"Поздравявам УЕФА, че взе решение домакинството на Европейското първенство по футбол през 2020 година да бъде споделено между повече държави". Това каза министърът на младежта и спорта Красен Кралев по време на неформална работна среща на спортните министри в рамките на Съвета на ЕС в Брюксел, чийто основен гост бе Мартин Кален, изпълнителен директор на УЕФА. Темата на дискусията беше “Възможности и предизвикателства в контекста на големите спортни събития”. 

Според Кралев УЕФА има пълна политическа подкрепа от страна на всички правителства в избора си за разширяване на броя страни, които ще домакинстват на Евро 2020. По думите му, УЕФА трябва да бъдат насърчавани да продължат тази стратегия, защото след първенството по футбол през 2020 ще има още такива първенства. “Уверен съм, че всички правителства от ЕС ще подкрепим тази практика, за да може повече държави да споделят това невероятно изживяване. Кой да вземе домакинството не се определя само от това колко голяма или малка е дадена страна, дори и от това дали разполага с правилната инфраструктура, подобряването на която в крайна сметка е  постижимо. Най-голямото предимство е опитът”, коментира българският спортен министър пред колегите си. Кралев каза, че по този начин спортните федерации дават шанс на повече държави да трупат опит и след това да бъдат домакини на още по-големи състезания.

Министър Кралев даде пример от българската практика като изтъкна големия опит, който страната ни е придобила при организирането на волейболни събития съвместно с Италия. “Започнахме през 2015 г. със съвместното домакинство на Европейското първенство за мъже, което се проведе в България и Италия. Заедно спечелихме домакинството и на Световното първенство за мъже през септември 2018 г., което беше организирано в две държави за първи път в историята на волейбола”, обясни той.

Според Красен Кралев именно този опит ни е дал самочувствие да продължим нататък и в момента работим заедно със Сърбия и Румъния за общото ни домакинство на Европейското първенство по волейбол за жени през 2021. Очаква се Гърция също да се присъедини.

Кралев смята, че все повече държави ще се стремят съвместно да бъдат домакини на световни първенства по футбол, волейбол, баскетбол и много други спортове. “В момента основната цел на правителствата в Европа трябва да бъде спечелването на повече домакинства за нашия континент и за страните на ЕС. Трябва да имаме възможността да бъдем конкурентоспособни на останалите държави от другите континенти. Опитът, който споделяме и стартиращата стратегия в Европа за споделяне на домакинствата на големи състезания, ще ни дадат все по-големи възможности да развиваме нашите умения и самоувереност за спечелване на домакинство дори на Световно първенство по футбол в съюз между три или четири по-малки държави”, категоричен беше министърът на младежта и спорта. 

В тази връзка в речта си по време на Съвета на ЕС на спортните министри Кралев посочи, че по инициатива на нашите гръцки колеги България, Гърция, Румъния и Сърбия работят за възможността да кандидатстват за домакинство на световното първенство по футбол през 2030 г.  Той подчерта, че България се e превърнала в запазена марка при организирането на големи спортни събития. "2018-та е била най-наситената с домакинства на големи състезания година в историята на българския спорт. През месец септември бяхме домакини на три световни първенства едновременно и се справихме отлично", заяви министър Кралев.