ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Световният вицешампион Хърватия постигна обрат и надви с категоричното 4:1 Канада в мач от група "F" на Мондиала в Катар, изхвърляйки "кленовите листа" от турнира. "Ватрените", които на старта направиха 0:0 с Мароко, тази вечер бяха безупречни и с много силна игра, особено в предни позиции, заслужено се поздравиха с трите точки.

Хърватите събраха 4 в актива си и оглавиха класирането. Вторият Мароко също е с 4, след като по-рано днес победи Белгия с 2:0. Белгийците са трети с 3 точки преди решителния двубой с "ватрените" на 1 декември.

Световното е за ВСЕКИ! 1500 x 50 лв. Всеки ден до края на Мондиала

Алфонсо Дейвис откри резултата за Канада още в началото, след което футболистите на селекционера Златко Далич съумяха до почивката да стигнат до обрата. Андрей Крамарич направи 1:1 в 36-ата минута, а в 44-ата точен във вратата на бившия страж на Лудогорец Милан Борян беше и Марко Ливая. Крамарич покачи на 3:1 в 70-ата минута, а в добавеното време резервата Ловро Майер вкара за крайното 4:1.

Мачът в Ал Раян започна отлично за Канада. Още преди да са изминали две минути "кленовите листа" поведоха в резултата. Алфонсо Дейвис вкара първия гол в историята на страната на световни първенства. Таджон Бюканън центрира в наказателното поле и крилото на Байерн засече топката с глава, опъвайки мрежата на Доминик Ливакович - 0:1.

До този момент канадците не бяха вкарвали на Мондиали. При единственото си участие през 1986 г. отборът губи на нула от СССР, Франция и Унгария (обща голова разлика 0:5).

В 26-ата минута Андрей Крамарич вкара, но се оказа, че е в положение на засада и попадението не бе зачетено. Десет минути след това нищо не го спря и Хърватия изравни. Крамарич получи подаване от Иван Перишич и не остави шанс на Милан Борян, пронизвайки го с левия крак - 1:1.

В 44-ата минута пълният обрат стана факт. Марко Ливая получи топката от Йосип Юранович и от около 20 метра се разписа с изстрел по земята - 2:1.

След почивката хърватите продължиха да доминират. В 70-ата минута Крамарич вкара за втори път. Нападателят на Хофенхайм отново получи подаване от Перишич в наказателното поле, овладя топката и с удар по земята я прокара между краката на Атиба Хътчинсън и в долния десен ъгъл на Милан Борян - 3:1.

Крайното 4:1 оформи резервата Ловро Майер. Друг от козовете на Златко Далич му асистира - Мислав Оршич. Камал Милър сгреши фатално, Оршич и Майер излязоха само срещу Милан Борян, първият не се полакоми и подаде на съотборника си, който с точен изстрел под напречната греда направи победата на страната си още по-изразителна - 4:1.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

ХЪРВАТИЯ - КАНАДА 4:1
0:1 Алфонсо Дейвис (2), 1:1 Андрей Крамарич (36), 2:1 Марко Ливая (44), 3:1 Aндрей Крамарич (70), 4:1 Ловро Майер (90+4)

По-интересното от мача по минути
1 - Начало на двубоя.
2  ГОЛ! Канада успя да поведе още преди да са изминали две минути - 0:1! Връхлетелият към хърватската врата Алфонсо Дейвис се извиси и с глава отбеляза след центриране отдясно на Таджон Бюканън.
26  Отменен гол! Андрей Крамарич прати топката във вратата на Милан Борян, но се оказа, че е в положение на засада и попадението не бе зачетено.
36  ГОЛ! Андрей Крамарич изравни, след като получи подаване от Иван Перишич и не остави шанс на Милан Борян, пронизвайки го с левия крак - 1:1.
44
ГОЛ! Пълен обрат за Хърватия, Марко Ливая бележи за 2:1! Той получи топката от Йосип Юранович и от около 20 метра успя да вкара с изстрел по земята.
45 - Добавеното време е 5 минути.
45+5 - Край на първото полувреме.
---------------
46 - Начало на второто полувреме.
54  Блестяща намеса на Mилан Борян след изстрел на Крамарич.
55  Канадците веднага отговориха. Джонатан Дейвид стреля от дистанция, топката летеше заплашително към хърватската врата, Доминик Ливакович успя да избие с върха на пръстите си.
70  ГОЛ! 3:1 за Хърватия! Андрей Крамарич вкара за втори път. Нападателят на Хофенхайм отново получи подаване от Иран Перишич в наказателното поле, овладя топката и с удар по земята я прокара между краката на Атиба Хътчинсън и в долния десен ъгъл на Милан Борян.
80  Нов инфарктен момент пред Борян. Бившият страж на Лудогорец спаси удар на Перишич, а след това и на Брозович.
90 - Добавеното време е 6 минути.
90+4  ГОЛ! 4:1 за хърватите, след като и резервата Ловро Майер се разписа. Камал Милър сгреши фатално, подарявайки топката на Мислав Оршич, който заедно с Майер се откъснаха сами срещу Милан Борян. Оршич не се полакоми и подаде на съотборника си, който простреля канадския страж.
90+6 - Край на мача. Хърватия разби Канада с 4:1.

Croatia
ХЪРВАТИЯ: 1.Доминик Ливакович, 22.Йосип Юранович, 6.Деян Ловрен , 20.Йошко Гвардиол, 19.Борна Соса, 10.Лука Модрич (к)  (86  15.Марио Пашалич), 11.Марсело Брозович, 8.Матео Ковачич (86   7.Ловро Майер ), 14.Марко Ливая  (60  16.Бруно Петкович), 4.Иван Перишич (86  18.Mислав Оршич), 9.Андрей Крамарич  (73  13.Никола Влашич)
Резерви: 12.Иво Гърбич, 23.Ивица Ивушич, 2.Йосип Станишич, 5.Мартин Ерлич, 3.Борна Баришич, 24.Йосип Сутало, 26.Кристиан Якич, 18.Мислав Оршич, 25.Лука Сучич, 7.Ловро Майер, 13.Никола Влашич, 16.Бруно Петкович, 17.Анде Будимир, 15.Марио Пашалич
Селекционер: Златко Далич

Canada
КАНАДА: 18.Милан Борян, 2.Алистър Джонстън, 5.Стивън Витория, 4.Камал Милър , 22.Ричи Лареа (62  10.Джуниър Хойлет), 13.Атиба Хътчинсън (к) (72   3.Самюел Адекудбе), 7.Стивън Еустакио (46  15.Исмаел Коне), 19.Алфонсо Дейвис , 11.Таджон Бюканън , 17.Кайл Ларин (46  21.Джонатан Осорио), 20.Джонатан Дейвид (72  9.Лукас Кавалини)
Резерви: 1.Дуейн Сейнт Клеър, 16.Джеймс Пантемис, 3.Самюел Адекудбе, 26.Джоел Уотърман, 25.Дерек Корнелиус, 8.Лиъм Фрейзър, 24.Дейвид Уотърспуун, 15.Исмаел Коне, 6.Самюел Пит, 21.Джонатан Осорио, 23.Лиъм Милър, 14.Марк-Антъни Кей, 10.Джуниър Хойлет, 9.Лукас Кавалини, 12.Айк Угбо
Селекционер: Джон Хердман

Ал Раян, „Халифа Интернешънъл Стейдиъм“
Съдия: Андрес Матонте (Уругвай)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР