха от нос Галата точно в 10,10 ч. Времето бе неблагоприятно - силен вятър и коварна вълна, което принуди някои от най-малките участници да прекратят маратона още в началната фаза на трасето. Екипите от спасители на ВМС обаче бдяха зорко по трасето и не допуснаха инциденти. Победител в маратона стана Михаил Георгиев от Пловдив. 17-годишният талант, който плува за четвърти път Галата - Варна, закова хронометрите на 51,38 мин. При дамите първо и второ място заеха сестрите Мария и София Златкови от София с времена съответно 58,56 мин и 59,21 мин. Те също плуват за четвърти път по трасето.
Приз за най-млад участник получи талантът на ПСК "Черно море" Стефан Петров, който е на 9 год. 73-годишният Николай Увалиев пък, който има зад гърба си повече от 40 маратона Галата - Варна, взе наградата за най-възрастен участник, завършил успешно състезанието.
От 165 стартирали плувци 150 се вместиха в контролното време и получиха почетни грамоти и фланелки от организаторите - община Варна, ВМС на Република България и ПСК "Черно море". Общият награден фонд, който си разпределиха призьорите - заелите до осмо място в двата пола плюс специалните награди, бе 4200 лв.
В церемонията по награждаването се включиха кметът на община Варна Кирил Йорданов, зам.-кметът Коста Базитов, Калинка Попстефанова, директор на дирекция "Младежки дейности и спорт" в общината, контраадмирал Георги Георгиев - началник на щаба на ВМС на Република България, Калояна Димитрова - президент на ПСК "Черно море", Надежда Парушева - изпълнителен директор на ПСК "Черно море". /БЛИЦ