ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Мароко поднесе огромна изненада на Мондиала, след като изхвърли Испания с 3:0 при дузпите (0:0 в редовното време и продълженията) в 1/8-финал на Световното първенство по футбол в Катар. Африканският тим в следващата фаза ще срещне Португалия или Швейцария, които играят от 21:00 часа тази вечер.

Вратарят на Мароко Боно се превърна в герой за тима си и след удар в гредата на Пабло Сарабия и спасени дузпи на Карлос Солер и Серхио Бускетс, класира тима си на 1/4-финал. За Испания това е четвърто отпадане от пет двубоя, решени с дузпи, на Световно първенство.

"Ла Фурия" пое контрола над топката от самото начало, но не успяваше да създаде положения пред вратата на съперника. Първата добра голова опасност в мача бе в полза на Мароко и дойде в 10-ата минута, в която Ашраф Хакими стреля над вратата от фаул.

Испания създаде първото си положение в 26-ата минута, когато Гави стреля в гредата, а Феран Торес опита добавка. При атаката обаче имаше отсъдена засада на нападателя. Минута след това Марко Асенсио шутира от малък ъгъл, но не намери целта.

Първият точен удар в мача дойде в 32-ата минута след далечен удар на Мазрауи, но Симон се справи. Десет минути по-късно мароканците отправиха още един удар, но Найер Агер прати топката над вратата.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Испания започна по-активно втората част, но отново изпитваше затруднения при нанасянето на точен удар. Първият такъв за "Ла Фурия" дойде в 53-ата минута, когато Дани Олмо стреля, но Боно спаси.

В следващите минути и двата тима опитаха да затруднят съперника с бързи атаки, но без да създадат реални опасности.

Испания пренесе играта в половината на Мароко в последния четвърт час и обсади наказателното поле на противника.

Пет минути преди края Зиеш и Хакими върнаха напрежението пред испанската врата, но не се стигна до изстрел във вратата. Напрежение имаше и в последната минута от редовното време след върната топка към Унай Симон, но вратарят се справи и изчисти.

В последната минута на двубоя Испания имаше възможност да приключи срещата с победа, но коварното центриране на Олмо не даде резултат.

ВИЖТЕ ПРОГРАМАТА ДО КРАЯ НА СВЕТОВНОТО

Продълженията започнаха с опасност пред вратата на Испания, но Валид Шедира не успя да нанесе удар, а имаше и сигнал за засада. Европейците реагираха с изстрел на Балде, който обаче бе блокиран от Хакими.

В края на първото продължение Мароко пропусна една от най-добрите си ситуации, след като удар на Уалид Шедира бе спасен от Унай Симон.

Отново Уалид Шедира бе в основата на най-опасното положение през второто продължение, но пробивът му не доведе дори до удар. Минути след това и Алваро Мората имаше възможност да шутира, но избра да подава и го направи неточно. До края на срещата Бускетс и Сарабия след удар в гредата пропуснаха още две положения за испанците и спорът трябваше да се реши с дузпи.

Там Сарабия удари гредата, а удари на Солер и Бускетс бяха спасени, докато за Мароко само Бадр Бенун сгреши от бялата точка, а Абделхамид Сабири, Хаким Зиеш и Ашраф Хакими се разписаха.

МАРОКО - ИСПАНИЯ 0:0 (3:0 след дузпи)

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
10'  Статично положение пред вратата на Испания! Хакими стреля, но над вратата.
25' Удар на Гави срещна напречната греда, а Феран Торес не успя при добавката. Има и сигнал за засада.
26'  Опасна атака на Испания! Асенсио шутира от малък ъгъл, но встрани от целта.
32'  Първи точен удар в мача! Нусаир Мазрауи изрита силно топката от границата на наказателното поле, Симон първоначално се затрудни да улови, но след това го направи.
42'  Още една опасност пред вратата на Испания! Найер Ажер стреля с глава, но над вратата.
45+1' Край на първата част.

46' Начало на второто полувреме.
53'  Първи точен удар за Испания! Фаул вляво от вратата на Мароко. Хубав удар на Олмо, но право в ръцете на Боно.
69' Добра възможност за Алваро Мората в наказателното поле на Мароко, но Найеф Агер протегна крак и изчисти топката.
80' Нико Уилямс проби по десния фланг и подаде към Олмо, но ударът му не се получи.
82' Алваро Мората се измъкна, но стреля от много малък ъгъл и топката премина успоредно на голлинията.
85' Централният бранител на Мароко Найеф Агер се контузи и напуска играта.
86' Шанс за Мароко! Зиеш и Хакими разиграха и създадоха напрежение пред вратата на Испания, но не се стигна до голов удар.
90' Центриране в наказателното поле на Мароко, Мората намери топката, но стреля твърде високо.
90' Инфарктна ситуация пред вратата на Испания! Върната топка към Унай Симон, но стражът я изчисти пред погледа на връхлитащия Ез Абде.
90+4'  Много коварно центриране към вратата на Мароко, няколко души се разминаха, но Боно успя да избие.
90+5' Край на редовното време. Следват две продължения по 15 минути.

В продълженията:

91' Начало на продълженията.
95' Страхотен шанс за Мароко! Уалид Шедира се откъсна, но Лапорт чукна топката от крака му. Има и отсъдена засада.
100' Топката попадна у Алехандро Балде, той стреля, но Хакими блокира удара му.
104'  Каква възможност за Мароко! Шедира получи топката на метри от вратата отправи удар, но Симон спаси.
105' Край на първото продължение.

106' Начало на второто продължение.
115' Поредна възможност за Уалид Шедира, но бе затворен от двама бранители и не стигна до удар.
117' Шанс и за Испания! Алваро Мората пое топката пред наказателното поле, но последното му подаване бе неточно.
122' Удар на Бускетс, топката е отбита от капитана на Мароко.
123'  ГРЕДА! Пабло Сарабия стреля от малък ъгъл, но не уцели вратата.
124' Край на мача. Следват дузпи за определяне на победител.

3:0 Ашраф Хакими - гол

Shirt badge/Association crestМАРОКО: 1. Боно – 2. Ашраф Хакими, 5. Найеф Агер  (85' 18. Жавад Ел Ямик ) , 6. Ромен Саис (К) , 3. Нусаир Мазрауи (82 21. Уалид Шедира )– 8. Азедин Унахи (119 24. Бадр Бенун) , 4. Софиян Амрабат, 15. Селим Амала (82 25. Яя Атиат-Алах ) – 7. Хаким Зиеш, 19. Юсен Ен-Несири (82  11. Абделхамид Сабири), 17. Софиян Буфал (66  16. Ез Абде)
Резерви: 12. Мунир Ел Каджури, 22. Ахмед Тагнаути - 9. Абделразак Хамдала, 10. Анас Зарури, 13. Илиас Шаир, 14. Закария Абукал,  20. Ашраф Дари, 23. Билал Ел Канус, 26. Яя Жебране
Треньор: Валид Раграги

Shirt badge/Association crest ИСПАНИЯ: 23. Унай Симон – 6. Маркос Йоренте, 16. Родри, 24. Аймерик Лапорт , 18. Жорди Алба (98  14. Алехандро Балде) – 9. Гави (63  19. Карлос Солер), 5. Серхио Бускетс (К), 26. Педри – 11. Феран Торес (76 12. Нико Уилиямс (119  22. Пабло Сарабия) , 10. Марко Асенсио (63  7. Алваро Мората), 21. Дани Олмо (98  25. Ансу Фати)
Резерви: 1. Роберт Санчес, 13. Давид Рая - 2. Сесар Аспиликуета, 3. Ерик Гарсия, 4. Пау Торес, 8. Коке, 15. Уго Гиямон, 17. Йереми Пино, 20. Даниел Карвахал
Треньор: Луис Енрике

Стадион: Едюкейшън Сити Стейдиъм (Ал Раян)
Съдия: Фернандо Рапалини (Аржентина)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР