ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Тимът на САЩ излъга Иран с 1:0 в решителен сблъсък от група B и го изпревари за второто място в крайното класиране, продължавайки към 1/8-финалите, където ще срещне победителя от група А Нидерландия. Кристиан Пулишич (38) се превърна в герой за "янките" с единствения гол в срещата. Известният като Капитан Америка футболист обаче се сблъска с вратаря на Иран при попадението и на почивката бе заменен от Брендън Ааронсон. В другия мач от групата Англия разби Уелс с 3:0 и завърши на първата позиция.

Персийците имат 3 точки, а американците са с 2 преди този мач. Така равенството ще бъде достатъчно, за да продължат иранците напред, освен ако Уелс не постигне гръмка победа над Англия с голяма голова разлика. Тимът на САЩ обаче е опрян до стената и ще търси задължителна победа, за да се класира на осминафиналите.

В дните преди този мач между двата лагера прехвърчаха множество искри заради обтегнатите политически отношения между двете държави. Американците дори махнаха герба на Иран от колажите, посветени в социалните мрежи за мача на стадион „Ал Тумама“.

Американците започнаха по-активно и в 10-ата минута Кристиан Пулишич отправи първия точен удар с глава след центриране на Юнус Муса, но вратарят Бейранванд спаси.

"Янките" продължиха да владеят повече топката, докато персите действаха с по-директни атаки. Усилията на американците дадоха резултат в 38-ата минута, когато Уестън Маккени с хубав диагонален пас изведе Сержиньо Дест на дясното крило, а футболистът на Милан веднага пусна топката във вратарското поле, където Кристиан Пулишич засече топката в мрежата за 0:1. При гола си обаче, Пулишич се сблъска с вратаря на Иран и се наложи след това да му бъде оказвана медицинска помощ в продължение на няколко минути.

В добавеното време на първата част иранците извършиха принудителна смяна, като на мястото на контузения Милад Мохамади в игра се появи Карим Али. В шестата минута от допълнителните за първата част Тимъти Уеа се измъкна зад отбраната и вкара втори гол за американците, който обаче не бе зачетен след вдигнат флаг за засада, която според повторенията бе доста тънка.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Брендън Ааронсон замени голмайстора Пулишич на почивката и веднага застраши иранската врата, но ударът бе спасен от Бейранванд. Малко след това Годос отправи първия удар за иранците в мача, но топката прелетя високо над напречната греда.

В 65-ата минута иранците имаха супер шанс, след като Али Голизадех пусна пас по земя в наказателното поле, но там първо Мехди Тареми не успя да стреля, а след това шут на Саман Годос мина покрай левия страничен стълб. Четири минути след това американците получиха пряк свободен удар, а Муса стреля над вратата. В 82-ата минута иранците искаха дузпа заради игра с ръка на Шакил Мур при центриране в наказателното поле, но такава не беше отсъдена.

В заключителните минути Иран обгради наказателното поле на САЩ, а "янките" играеха на контраатаки. В третата минута от добавеното време Мортеза Пуралиганжи стреля с глава след центриране от пряк свободен удар, но не намери целта.

В последните секунди от деветте минути добавено време претенции на Иран за нарушение срещу Тареми в наказателното поле бяха пренебрегнати и съдията не пожела да прегледа ситуацията с ВАР. Така американците ликуваха и се класираха за елиминациите, докато иранците си тръгват към вкъщи.

След първата си победа на турнира американците завършиха втори в групата с 5 точки и ще играят на 1/8-финал срещу Нидерландия на 3 декември (събота) от 21:00 часа българско време. Иран остана трети в тази група с 3 точки и напуска надпреварата.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

ИРАН - САЩ 0:1
0:1 Кристиан Пулишич (38)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на двубоя.
7 - Антъни Робинсън центрира в наказателното поле и Джош Сърджант бе изпреварен.
9 - Юнус Муса отправи първия удар от добра позиция, но над вратата на Бейранванд.
11 - Муса центрира и Кристиан Пулишич нанесе удар с глава право в ръцете на вратаря.
17 - Сержиньо Дест центрира опасно в наказателното поле и Бейранванд изби топката.
20 - Мехди Тареми навлезе опасно в наказателното поле, но пасът му към Сердар Азмун бе пресечен.
28 - След пас към Сърджант и рикошет Тимъти Уеа отправи точен удар с глава право в ръцете на вратаря.
31 - Ахмад Нооролахи се блъсна Картър-Викърс при пробив в наказателното поле и остана да лежи, след което получи медицинска помощ.
33 - Тимъти Уеа получи топката от Сърджант в наказателното поле и шутира силно над вратата.
38 - ГОООЛ за САЩ! Уестън Маккени с хубав диагонален пас изведе Сержиньо Дест на дясното крило, а футболистът на Милан веднага пусна топката във вратарското поле, където Кристиан Пулишич засече топката в мрежата за 0:1.
45+2 - Милад Мохамади се контузи и бе заменен от Карим Али.
45+6 - Тимъти Уеа се измъкна зад иранската защита и преодоля Бейранванд, но голът му не бе зачетен заради вдигнат флаг за засада.
45+8 - Край на първата част!
..........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
50 - Удар на Брендън Ааронсон бе спасен от Бейранданд.
52 - Годос засече центриране на границата на малкото наказателно поле, но не успя да насочи добре топката и тя прелетя високо над напречната греда. Това бе и първи удар за персите в мача.
65 - Годос отправи нов неточен удар от изгодна позиция в наказателното поле.
69 - Юнус Муса шутира от пряк свободен удар над вратата.
82 - Иранците искаха дузпа заради игра с ръка на Шакил Мур, но такава не беше отсъдена.
90+3 - Мортеза Пуралиганжи стреля с глава след центриране от пряк свободен удар, но не намери целта.
90+8 - Претенции на Иран за нарушение срещу Тареми в наказателното поле бяха пренебрегнати и съдията не пожела да прегледа ситуацията с ВАР.
90+9 - Край на мача! Отборът на САЩ излъга Иран с 1:0 и се класира за 1/8-финалите като втори в групата.

Иран: 1. Алиреза Бейнранванд – 5. Милад Мохамади (45+218. Карим Али), 8. Мортеза Пуралиганжи, 19. Маджид Хосейни , 23. Рамин Резаеян – 3. Ехсан Хайсафи (7125. Аболфазл Жалали ), 6. Сайед Езатолахи, 21. Ахмад Нооролахи (7116. Мехди Тораби), 17. Али Голизадех (78 10. Карим Ансарифард) – 9. Мехди Тареми, 20. Сардар Азмун (4614. Саман Годос)
Резерви: 12. Пайам Ниазманд, 22. Амир Абедзадех, 24. Хосеин Хосейни, 2. Садег Мохамари, 4. Шоджа Халилзадех, 10. Карим Ансарифард, 11. Вахид Амири, 13. Мохамад Канани , 14. Саман Годос, 15. Рухбех Чешми, 16. Мехди Тораби, 18. Карими Али, 25. Аболфазл Жалали
Селекционер: Карлош Кейрош

САЩ: 1. Мат Търнър, 2. Сержиньо Дест (813. Уолкър Цимерман), 20. Камерън Картър-Викърс, 13. Тим Рийм, 5. Антони Робинсън – 8. Уестън МакКени, 4. Тайлър Адамс , 6. Юнус Муса – 21. Тимъти Уеа (8118. Шакил Мур), 24. Джош Сърджант (77 19. Хаджи Райт), 10. Кристиан Пулишич (4611. Брендън Ааронсон)
Резерви: 12. Итън Хорват, 25. Шон Джонсън, 3. Уолкър Цимерман, 7. Джовани Рейна, 9. Хесус Ферейра, 11. Брендън Ааронсон, 14. Лука де ла Торе, 15. Аарън Лонг, 16. Джордан Морис, 17. Кристиан Ролдан, 18. Шакил Мур, 19. Хаджи Райт, 22. ДеАндре Йедлин, 23. Келин Акоста, 26. Джо Скали
Селекционер: Грег Берхалтер

Стадион: "Ал Тумама", Доха
Съдия: Антонио Матеу Лаос (Испания)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР