ЦСКА отстрани латвийския Лиепая като гост след 3:1 при дузпите (0:0 в редовното време и продълженията) и продължава напред към третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Там "червените" ще срещнат Погон Шчечин (Полша) или Осиек (Хърватия), които играят от 22:00 часа днес след 0:0 в първия мач.

Победата дойде в първия мач от петото завръщане в клуба на треньора на ЦСКА Стойчо Младенов, който все още няма загуба в дебютен двубой начело на "червените".

Мачът в Латвия тази вечер започна с два плахи опита на Чатакович за ЦСКА и Ткачук за латвийците в рамките на първите десет минути. След още толкова Кайседо падна в наказателното поле на Лиепая, но реферът не реагира. Най-чистото положение от началото на мача дойде в 26-ата минута, когато Милан Миросавлиев получи топката между защитата на ЦСКА и стреля по земя, но покрай гредата.

Минути след изминаването на половин час игра ЦСКА на два пъти опита удари към вратата в рамките на една атака, но Мазику и Вилдсхут не успяха. До края на полувремето Кайседо  пропусна две страхотни възможности в рамките на минута, но при първата се намеси вратарят, а при втората защитник изби на метър от голлинията.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Началото на втората част предложи много борба по целия терен, играта се накъса, а голови положения липсваха. ЦСКА опита да два пъти да застраши вратата на Лиепая, но Яник Вилдсхут и Греъм Кери не се възползваха от шансовете. Съперникът се отчете със слаб удар от дистанция, който не създаде проблеми за Бусато.

Минути преди края централният нападател на Лиепая Додо можеше да реши всичко, но стреля покрай вратата от много удобно положение, при което в последния момент се намеси Юрген Матей и спаси "армейците". Редовното време завърши при 0:0 и двата тима трябваше да определят победителя след продължения и евентуално дузпи.

ЦСКА беше по-активният отбор през първото продължение и опита няколко интересни атаки, но така и не стигна до голово положение. През вторите 15 допълнителни минути резултатът не се промени и дузпите останаха единственият начин да бъде определен победител.

При тях в герой се превърна вратарят на ЦСКА Густаво Бусато, който отрази два удара, а един премина над вратата му. Ахмед Ахмедов също стреля високо над напречната греда, но пропускът му не се оказа фатален.

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
3' Първа възможност в мача! Хамза Чатакович беше изведен сам срещу вратаря на Лиепая, но не успя да го преодолее.
7' Ткачук опита да центрира топката в полето на ЦСКА от фаул, но Вальо Антов с глава изчисти в корнер.
21' Напрежение в наказателното поле на Лиепая! Кайседо получи топката, опита да се обърне и падна, но реферът не реагира.
26'  Страхотна възможност за Лиепая! Милан Миросавлиев стреля от около 15 метра, но покрай вратата на ЦСКА.
34' Хубава атака на "червените"!  Удар на Мазику с десния крак бе блокиран, след което топката отиде във Вилдсхут, чийто удар отлетя високо над напречната греда на Лиепая.
39'  Перфектна възможност за ЦСКА! Кайседо засече меко центриране около точката за изпълнение на дузпа и стреля с глава под напречната греда, но вратарят на Лиепая изби топката.
40'  Още един страхотен шанс! Кайседо отново се оказа на добра позиция, насочи топката покрай вратаря, но защитник я изчисти на около метър от голлинията.
45' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
47'  Играта е спряна за оказване на медицинска помощ на Вячеславс Исайевс от Лиепая.
55' Нищо интересно на терена. Двата тима заложиха на повечко единоборства и дефанзивна игра.
58' Възможност за ЦСКА, Яник Вилдсхут стреля, но шутът му е блокиран.
59  Играта пак е спряна. Медицинският екип на Лиепая оказва медицинска помощ на Милан Миросавлиев.
66' Фаул пред вратата на Лиепая. Греъм Кери центрира към Антов, но защитникът е в засада.
75' Центриране от корнер пред вратата на Лиепая, вратарят излиза и боксира, последва удар на Йоан Баи, но високо над напречния стълб.
80' Шанс за Лиепая! Удар извън наказателното поле, но Бусато внимава и улови.
86'  Какъв пропуск на Лиепая! Додо премина покрай Антов, напредна към вратарското поле и стреля, но покрай гредата след намесата на Юрген Матей.
90+2 Йоан Баи напредна по лявото крило, влезе в наказателното поле, но настъпи топката и падна.
90+4' Край на мача. Следват две продължения по 15 минути.

***

91' Начало на първото продължение.
96' Възможност за ЦСКА, Йомов напредна към вратата на съперника, но топката му е отнета.
97'  Играта за пореден път е спряна. Марко Шимич от Лиепая лежи на терена, медицинският екип влиза.
99' Центриране от левия флаг пред вратата на Лиепая, но Крисянис Звиедрис излиза и лови без проблем.
105' Край на първото продължение.

106' Начало на второто.
113' Първи опит на ЦСКА за нещо по-опасно. Центриране към Кайседо, но нападателят остана под топката.
116' Грешка при изчистването на топката създаде напрежение пред вратата на ЦСКА, но опасността отмина.
120' Край на продълженията. Предстоят дузпи.

***

При дузпите: ЛИЕПАЯ - ЦСКА 1:3

ФК Лиепая (Lat)ЛИЕПАЯ: 12. Крисянис Звиедрис - 33. Сейдина Кейта, 55. Марко Шимич, 27. Вячеславс Исайевс, 2. Вадимс Жулевс (76  5. Олег Веретило) - 15. Юрий Ткачук, 25. Дмитри Бага (68  6. Крис Карклинс ), 8. Яухени Бярозкин (109 21. Валерис Шабала) - 22. Хоган Укпа  (108  10. Едуард Тиденбергс), 45. Милан Миросавлиев  (91'  40. Милош Остоич ), 9. Додо (к)
Резерви: 1. Икстенс, 13. Радотич, 4. Маркос Педросо, , 11. Лазаревич, 20 Торес, , 23. Хвойничкис,
Tреньор: Небойша Вигниевич

ЦСКА София (Bul)ЦСКА: 1. Густаво Бусато - 19. Иван Турицов , 2. Юрген Матай, 26. Валентин Антов (к), 18. Брадли Мазику - 7. Йоан Баи (115  23. Ахмед Ахмедов), 21. Амос Юга , 11. Хамза Чатакович (87  3. Жеферсон), 8. Греъм Кери - 9. Жорди Кайседо, 30. Яник Вилдсхут (74  10. Георги Йомов)
Резерви: 12. Алекс Божев, 25. Димитър Евтимов, , 6. Жуниор Нзила, 16. Асен Дончев, 20. Християн Петров, 22. Радослав Живков, 28. Пламен Гълъбов
Tреньор: Стойчо Младенов

Стадион: "Даугава", Лиепая
Главен съдия: Марсел Бирсан, Румъния
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия