Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Швейцария победи Унгария с 3:1 в първи двубой за двата тима от група "А" на Европейското първенство по футбол.

Сред титулярите за швейцарците започна нападателят на Лудогорец Квадво Дуа, който блесна с гол и беше сменен в 68-ата минута.

Квадво Дуа влезе в историята на българския футбол

Мачът започна равностойно с предпазлива игра и от двата отбора, а головите опасности в първите минути липсваха.

Първият по-опасен изстрел дойде в десетата минута, но Роланд Шалай прати топката над вратата на Швейцария.

Малко преди да изтече четвърт час игра нападателят на Лудогорец Квадво Дуа откри резултата за "кръстоносците", останал сам срещу вратаря на Унгария след пас на Михел Ебишер. Попадението е първо за Дуа във втория му мач за швейцарския национален отбор.

В 20-ата минута Швейцария можеше да поведе с два гола разлика, но Рубен Варгас пропусна от чудесна позиция.

Унгария така и не успя да отвърне на удара в следващите минути и позволи на съперника да диктува събитията на терена. Пет минути преди края Вили Орбан пропусна най-чистото положение за унгарците, но стреля твърде слабо от добра позиция.

В самия края на първата част Швейцария поведе с 2:0 след техничен удар от дистанция на Михел Ебишер.

Нападателят на Лудогорец Квадво Дуа получи добра възможност да вкара втория си гол за Швейцария в началото на втората част, но ударът му беше спасен. Пет минути по-късно Петер Гулачи се справи и при удар на Рубен Варгас.

След малко повече от час игра Унгария пропусна страхотно положение, при което Барнабас Варга засече центриране от левия фланг, но прати топката покрай вратата.

Само няколко минути по-късно Барнабас Варга успя да намали резултата след удар с глава - 1:2.

До края двата тима направиха по няколко смени, а унгарците опитаха натиск, който обаче не доведе до резултат. Швейцарците имаха две добри възможности в продължението на срещата, но Фабиан Риедер не се възползва.

Това обаче стори Бреел Емболо, който прехвърли вратаря на Унгария за крайното 3:1 в третата минута от добавеното време.

Германия е начело в групата с 3 точки, колкото има и Швейцария, но с по-лоша голова разлика. Унгария е на трето място с нулев актив, а Шотландия е на дъното също без нито една точка.

УНГАРИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 1:3
0:1 Квадво Дуа (12'), 0:2 Михел Ебишер (45'), 1:2 Барнабас Варга (66'), 1:3 Бреел Емболо (90+3')

По-важното от мачa по минути:

1' Начало на срещата.
10' Първи по-опасен удар в мача! Роланд Шалай стреля над вратата на Швейцария от границата на наказателното поле.
12'  ГОООООЛ! Нападателят на Лудогорец Квадво Дуа се разписа за Швейцария, останал сам срещу вратаря на Унгария.
20' Какъв шанс! Рубен Варгас се озова на стрелкова позиция, но вратарят на Унгария Петер Гулачи се намеси решително.
33' Доминик Собослай стреля от фаул, но Ян Зомер се справи.
40' Шанс за Унгария! Вили Орбан стреля с глава, след като засече центриране, но отново не успя да затрудни Зомер.
45'  ГОООООЛ за Швейцария! Михел Ебишер получи на границата на наказателното поле и с техничен удар към левия ъгъл, преодоля Гулачи за 2:0.
45+2' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
48' Чудесна възможност за Квадво Дуа, но ударът му е спасен.
53' Нов шанс за Швейцария! Рубен Варгас пое топката на метри от вратата и шутира, но Гулачи се справи.
63' Какъв пропуск! Роланд Шалай центрира отляво, Барнабас Варга засече топката, но не успя да уцели вратата.
66'  ГОООООЛ за Унгария! Барнабас Варга се разписва с глава, след като се пребори със защитник на Швейцария за по-добра позиция в наказателното поле.
90' Страхотен шанс за Швейцария! Фабиан Риедер опита удар от малък ъгъл, но Гулачи се справи.
90+2' Фабиан Риедер пропусна поредна добра възможност, но ударът бе беше избит.
90+3'  ГОООООЛ за Швейцария! Бреел Емболо излезе сам срещу вратаря на Унгария и го прехвърли за 3:1.
90+5' Край на мача!

хунгаръ фоотбалл федератион from en.wikipedia.orgУНГАРИЯ: 1. Петер Гулачи – 2. Адам Ланг (46'  14. Бендегус Бола), 4. Атила Салай  (79'  24. Мартон Дардай), 5. Атила Фиола , 6. Вили Орбан, 8. Адам Наги (67' 15. Ласло Клайнхайслер) , 10. Доминик Собослай, 11. Милош Керкез (79'  9. Мартин Адам), 13. Андрас Шефер, 19. Барнабас Варга , 20. Роланд Шалай
Резерви: 12. Денес Дибуш, 22. Петер Сапанос, 3. Ботонд Балог, 7. Люик Него, 16. Даниел Газдак, 17. Калъм Стайлс, 18. Слот Наги, 21. Ендре Ботка, 23. Кевин Цобот, 25. Кристофер Хорват, 26. Михали Ката
Треньор: Марко Роси

Swiss Football Association - WikipediaШВЕЙЦАРИЯ: 1. Ян Зомер – 3. Силван Видмер  (68'  2. Леонидас Сергиу), 5. Мануел Аканджи, 8. Ремо Фройлер  (86' 16. Винсент Сиеро), 10. Гранит Джака, 13. Рикардо Родригес, 17. Рубен Варгас (74'  7. Бреел Емболо ), 18. Квадво Дуа  (68' 25. Зеки Амаду) , 19. Дан Ндойе (86'  26. Фабиан Риедер), 20. Михел Ебишер , 22. Фабиан Шер
Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобер, 4. Нико Елведи, 9. Ноа Окафор, 11. Ренато Щефан, 15. Седрик Цезигер, 23. Джердан Шакири, 24. Ардон Яшари
Треньор: Мурат Якин

Съдия: Славко Винчич (Словения)
Стадион: "Райненерги щадион", Кьолн
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР