ГРУПА „А“ - ТУК  ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Италия размаза Швейцария с 3:0 на "Олимпико" в Рим и след втората си класическа победа в група "А" е първият тим, който се класира за 1/8-финалите на Евро 2020. Мануел Локатели (26, 52) блесна с две попадения, а Чиро Имобиле (89) оформи крайния резултат.

"Адзурите" изиграха много добро първо полувреме, в което швейцарците се опитаха да вземат инициативата в началото, но не застрашиха вратата на Донарума и до почивката бяха неузнаваеми. След десет минути игра Леонардо Спинацола проби по лявото крило и центрира, а Чиро Имобиле отправи удар с глава над вратата. Две минути по-късно Лоренцо Инсиние падна в наказателното поле, но не последва съдийски сигнал.

В 18-ата минута Джорджо Киелини се пребори за топката с двама бранители при центриране от корнер на Инсиние и от границата на вратарското поле я вкара в мрежата. Последва бурна радост на домакините, но страстите бяха охладени с намесата на системата ВАР, която не зачете гола заради игра с ръка на Киелини, който пък след това бе заменен принудително заради травма и вместо него в игра се появи Франческо Ачерби.

"Скуадра адзура" организира страхотна атака в 26-ата минута и Мануел Локатели се опита да скъса мрежата с мощен шут за 1:0, след като комбинира с Доменико Берарди, който проби на скорост по десния фланг и му върна топката по земя. "Кръстоносците" не успяха веднага да отвърнат на удара, а домакините контраатауваха опасно. В 33-ата минута Инсиние комбинира с Имобиле и пробва техничен прехвърлящ удар, а Кевин Мбабу изчисти топката от голлинията. Седем минути по-късно Имобиле получи извеждащ пас от Инсиние, но затвори ъгъла си за стрелба и шутът му се оказа лесен за отразяване от Ян Зомер.

И след почивката футболистите на Роберто Манчини продължиха да диктуват събитията на терена. В 52-ата минута Мануел Локатели получи топката на дъгата пред наказателното поле и с премерен удар я прати в мрежата за 2:0.

След около час игра най-накрая Джердан Шакири от "часовникарите" опита нещо, но ударът му от дистанция не беше точени топката премина високо над вратата. Три минути след това резервата Цубер получи топката в наказателното поле и отправи точен удар, но Донарума спаси. Четвърт час преди края Имобиле можеше да направи преднината на домакините класическа, след като получи извеждащ пас от Федерико Киезо на изгодна позиция, но шутира покрай вратата.

В 89-ата минута Чиро Имобиле получи топката и отправи удар с десния крак от далечна дистанция, а вратарят Ян Зомер не се намеси добре и топката се оплете в мрежата му за крайното 3:0. Така "адзурите" записаха втора изразителна победа и се класираха за 1/8-финалите на турнира.

ИТАЛИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 3:0
1:0 Мануел Локатели (26), 2:0 Мануел Локатели (52), 3:0 Чиро Имобиле (89)

Най-интересното от срещата по минути:
1 - Начало на мача
3 - Динамично начало с атаки и към двете врати, но без сериозни опасности
5 - Швейцарците се опитват да владеят повече топката
10 - Страхотен пробив на Леонардо Спинацола по лявото крило и центриране към Чиро Имобиле, който отправи удар с глава над вратата
12 - Лоренцо Инсиние проби в наказателното поле и падна, но не последва съдийски сигнал
18 - Инсиние центрира от корнер Джорджо Киелини се пребори за топката с двама бранители и от границата на малкия пеналт я вкара в мрежата, но след намесата на ВАР голът не бе зачетен заради игра с ръка на италианеца
24 - Принудителна смяна! Джоррджо Киелини отстъпва мястото си на Франческо Ачерби заради травма
26 - ГОООЛ за Италия! Доменико Берарди проби на скорост отдясно в наказателното поле и пусна към непокрития Мануел Локатели, който с мощен шут от близка дистанция се опита да скъса мрежата, вкарвайки за 1:0
33 - Инсине и Имобиле създадоха хаос на малък периметър, а плеймейкърът дори пробва да завърши с техничен прехвърлящ шут към далечната греда, но Кевин Мбабу изчисти от голлинията
38 - Леонардо Спинацола проби в наказателното поле и пробва да завърши с техничен удар, но топката премина покрай вратата
40 - Имобиле получи извеждащ пас от Инсиние, но затвори ъгъла си за стрелба и шутът му се оказа лесен за отразяване от Ян Зомер
45+2 - Край на първата част!
.............................................................
46 - Начало на второто полувреме
52 - ГОООЛ за Италия! Мануел Локатели получи топката пред наказателното поле и с премерен удар я прати в мрежата за 2:0
61 - Джердан Шакири шутира от далечна дистанция над вратата
64 - Цубер бе изведен в наказателното поле на домакините и отправи първия точен удар за швейцарците, но Донарума спаси
75 - Федерико Киеза пусна страхотен пас в наказателното поле на швейцарците към Чиро Имобиле, който шутира покрай вратата
89 - ГОООЛ за Италия! Чиро Имобиле получи топката и отправи удар с десния крак от далечна дистанция, а вратарят Ян Зомер не се намеси добре и топката се оплете в мрежата му за крайното 3:0
90+2 - Край на мача! Италия разби Швейцария с 3:0 и се класира за 1/8-финалите на Евро 2020

Италия: 21. Джанлуиджи Донарума, 2. Джовани Ди Лоренцо, 3. Джорджо Киелини (к) (24 15. Франческо Ачерби), 19. Леонардо Бонучи, 4. Леонардо Спинацола, 5. Мануел Локатели (86 12. Матео Песина), 8. Жоржиньо, 18. Николо Барела (86 16. Браян Кристанте), 11. Доменико Берарди (70 25. Рафаел Толой), 17. Чиро Имобиле, 10. Лоренцо Инсиние (69 14. Федерико Киеза)
Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 26. Алекс Мерет, 9. Андреа Белоти, 12. Матео Писина, 13. Емерсон Палмиери, 14. Федерико Киеза, 15. Франческо Ачерби, 16. Браян Кристанте, 20. Федерико Бернардески, 22. Джакомо Распадори, 23. Алесандро Бастони, 25. Рафаел Толой
Селекционер: Роберто Манчини

Швейцария: 1. Ян Сомер, 4. Нико Елведи, 22. Фабиан Шер (57 14. Щефан Цубер), 5. Мануел Аканджи, 2. Кевин Мбабу (58 3. Силван Видмер), 8. Ремо Фрьолер (84 15. Джибрил Соу), 10. Гранит Джака (к), 13. Рикардо Родригес, 23. Джердан Шакири (75 11. Рубен Варгас), 9. Харис Сеферович (46 19. Марио Гавранович ), 7. Бреел Емболо
Резерви: 12. Йвон Мвого, 21. Грегор Кобел, 3. Силван Видмер, 6. Денис Закария, 11. Рубен Варгас, 14. Щефан Цубер, 15. Джибрил Соу, 16. Кристиан Фаснахт, 17. Лорис Бенито, 18. Адмир Мехмеди, 19. Марио Гавранович, 25. Ерай Кьомерт
Селекционер: Владимир Петкович

Стадион: "Олимпико", Рим
Съдия: Сергей Карасьов (Русия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение