Украинецът Дмитро Пидручни изненадващо спечели световната титла в преследването на 12.5 км за мъже на шампионата на планетата по биатлон в шведския зимен център Йостерсунд, а втори остана норвежецът Йоханес Тингес Бьо, който предсрочно си осигури Световната купа за сезон 2018/2019.

Пидручни направи две грешки в първата от четирите си стрелби и финишира за 31:54.1 минути, печелейки историческа първа титла за Украйна от световното първенство по биатлон.

За 27-годишния украинец това е първи подиум в старт от Световната купа и първи медал от световно първенство в кариерата.

Бронзовият медал спечели французинът Кентен Фийон Майе, който пропусна три мишени в четирите си стрелби и завърши на 17.7 секунди след победителя. За Майе това е второ бронзово от първенството след бронза и в спринта.

Олимпийският шампион от Пьонгчанг 2018 и защитаващ титлата си от 2017 година Мартен Фуркад (Франция) беше втори след втората стрелба, но допусна две грешки при третото си посещение на стрелбището и остана пети на 27.8 секунди след победителя.

От българите Владимир Илиев завърши на 37-о място с пет грешки в стрелбата и пасив от 3:01.1 минути, Красимир Анев е 39-и с две пропуснати мишени и на 3:24.5 минути, а Димитър Герджиков остана 48-и с четири грешки и изоставане от 4:51.0 минути.

В генералното класиране за Световната купа след 20 старта за сезона Йоханес Тингес Бьо е недостижим на върха с 1050 точки. Втори е руснакът Александър Логинов със 726, а трети е французинът Кентен Фийон Майе с 692 точки. Красимир Анев е 37-и със 146 точки, Владимир Илиев е 50-и със 77 точки, Антон Синапов - 70-и с 23 точки, а Димитър Герджиков - 94-и с 4 точки.

Следващият старт от Световното е на 12 март с индивидуалната дисциплина на 15 км за жени.