ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Португалия разби Швейцария с 6:1 на 1/8-финал на Световното първенство по футбол в Катар и ще се изправи срещу изненадата Мароко (успех с дузпи над Испания) в следващата фаза на 10 декември от 17:00 часа.

Португалците започнаха срещата без голямата си звезда Кристиано Роналдо, който остана на пейката за първи път от 14 години заради гневна реакция при смяната си в последния двубой на тима - 1:2 срещу Южна Корея и се появи в последния четвърт час на двубоя.

В негово отсъствие блесна 21-годишният Гонсало Рамош, който записа първия хеттрик на Мондиала в Катар и откри головата си сметка в 17-ата минута след силен и много прецизен удар в горния десен ъгъл (1:0).

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Минути по-късно и Отавио шутира опасно към вратата на швейцарците. Те отвърнаха в 29-ата минута с много опасен удар от фаул на Джердан Шакири, спасен от португалския вратар.

Вместо да вкара, Швейцария получи втори гол в 33-ата минута, когато Пепе бе изпуснат и с глава се разписа за 2:0. С това 39-годишният бранител стана най-възрастният европеец с гол на елиминации световни финали.

Пет минути след това Диого Далот изчисти топката от голлинията след удар отблизо на Ремо Фройлер. Още пет след това Гонсало Рамош можеше да се запише сред голмайсторите за втори път в мача, но Ян Зомер го спря.

ВИЖТЕ ПРОГРАМАТА ДО КРАЯ НА СВЕТОВНОТО

Втората част започна по великолепен начин за Португалия и Гонсало Рамиош направи преднината на тима си класическа (3:0) в 50-ата минута. Само няколко минути след това Рафаел Герейро направи резултата 4:0.

Швейцария върна един гол в 58-ата минута, когато Манеул Аканджи бе освен сам на далечната греда (4:1). Португалия обаче не остави нещата така и направи резултата 5:1 в 67-ата минута за хеттрик на Гонсало Рамош - първи на Мондиала в Катар.

Четвърт час преди края звездата на Португалия Кристиано Роналдо се появи в игра и малко след това имаше възможност да стреля от фаул, но прати топката в стената.

Десет минути, след като влезе в игра, Роналдо вкара топката във вратата на Швейцария, но сигнал за засада отмени попадението му. То можеше да бъде негово първо в елиминационна фаза на световни първенства.

В продължението резервата Рафаел Леао оформи крайното 6:1 с удар в далечния ъгъл.

ПОРТУГАЛИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 6:1
1:0 Гонсало Рамош (17'), 2:0 Пепе (33'), 3:0 Гонсало Рамош (50'), 4:0 Рафаел Герейро (56'), 4:1 Манеул Аканджи (58'), 5:1 Гонсало Рамош (67'), 6:1 Рафаел Леао (90+2)

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
17'  ГООООЛ за Португалия! Гонсало Рамош получи топката от Жоао Феликс, завъртя се и я прати в горния десен ъгъл на вратата на Зомер.
22'  Отавио шутира без подготовка с левия крак от границата на наказателното поле, но право във вратаря на Швейцария.
29'  Възможност за Швейцария от фаул! Джердан Шакири стреля много опасно, но Диого Коща отби в корнер.
33'  ГООООЛ за Португалия! Пепе скочи най-високо в наказателното поле и заби топката с глава за 2:0.
38'  Опасност пред вратата на Португалия! Ремо Фройлер опита да вкара с глава отблизо, но Диого Далот изчисти от голлинията.
43'  Чудесна възможност за Гонсало Рамош, удар към вратата, но Ян Зомер се справи.
45+4' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
50'  ГОООООЛ за Португалия! Гонсало Рамош засече центриране на Диого Далот, стреля, топката се отби в бранител и вратаря на Швейцария за 3:0.
56'  ГОООООЛ за Португалия! Рафаел Герейро получи топката в наказателното поле след контраатака и не сгреши за 4:0.
59'  ГОООООЛ за Швейцария! Манеул Аканджи бе оставен сам в наказателното поле на Португалия и отблизо се разписа за 1:4.
67'  ГОООООЛ за Португалия! Гонсало Рамош записа хеттрик, след като бе оставен сам срещу вратаря на Швейцария.
76' Шанс за Кристиано Роналдо! Изстрел от фаул, но право в стената.
83'  ОТМЕНЕН ГОЛ на Кристиано Роналдо! Звездата стартира от центъра на терена, пое топката и я прати във вратата със силен удар. Реферът обаче даде знак, че има засада.
87' Нова възможност за Роналдо, но защитник изчисти топката тялото му.
90+2'  ГОООООЛ за Португалия! Резервата Рафаел Леао сложи точка на спора с удар в далечния ъгъл за 6:1.
90+4' Край на мача! Португалия се класира на 1/4-финал срещу Мароко.

Shirt badge/Association crestПОРТУГАЛИЯ: 2. Диого Коща – 2. Диого Далот, 3. Пепе (К) , 4. Рубен Диаш, 5. Рафаел Герейро  – 25. Отавио (73  16. Витиня), 14. Уилиам Карвальо, 10. Бернардо Силва (81  18. Рубен Невеш)  – 8. Бруно Фернандеш (87 15. Рафаел Леао )  – 26. Гонсало Рамош    (73  21. Рикардо Орта), 11. Жоао Феликс (73  7. Кристиано Роналдо)
Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 6. Жоао Палиня, 9. Андре Силва, , 17. Жоао Марио, , 20. Жоао Кансело, 23. Матеуш Нунеш, 24. Антонио Силва
Треньор: Фернандо Сантош

ШВЕЙЦАРИЯ: 1. Ян Зомер – 2. Едимилсон Фернандес, 22. Фабиан Шер (46  18. Ерай Кюмерт), 5. Манеул Аканджи  , 13. Рикардо Родригес – 8. Ремо Фройлер (55'  6. Денис Закария) , 10. Гранит Джака (К) – 23. Джердан Шакири, 15. Джибрил Соу (55  9. Харис Сеферович), 17. Рубен Варгас (66  19. Ноа Окафор) – 7. Бреел Емболо (89  26. Ардон Яшари)
Резерви: 12. Йонас Омлин, 21. Грегор Кобел, 24. Филип Кьон, 4. Нико Елведи, 11. Ренато Щефен, 14. Мишел Аебишер, 16. Кристиан Фашнахт, 20. Фабиан Фрай, 25. Фабиан Райдър,
Треньор: Мурат Якин

Стадион: Лусаил Айконик (Лусаил)
Съдия: Сезар Рамос (Мексико)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР