ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Севиля победи Рома с 4:1 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията за общо 157 минути) в тазгодишния финал на Лига Европа, игран на "Пушкаш Арена" в Будапеща.

При 11-метровите удари вратарят на Севиля Ясин Буну се превърна в герой с два отразени удара на Джанлука Манчини и Рожер Ибанес. Последната решителна дузпа първоначално бе пропусната от Гонсало Монтиел, но реферът видя непозволено излизане напред на вратаря на Рома и ударът бе повторен. При втория опит Монтиел, който вкара решителната дузпа за Аржентина във финала на Мондикала в Катар, не сбърка и направи тима си победител в турнира.

За испанците това бе рекорден седми триумф от седем опита във финали за Лига Европа, докато наставникът на Рома Жозе Моуриньо загуби първа битка за трофей в евротурнирите след пет спечелени купи. Така 11-ият в класирането на испанската Ла Лига тим на Севиля ще играе в Шампионската лига през следващия сезон.

Битката в Будапеща стартира след стилна церемония с хореография и пиротехника под аплодисментите на феновете на двата тима. Посланикът на финала Золтан Гера изнесе трофея на терена, а титулярите на Севиля и Рома преминаха покрай него.

Самият мач започна с атаки и към двете врати, а първата по-сериозна възможност дойде в 12-ата минута. Леонардо Спинацола получи топката в наказателното поле на Севиля и стреля веднага, но Ясин Буну спаси.

В следващите минути двата тима се поизнервиха, а играта се изостри, което доведе до множество нарушения.

След половин час игра ВАР разгледа ситуация за дузпа в наказателното поле на Севиля, при която Неманя Гудел сякаш ритна Тами Ейбрахам в главата при борба за топката, но реферът прецени, че бранителят е играл чисто.

Само няколко минути по-късно Пауло Дибала бе изведен на границата на наказателното поле от Джанлука Манчини, пое топката и я прати във вратата за 1:0. Така той стана първият аржентинец, който бележи във финал от евротурнирите от 2011 година насам, когато това стори Лионел Меси с екипа на Барселона.

Севиля отговори с удар от сложна позиция на Ен-Несири с глава, но Патрисио с лекота спаси удара на мароканеца. Две преди края на първото полувреме Ракитич центрира от ъглов удар, а Фернандо се извиси и стреля с глава, но над напречната греда.

В последната минута от редовното време на първата част капитанът на Рома Лоренцо Пелегрини падна в наказателното поле на съперника, но получи жълт картон за симулация.

Севиля бе много близо до равенството в продължението на първата част, когато Иван Ракитич отправи плътен удар, но топката срещна лявата греда.

WINBET – Ранно изплащане, Бонус Колонка и още много изненади в Спорт! (18+)

Испанският тим започна втората част с двойна смяна и по-активна игра в първите минути. В 56-ата центриране отдясно на Хесус Навас доведе до автогол, след като Джанлука Манчини не успя да изчисти топката и я прати в собствената си врата (1:1).

Рома пропиля невероятна възможност да излезе отново напред в резултата след разбъркване в наказателното поле, при което Рожер Ибанес не успя да уцели вратата от няколко метра.

Испанският бранител можеше да се превърна в абсолютен грешник за своя тим, след като посегна за топката в краката на Лукас Окампос. Реферът Антъни Тейлър веднага отсъди дузпа за Севиля, но след преглед на ситуацията с ВАР, отмени решението си.

Десет минути преди края играчите на Рома поискаха дузпа за игра с ръка на Фернандо, на което реферът не реагира, а ВАР потвърди решението му, макар топката видимо да срещна ръката на футболиста на Севиля.

Секунди след това Андреа Белоти бе изведен зад гърба на отбраната на испанците, стреля, но Буну изби с върха на пръстите си.

Малко преди края Юсеф Ен Несири можеше да стане герой за Севиля, но ударът му с глава премина над напречната греда. В последната минута на мача испанският тим пропусна още една добра ситуация, след като Руи Патрисио изпусна топката при опасен удар, но до гол не се стигна и срещата влезе в продължения.

В продълженията двата тима не направиха нищо запомнящо се, а умората си каза думата. Минута преди края спиране на играта ядоса наставника на Севиля Хосе Луис Мендилибар, който тръгна да ръкомаха срещу рефера, а това вбеси колегата му Жозе Моуриньо, който тръгна да се саморазправя с щаба на испанците.

В последните секунди от игровото време топката кацна върху гредата на вратата на Севиля след удар с глава на Крис Смолинг.

Така трети пореден финал в Лига Европа трябваше да бъде решен след дузпи след миналогодишния, спечелен от Айнтрахт Франкфурт и този през 2021 година, когато трофеят отиде при Виляреал.

СЕВИЛЯ - РОМА 1:1 (4:1 след дузпи)
0:1 Пауло Дибала (35'), 1:1 Джанлука Манчини (56' автогол)

4:1 Гонсало Монтиел -

СевиляСЕВИЛЯ: 13. Ясин Буну – 16. Хесус Навас (К) (95 2. Гонсало Монтиел ) , 44. Лоик Баде, 6. Неманя Гудел (120+6  23. Маркао), 3. Алекс Телес (95  4. Карим Рекик) – 20. Фернандо (120+8  8. Жоан Жордан ), 10. Иван Ракитич  – 55. Лукас Окампос , 21. Оливер Торес (46  7. Сусо), 25. Брайън Хил (46 17. Ерик Ламела )  – 15. Юсеф Ен-Несири
Резерви: 1. Марко Дмитрович, , 12. Рафа Мир , 14. Танги Нианзу, 24. Алехандро Гомес, 31. Алберто Лопес, 43. Мануел Себастиан
Треньор: Хосе Луис Мендилибар

РомаРОМА: 1. Руи Патрисио – 3. Рожер Ибанес, 23. Джанлука Манчини , 6. Крис Смолинг – 37. Леонардо Спинацола, 4. Браян Кристанте , 8. Неманя Матич  (120 52. Едоардо Бове) , 19. Зеки Челик  (91  59. Никола Залевски)– 7. Лоренцо Пелегрини (К) (105 92. Стефан Ел Шаарауи) , 9. Тами Ейбрахам (75 11. Андреа Белоти), 21. Пауло Дибала  (68  25. Жоржиньо Вайналдум)
Резерви: 63. Пиетро Боер, 99. Миле Свилар, 2. Рик Карсдорп, , 14. Диего Йоренте, 20. Мади Камара, 62. Кристиан Волпато, 68. Бенжамин Тахирович,
Треньор: Жозе Моуриньо

Съдия: Антъни Тейлър (Англия)
Стадион: "Пушкаш Арена", Будапеща
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!

снимки: Getty Images / Guliver