Българският шампион Лудогорец надви литовския Жалгирис с 1:0 в първи мач от плейофа за влизане в групите на Лига Европа. Кандидатът за президент на БФС Димитър Бербатов изгледа мача от ложата на стадиона в Разград, а успехът дойде след автогол във 2-ата минута на Иван Татомирович. След това "орлите" пропуснаха доста положения и на три пъти удариха гредите, но не успяха да вземат по-солиден аванс преди реванша. В края Кирил Десподов получи жълт картон, който е трети за него в евротурнирите този сезон и това означава, че ще бъде наказан за реванша. В добавеното време резервата на гостите Донатас Казлаускас си изкара втори жълт картон и бе изгонен. Двата отбора играха един срещу друг през сезон 2017/18 в квалификациите на Шампионската лига. Тогава Жалгирис стигна до успех с 2:1 у дома, но Лудогорец се наложи с 4:1 в Разград.

Наставникът на домакините Анте Шимунджа имаше куп кадрови проблеми. Аут поради наказания бяха Рик Джонатан, Жан Карничник и Доминик Янков, а Каули и Клод Гонсалвеш още лекуват контузии, както и вратарят Серджио Падт, който бе заменен от Симон Слуга.

Домакините стартираха ударно и поведоха още във 2-ата минута, когато Кирил Десподов изпълни пряк свободен удар встрани от наказателното поле, а Иван Татомирович си вкара автогол с глава за 1:0. Десетина минути по-късно "орлите" имаха страхотен шанс да удвоят аванса си, но ударът с глава на Игор Тиаго след центриране на Десподов бе спасен от вратаря Едвинас Гертмонас. Две минути след това Десподов нацели страничната греда след ново изпълнение на пряк свободен удар. Секунди по-късно Десподов центрира от корнер, а Антон Недялков отправи удар с глава и топката кацна на напречната греда. Две минути по-късно Игор Тиаго центрира опасно, но Десподов не уцели добре топката и не се получи точен удар, а защитник я изчисти.

В 29-ата минута пред Десподов се откри нов страхотен шанс след пас на Спас Делев при центриране на Текпетей, но с мощния си удар не успя да намери целта, пращайки топката в дясната греда. "Орлите" продължиха да диктуват събитията на терена и малко преди края на първата част Спас Делев имаше възможност да шутира от пряк свободен удар, но топката срещна стената и излезе в корнер.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

След почивката литовците се впуснаха в атака да търсят изравнителен гол. Първо в 53-ата Слуга лесно улови слаб изстрел на Ренан, а три минути след това Ойвуси стреля неточно след центриране от корнер. След час игра Кирил Десподов центрира от корнер и Игор Тиаго се пребори за топката, но я заби с глава в земята и след това тя прехвърли вратата. Седем минути по-късно влезлият секунди преди това като резерва Матиас Тисера бе изведен зад отбраната на гостите и шутира, но вратарят Гертмонас спаси, а и страничният съдия вдигна флага си за засада.

В 76-ата минута Сисиньо получи топката в наказателното поле и шутира, но вратарят Гертмонас спаси. Шест минути след това Иван Йорданов падна в наказателното поле на гостите след съприкосновение със защитник, но получи жълт картон за симулация. В края на срещата Кирил Десподов получи жълт картон, който е трети за него този сезон в евротурнирите и това означава, че той ще пропусне реванша в Литва. В добавеното време резервата на гостите Донатас Казлаускас си изкара втори жълт картон и бе изгонен. В седмата минута на добавеното време Кирил Десподов нахлу в наказателното поле и можеше да вкара, но Гертмонас отрази удара му.

Реваншът във Вилнюс е след седмица на 25 август от 19:00 часа българско време.

ЛУДОГОРЕЦ - ЖАЛГИРИС 1:0
1:0 Иван Татомирович (2-автогол)

По-важното от мача по минути:
1 - Начало на срeщата.
2 - АВТОГОЛ на Жалгирис! Кирил Десподов изпълни пряк свободен удар встрани от наказателното поле, след който Иван Татомирович си вкара автогол с глава за 1:0.
9 - Десподов центрира към близката греда, но защитата на литовците се справи без проблем.
11 - Иван Йорданов изведе Десподов по лявото крило зад гърба на Марио Павлевич и нападателят центрира, а Игор Тиаго засече с глава и вратарят Едвинас Гертмонас спаси с блестящ рефлекс.
13 - ГРЕДА за Лудогорец! Кирил Десподов изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле, прехвърли стената и и топката срещна страничната греда, след което излезе в аут.
14 - ГРЕДА за Лудогорец! Кирил Десподов центрира от корнер, а Антон Недялков отправи удар с глава и топката кацна на напречната греда.
16 - Десподов не уцели добре топката след центриране на Текпетей и защитник я изчисти пред голлинията.
20 - Миколиунас центрира в наказателното поле и защитниците се справят със ситуацията.
29 - ГРЕДА за Лудогорец! Текпетей центрира и Спас Делев отклони топката в наказателното поле към намиращия се в отлична позиция Десподов, които обаче от няколко метра нацели страничната греда.
44 - Спас Делев изпълни пряк свободен удар, топката се отклони от стената и излезе в корнер.
45+3 - Край на първата част!
.............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
51 - Николас Коробсов стреля от пряк свободен удар, но неточно.
53 - Слуга лесно улови слаб изстрел на Ренан
54 - Игор Тиаго отправи опасен удар, но е бил в положение на засада.
56 - Ойвуси стреля неточно след центриране от корнер.
60 - Кирил Десподов центрира от корнер и Игор Тиаго се пребори за топката, но я заби с глава в земята и след това тя прехвърли вратата.
67 - Гертмонас спаси удар на влезлия току що Матиас Тисера, на който е отсъдена засада при паса на Текпетей.
76 - Сисиньо получи топката в наказателното поле и шутира, но вратарят Гертмонас спаси.
82 - Иван Йорданов падна в наказателното поле на гостите след съприкосновение със защитник, но получи жълт картон за симулация.
87 - Матиас Тисера бе изпреварен от вратаря Гермонас за топката и падна в наказателното поле, след което получи жълт картон.
90+2 - Удар на Жоржиньо в наказателното поле е блокиран.
90+3 - Резервата Донатас Казлаускас е изгонен и гостите завършват мача в намален състав.
90+7 - Кирил Десподов нахлу в наказателното поле и можеше да вкара, но Гертмонас отрази удара му.
90+9 - Край на мача! Лудогорец победи Жалгирис с 1:0 и взе аванс преди реванша в Литва.

Лудогорец: 12. Симон Слуга, 4. Сисиньо, 24. Оливие Вердон, 14. Дени Групер, 3. Антон Недялков - к , 82. Иван Йорданов (9075. Петър Георгиев), 6. Якуб Пьотровски, 90. Спас Делев (6610. Матиас Тисера ), 11. Кирил Десподов , 9. Игор Тиаго (7923. Мануел Шоу), 37. Бърнард Текпетей (7917. Жоржиньо)
Резерви: 1. Серджио Падт, 67. Дамян Христов, 5. Георги Терзиев, 10. Матиас Тисера, 17. Жоржиньо, 23. Мануел Шоу, 32. Игор Пластун, 38. Владислав Найденов, 74. Хюсеин Кельовлуев, 75. Петър Георгиев, 79. Тихомир Димитров
Треньор: Анте Шимунджа

Жалгирис: 1. Едвинас Гертмонас, 3. Марио Павелич, 4. Кипрас Кажуколовас (7233. Марко Миличкович), 15. Иван Татомирович, 13. Саулиус Миколиунас - к , 99. Кеинде Ойвуси (729. Донатас Казлаускас ), 5. Николас Коробсов, 23. Оливер Буф  (8396. Густас Ярусевичиус), 26. Неманя Любисавлевич, 92. Фабиен Оурега (90+388. Мантас Куклис), 10. Ренан Оливейра (7227. Йосип Тадич)
Резерви: 25. Томислав Дука, 6. Динмухамед Кашкен, 9. Донатас Казлаускас, 24. Мотиеус Бурба, 27. Йосип Тадич, 33. Марко Миличкович, 81. Мейнардас Микуленас, 88. Мантас Куклус, 96. Густас Ярусевичиус
Треньор: Владимир Чебурин

Разград, „Хювефарма Арена“
Съдия: Иван Кружляк (Словакия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия