Айнтрахт (Франкфурт) спечели с 5:4 след дузпи над Глазгоу Рейнджърс (1:1 в редовното време и продълженията) тазгодишния финал на Лига Европа в Севиля.

11-ият в класирането на Бундеслигата вдигна европейски трофей без загуба след 42 години прекъсване, за което ще получи 15 милиона евро и място в групите на Шампионската лига през есента.

Германия става четвъртата страна с победител в турнира след създаванетро му през 2009 година след Испания (Атлетико Мадрид, Севиля и Виляреал), Португалия (Порто) и Англия (Чели и Манчестър Юнайтед).

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

Двубоят бе предшестван от сблъсъци между фенове на двете агитки, които създадоха много главоболия на полицията в Севиля. Самият мач стартира след скромна церемония на стадион "Рамон Санчес Писхуан", а първата по-опасна атака дойде още във втората минута пред вратата на шотландците.

Първата по-напрегната ситуация дойде в петата минута, в която Джон Лундстрам (Рейнджърс) посегна опасно и ритна в главата и пусна кръв на Себастиан Роде, но не получи картон.

Айнтрахт записа първия точен удар в мача, а негов автор стана Джибрил Соу в 11-ата минута, но не затрудни особено Макгрегър. 40-годишният страж спаси тима си и в 20-ата минута след шут на Ансгар Кнауф от около 10 метра.

Глазгоу Рейнджърс създаде първата си реална опасност едва в 25-ата минута, в която Джо Арибо  шутира фалцово, но покрай вратата.

Айнтрахт обаче продължи да е по-активният отбор и пропусна още две възможности до изтичането на половин част игра, при които Филип Костич не се представи по най-добрия начин.

Само няколко минути по-късно Рейнджърс създаде най-добрата си възможност в мача, завършила с първи точен удар на Джон Лундстрам, но вратарят на германците Кевин Трап спаси.

Втората част започна със сериозен натиск на Айнтрахт, като Йеспер Линдстрьом пропиля страхотен шанс в 48-ата минута. Няколко минути по-късно Рафаел Боре падна в наказателното поле, съотборниците му и феновете на Айнтрахт поискаха дузпа, но реферът отсъди корнер.

Глазгоу Рейнджърс дочака своя миг в 57-ата минута, в която Тута се препъна фатално при контраатака на шотландците, Джон Арибо остана сам срещу Трап и го преодоля за 1:0.

Само минута след това Айнтрахт за втори път в мача поиска дузпа за игра с ръка в наказателното поле на Рейнджърс, но Славко Винчич подмина ситуацията.

Германците продължиха да търсят изравнителния гол и след пропуск на Дайчи Камада в 67-ата минута, две по-късно успяха да отбележат за 1:1. Разписа се Рафаел Боре, който получи пас от Костич и прати топката в долния ляв ъгъл.

До края и двата тима имаха възможности за гол, но така и не отправиха точен удар, след пропуски на Филип Косчич и Глен Камара, а това доведе двубоя до продължения.

Там Рейнджърс създаде първата по-сериозна опасност с далечен удар на Скот Арфилд в 94-ата минута. В следващата атака голмайсторът на германците Боре пропусна срещу Макгрегър. До края на първото продължение нямаше особени опасности пред двете врати, но напрежението се завърна с началото на второто продължение.

Борна Баришич пропусна страхотна възможност за Рейнджърс, а минута по-късно Айдин Хрустич върна опасността пред вратата на шотландците. Айнтрахт поиска дузпа за трети път в мача в 112-ата минута за падане на Камада в наказателното поле, но реферът не реагира. Малко по-късно резервата Якич опита да изненада вратаря на Рейнджърс, но стреля над вратата.

Три минути преди края резервата Кемар Рууф разкъса отбраната на Айнтрахт и Рейнджърс на два пъти можеше да нанесе удар към вратата на германците, но при първия Кевин Трап се справи, а при втория топката излезе в аут. В последната минута Рейнджърс получи статично положение на метър от наказателното поле, но Трап спаси удара на Джеймс Тавърниър и прати мача в изпълнение на дузпи за определяне на победител.

При 11-метровите удари Аарън Рамзи се превърна в грешник за шотландците с пропуск от бялата точка, докато всички останали девет играчи не сбъркаха.

АЙНТРАХТ ФРАНКФУРТ - ГЛАЗГОУ РЕЙНДЖЪРС 1:1
0:1 Джон Арибо (57'), 1:1 Рафаел Боре (69')

5:4  Рафаел Боре

Айнтрахт ФранкфуртАЙНТРАХТ: 1. Кевин Трап, 2. Евън Ндика (100'  25. Кристофер Линц), 8. Джибрил Соу (106  7. Айдин Хрустич), 10. Филип Костич, 15. Дайчи Камада, 17. Себастиан Роде (89 6. Кристиян Якич) , 18. Алмами Туре, 19. Рафаел Боре , 29. Йеспер Линдстрьом (72' 23. Йенс Петер Хауге) , 35. Тута  (58 20. Макото Хасебе), 36. Ансгар Кнауф
Резерви: , 9. Сам Ламерс, 21. Рагнар Ахе, 22. Тимъти Чандлър, 24. Дани да Коста, 27. Аймен Баркок, 31. Йенс Грал, 39. Гонсало Пасиенсия
Треньор: Оливер Глазнер

РейнджърсРЕЙНДЖЪРС: 1. Алан Макгрегър, 2. Джеймс Тавърниър, 6. Конър Голдсън, 3. Калвин Баси, 31. Борна Баришич (116 25. Кемар Рууф) , 4. Джон Лундстрам, 8. Райън Джак (74 10. Стивън Дейвис) , 14. Райън Кент, 23, Скот Райт  (74  ,30. Фешън Сакала (117  16. Аарън Рамзи) 18. Глен Камара (90  37. Скот Арфилд), 17. Джо Арибо  (100'  19. Джеймс Сандс)
Резерви: 9. Амад Диало, 26. Леон Балогун, 28. Роби Маккори, 33. Джон Маклафлин, 43. Леон Кинг, 51. Алекс Лаури
Треньор: Джовани ван Бронкхорст

Стадион: "Рамон Санчес Писхуан ", Севиля
Съдия: Славко Винчич, Словения
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия