ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Полша надви с 2:0 Саудитска Арабия в мач от група "C" и записа първа победа на Мондиала в Катар, след като на старта завърши 0:0 с Мексико. Точни във вратата на "зелените соколи" бяха Пьотър Желински в 39-ата минута и Роберт Левандовски в 82-ата. За Лева това е исторически първи гол на световни първенства.

Саудитска Арабия, който шокира с 2:1 Аржентина във вторник, имаше шансове и срещу поляците. Златната възможност беше пропиляна в края на първото полувреме. При 1:0 за "дружина полска" "зелените соколи" получиха дузпа, но Войчех Шчесни спаси удара от бялата точка на Салем Ал Давсари.

Световното е за ВСЕКИ! 1500 x 50 лв. Всеки ден до края на Мондиала

В първите минути играта беше накъсвана от нарушения и до чисти положение пред двете врати не се стигна. В 26-ата минута Левандовски засече центрираната от корнер топка, а играч на съперника я изби от голлинията.

В 39-ата поляците поведоха. Мати Кеш подаде към Левандовски, който изпревари вратаря Мохамед Ал Oваис и от аутлинията върна топката към Пьотър Желински, който с мощен изстрел я вкара под напречната греда - 1:0.

В последната минута на първата част Саудитска Арабия получи право да изпълни дузпа. Ал Шехри бе фаулиран от Билек, като съдията даде нарушението, след като се консултира с ВАР. Салем Ал Давсари стреля по земя, Шчесни изби, а при добавката Мохамед Ал Бурайк стреля над вратата.

В 55-ата минута защитниците на Полша се засуетиха и не успяха да изчистят топката, която попадна у Ал Давсари, който стреля, а Шчесни изби с крак.

В 63-ата Милик удари греда, а малко след това същото стори и Левандовски. Звездата успя да се разпише в 82-ата минута за 2:0. Лева се възползва от груба грешка на Абдулелах Ал Малки, който не успя да овладее топката, отне му я и останал сам срещу вратаря я прокара край него, изпращайки я в мрежата му.

След успеха Полша оглави класирането в групата с 4 точки. Саудитска Арабия има 3.  От 21:00 часа тази вечер е срещата Аржентина - Мексико.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

ПОЛША - САУДИТСКА АРАБИЯ 2:0
1:0 Пьотър Желински (39), 2:0 Роберт Левандовски (82)

По-интересното от мача по минути
1 - Начало на срещата
13 -  Мохамед Канно стреля мощно от границата на наказателното поле и топката летеше под напречната греда, но Войчех Шчесни успя да избие
26 -  Защитник на Саудитска Арабия изчисти пред голлинията, след като Левандовски с глава засече центриране от корнер.
39  ГОЛ! 1:0 за Полша след попадение на Пьотър Желински! Мати Кеш подаде към Левандовски, който изпревари вратаря Мохамед Ал Oваис и от аутлинията върна топката към Пьотър Желински, който с мощен изстрел я вкара под напречната греда.
44   Дузпа за Саудитска Арабия. Салех Ал-Шехри беше фаулиран и след преглед с ВАР съдията посочи бялата точка.
45  НЯМА ГОЛ! Полша продължава да води с 1:0. Войчех Шчесни спаси удар от бялата точка на Салем Ал Давсари, а при добавката Мохамед Ал-Бурайк стреля над вратата.
45 - Добавеното време е цели 10 минути.
45+10 - Край на първото полувреме.
--------------
46 - Начало на второто полувреме.
60  Мощен изстрел на Ферас Ал-Брикан прелетя покрай вратата на Шчесни.
63  ГРЕДА! Франковски центрира, Милик засече опасно с глава, топката се отби в напречната греда.
66  ГРЕДА! Мати Кеш центрира в наказателното поле на Саудитска Арабия, където Левандовски засече, но в гредата.
79  Шанс за Саудитска Арабия, топката прелетя на сантиметри покрай лявата греда на полската врата.
82  ГОЛ! Левандовски прави 2:0 за Полша! Звездата отне топката от противник и я изпрати под плонжа на вратаря Мохамед Ал-Уваис.
* Първи гол за Левандовски на световно първенство.
90 - Добавеното време е 7 минути.
90+7 - Край на мача. Полша победи Саудитска Арабия с 2:0.

PolandПОЛША: 1. Войчех Шчесни, 2. Мати Кеш , 14. Якуб Кивиор , 15. Камил Глик, 18. Бартош Бережински, 6. Кристиян Биелик, 7. Аркадиуш Милик (71  23.Кшищоф Пьонтек), 10. Гжегож Крихояк, 20. Пьотър Желински  (63  13. Якуб Камински), 24. Пшемислав Франковски, 9. Роберт Левандовски
Резерви: 12. Лукаш Скорупски, 22. Камил Грабара, 3. Артур Йеджейчик, 4. Матеуш Виетеска, 5. Ян Беднарек, 6. Кристиян Биелик, 7. Аркадиуш Милик, 8. Дамиан Шимански, 11. Камил Гросицки, 13. Якуб Камински, 16. Карол Свидерски, 17. Шимон Зурковски, 19. Себастиан Шимански, 21. Никола Залевски, 23. Кшищоф Пьонтек, 24. Пшемислав Франковски, 25. Роберт Гумни, 26. Михал Скорас
Треньор: Чеслав Михниевич

Saudi Arabian Football Federation - Wikipedia
САУДИТСКА АРАБИЯ21. Мохамед Ал Oваис, 4.Абдулела Ал Амри , 5. Али Ал Булеахи, 6. Мохамед Ал Бурайк (65  2. Султан Ал Ганам), 12. Сауд Абулхамид, 8. Абдулела Ал Малки (85  20.Абдулрахман Ал Обуд), 16.Сами Ал Наджи (46  18. Науаф Ал Абид (90  19. Хатан Бахбри), 23.Мохамед Кано, 9. Ферас Ал Брикан, 10. Салем Ал Давсари, 11. Салех Ал Шехри (85  24.Насер Ал Давсари)
Резерви: 1. Мохамед Ал Ями, 22. Науаф Алакиди, 2. Султан Ал Ганам, 3. Абдулах Маду, 7. Салман Ал Фарадж, 14. Абдула Отайф, 15. Али Ал Хасан, 17. Хасан Ал Тамбакти, 18. Науаф Ал Абид, 19. Хатан Бахбри, 20. Абдулрахман Ал Обуд, 24. Насер Ал Давсари, 25. Хайтам Асири, 26. Рияд Шарахли
Треньор: Ерве Ренар

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР