ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Португалия срази Уругвай с 2:0 във втория си мач от група H на Световното първенство в Катар и се класира за 1/8-финалите на надпреварата. Бруно Фернандеш (54, 90+3-дузпа) вкара и двата гола на стадион „Лусаил“, въпреки че след първия Кристиано Роналдо се радваше така, сякаш той е голмайсторът. Така "мореплавателите" взеха реванш и си отмъстиха на "урусите" за загубата с 1:2 на 1/8-финалите на Мондиал 2018 в Русия, където два гола вкара Единсон Кавани и един на Пепе, като и двамата бяха титуляри тази вечер.

Още във 2-ата минута Уругвай погледна към вратата на Диого Коща. Матиас Оливера си опита късмета от далечна дистанция, но топката прелетя встрани. "Мореплавателите" отвърнаха секунди по-късно с неточен удар на Уилям Карвальо.

Лека полека португалците взеха инициативата и в 18-ата минута Кристиано Роналдо имаше шанс да стреля от пряк свободен удар, но изстрелът му срещна стената и излезе в корнер. В 29-ата минута Нуно Мендеш прати страхотно центриране към далечната греда, а до топката успя да стигне Бруно Фернандеш, който отпрати точен удар с глава, но и бе в положение на засада. Три минути след това дойде най-добрата възможност за Уругвай след страхотен пробив на Родриго Бентанкур, който надигра няколко футболиста на "мореплавателите" и остана сам срещу вратаря Диого Коща, който бързо излезе и се справи с удара му.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Португалия започна много агресивно с преса след почивката, но фен нахлу на терена с флаг, подкрепящ хората с различна сексуална ориентация - нещо, което е забранено в Катар. Срещата бе прекъсната за кратно, докато стюардите не изведат запалянкото извън терена. В 52-ата минута Жоао Феликс получи топката в наказателното поле на Уругвай и опита удар от труден ъгъл. Топката срещна мрежата, но от външната страна. Само две минути по-късно Бруно Фернандеш центрира отляво и Кристиано Роналдо се опита да играе с топката, която влетя в мрежата за 1:0. Първоначално Роналдо бе обявен за голмайстор, но останаха съмнения дали той въобще е докоснал топката и минути по-късно ФИФА потвърди Бруно Фернандеш за автор на попадението.

В 75-ата минута Уругвай бе близо до изравняването, след като резервата Макси Гомес изпрати много мощен и плътен изстрел, който обаче срещна гредата. Две минути по-късно след центриране на Де Араскаета топката стигна до Луис Суарес, който опита да стреля, но без успех. Само секунди по-късно именно Араскаета бе изведен с хубаво подаване, а той опита да прехвърли стража на Португалия, но отново Коща се намеси впечатляващо.

Минута преди края на редовното време съдията Алиреза Фагани прегледа с ВАР потенциална игра с ръка на Хосе Хименес при пробив на Фернандеш и посочи бялата точка за дузпа. Зад топката застана Бруно Фернандеш, който с безкомпромисен удар с отскок в свой стил прати топката в мрежата за 2:0. В осмата минута на добавеното време Рочет спаси с крак удар от воле на Фернандеш, спирайки го за хеттрик. Секунди по-късно Бруно Фернандеш получи нов шанс за трети гол, но ударът му от границата на наказателното поле срещна десния страничен стълб.

В последния кръг от груповата фаза португалците се изправят срещу Южна Корея, докато Уругвай играе с Гана на 2 декември (петък) от 17:00 часа.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

ПОРТУГАЛИЯ - УРУГВАЙ 2:0
1:0 Бруно Фернандеш (54), 2:0 Бруно Фернандеш (90+3)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
3 - Матиас Оливейра отправи първия удар в мача, но неточно над вратата на Диого Коща.
4 - Португалците отвърнаха с неточен изстрел на Уилям Карвальо след подаване на Роналдо.
9 - Уругвайските защитници пресякоха извеждащ пас на Бернардо Силва към Кристиано Роналдо, който беше в засада.
12 - След центриране от корнер Хосе Мария Хименес се извиси над всички и отправи удар с глава над вратата.
16 - Жоао Феликс шутира и след рикошет топката излезе в корнер.
18 - Роналдо изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле и след рикошет в стената се стигна до нов корнер.
29 - Нуно Мендеш центрира в наказателното поле на Уругвай и Бруно Фернандеш отправи удар с глава в ръцете на вратаря Рочет, но е бил и в положение на засада.
32 - Родриго Бетанкур пое топката от центъра на терена, преодоля няколко футболисти и излезе очи в очи с Диого Коща, който отрази удара му.
37 - Удар на Бруно Фернандеш е блокиран.
42 - Нуно Мендеш се контузи и бе заменен от Рафаел Герейро.
45+1 - Край на първата част!
..............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Мачът бе прекъснат за кратко заради нахлуване на фен на терена.
52 - Жоао Феликс бе изведен вдясно от вратата на Уругвай, но ударът му в близкия ъгъл бе неточен.
54 - ГОООЛ за Португалия! Бруно Фернандеш се обърна с лице към вратата на Уругвай и центрира прецизно от лявото крило, а Кристиано Роналдо се измъкна от защитник на Уругвай и опита да играе с глава, а в крайна сметка топката влезе в мрежата за 1:0.
75 - ГРЕДА за Уругвай! Факундо Пелистри тръгна на дрибъл по дясното крило и центрира, а Макси Гомес засече топката от движение, но нацели левия страничен стълб.
77 - Луис Суарес се възползва от грешка в отбраната на символичните домакини от непосредствена близост не успя да реализира изравнителен гол.
78 - Матиас Оливейра се озова очи в очи с Коща и пробва да го матира, но стражът съумя да опази вратата си суха.
89 - ДУЗПА за Португалия! Алиреза Фагани прегледа с ВАР потенциална игра с ръка на Хосе Хименес при пробив на Фернандеш и посочи бялата точка за дузпа.
90+3 - ГОООЛ за Португалия! Бруно Фернандеш с безкомпромисен удар с отскок вкара дузпата за 2:0
90+8 - Рочет спаси с крак удар от воле на Фернандеш, спирайки го за хеттрик.
90+10 - Край на мача! Португалия срази Уругвай с 2:0 и се класира за 1/8-финалите.

Португалия: 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело, 4. Рубен Диаш , 3. Пепе, 19. Нуно Мендеш (425. Рафаел Герейро) – 18. Рубен Невеш (6915. Рафаел Леао), 14. Уилиям Карвальо (826. Жоао Палиня), 8. Бруно Фернандеш  – 10. Бернардо Силва, 7. Кристиано Роналдо (К) (8226. Гонсало Рамош), 11. Жоао Феликс
Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 2. Диого Далот, 5. Рафаел Герейро, 6. Жоао Палиня, 9. Андре Силва, 14. Уилиям Карвальо, 15. Рафаел Леао, 16. Витиня, 17. Жоао Марио, 21. Рикардо Орта, 23. Матеуш Нунеш, 24. Антонио Силва, 26. Гонсало Рамош
Треньор: Фернандо Сантош

Уругвай: 23. Серхио Рочет – 19. Себастиан Коатес, 3. Диего Годин (К) (628. Факундо Пелистри), 2. Хосе Мария Хименес – 13. Гийермо Варела, 15. Федерико Валверде, 5. Матиас Весино (6210. Джордан де Арескаета), 6. Родриго Бентанкур , 16. Матиас Оливейра  (8617. Матиас Виня) – 11. Дарвин Нунес (7218. Максимилиано Гомес), 21. Единсон Кавани (739. Луис Суарес)
Резерви: 1. Фернандо Муслера, 12. Себастиан Соса, 7. Николас де ла Крус, 8. Факундо Пелистри, 9. Луис Суарес, 10. Джордан де Арескаета, 14. Лукас Торейра 17. Матиас Виня, 18. Максимилиано Гомес, 20. Факундо Торес, 22. Мартин Касерес, 24. Агустин Канобио, 25. Мануел Угарте, 26. Хосе Луис Родригес
Треньор: Диего Алонсо

Стадион: "Лусаил Айконик Стейдиъм", Лусаил
Съдия: Алиреза Фагани (Иран)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР