Виляреал победи Манчестър Юнайтед след дузпи (11:10) и 1:1 в редовното време и двете продължения в тазгодишния финал на Лига Европа на стадион "Миейски" в Гданск (Полша).

Испанците печелят първи трофей в Европа, а треньорът им Унай Емери записа уникално постижение с четвърта купа от петия си финал в надпреварата. Вратарят на Манчестър Юнайтед Давид де Хеа пък се превърна в грешник, след като пропусна от бялата точка и не отрази нито един удар на съперника.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Двубоят тази вечер в Гданск започна с инцидент и беше прекъснат за кратко още в първите минути, когато Хуан Фойт от Виляреал застъпи топката, удари се в Пол Погба и напусна терена с окървавена уста. Манчестър Юнайтед не създаде много опасности през първата част, а Скот Мактоминей и Люк Шоу пропуснаха по-удобните шансове за гол пред вратата на съперника.

Испанците се възползваха от едно от малкото опасни положения и поведоха в 29-ата минута, когато Жерар Морено засече центриране на Даниел Парехо (1:0).

Манчестър Юнайтед натисна съперника в първите минути на второто полувреме, а Бруно Фернандеш имаше претенции за дузпа в 52-ата минута, но реферът Клеман Тюрпен дори не разгледа ситуацията, убеден, че няма нарушение.

"Червените дяволи" все пак стигнаха до гол в 55-ата минута, в която Единсон Кавани се възползва от отбита топка в наказателното поле и отблизо изравни (1:1).

След малко повече от час игра Манчестър Юнайтед за втори път имаше претенции за дузпа за игра с ръка на бранителя на Виляреал Пау Торес, но Тюрпен отново замълча.

Британците бяха много близо до втори гол в 70-ата минута, но Рашфорд пропусна от няколко метра, но се оказа, че има и засада в ситуацията преди подаването към него, а малко по-късно (72') Люк Шоу опита нещо средно между подаване и удар, уцели Кавани в главата, но уругваецът не успя да насочи топката в мрежата.

До края на редовното време Манчестър Юнайтед беше по-активният отбор, но така и не достига до точен удар, докато Виляреал отвърна с неточен шут на Пау Торес. При 1:1 в редовното време мачът влезе в продължения.

В първото испанците бяха по-активни, но Алберто Морено и Пако Алкасер не успяха да уцелят вратата от удобни позиции.  През второто липсваха реални положения за гол, макар испанците да поискаха дузпа за игра с ръка на Фред в 113-ата минута, но и този път френският рефер Клеман Тюрпен не посочи бялата точка.

В крайна сметка именно наказателните удари трябваше да решат спора, а испанците се оказаха по-точни и вдигат трофея без нито една загубата в Лига Европа през този сезон.

ВИЛЯРЕАЛ – МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 12:11 след дузпи (1:1 в ред. вр. и след прод.)
1:0 Жерар Морено (29), 1:1 Единсон Кавани (55)