Реал (Мадрид) победи Ливърпул с 1:0 в тазгодишния финал на Шампионската лига и спечели 14-ия си трофей в турнира. Англичаните имаха повече положения за гол, но испанците се възползваха и откриха резултата след час игра.

Заслуга за победата на Реал има и вратарят Тибо Куртоа, който спаси всички удари към вратата си. "Белите" за втори път печелят купата след битка с мърсисайдци, след като го сториха и през 2018 година с 3:1. Треньорът на Реал (Мадрид) Карло Анчелоти влезе в историята като първият с четири трофея в Шампионската лига.

Битката в Париж тази вечер се забави с 37 минути заради проблем с организацията и забавяне при влизането на част от английските фенове. На трибуните са куп знаменитости, сред които Рафаел Надал, Зинедин Зидан, Роналдо и Христо Стоичков.

Първата по-сериозна ситуация в мача дойде в 16-ата минута, в която Мохамед Салах отправи първия точен удар в мача, но Тибо Куртоа се разтегна към левия си ъгъл и отби топката. Минута по-късно египтянинът отново стреля силно, но Куртоа отново бе на поста си. Садио Мане беше най-близо до гола след удар в 21-ата минута, след който топката се удари в гредата.

Реал отвърна с опасно центриране на Винисиус към Бензема в 26-ата минута, но топката не създаде проблем за Алисон Бекер.

Мохамед Салах върна напрежението пред вратата на испанците в 34-ата минута след хубав удар с глава. Само минута по-късно Винисиус опита остро влизане в наказателното поле, но бранител изби топката в корнер. Джордан Хендерсън стреля опасно към вратата на Реал в 40-ата минута, но на около метър встрани.

Реал (Мадрид) успя да вкара гол в 44-ата минута, след като Карим Бензема получи топката в наказателното поле, опита удар, получи се разбъркване, след което французинът насочи топката в мрежата. Попадението обаче бе отменено заради засада. При повторенията се видя, че топката отива при Бензема след рикошет в крака на бранител на Ливърпул, но въпреки това Клеман Тюрпен реши, че има нарушение на правилата, след като прегледа ситуацията с ВАР.

Статистиката за първата част показа 10:1 голови положения и 5:0 при точните изстрели в полза на Ливърпул.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

Втората част започна по подобие на първата и Ливърпул можеше да открие резултата в 46-ата минута, но остро центриране на Трент Александър-Арнолд бе изчистено в последния момент.

Десет минути по-късно мърсисайдци поискаха дузпа за игра с ръка, а в следващата атака Реал (Мадрид) поведе с 1:0. "Белите" организираха контраатака, а Валверде намери непокрития Винисиус Жуниор, който на празна врата не сгреши при първия точен удар за испанския гранд в мача.

Ливърпул тръгна да изравнява резултата и в 64-ата минута Мохамед Салах отправи хубав удар в далечния ъгъл, но Куртоа се справи. Три минути по-късно прехвърлящо подаване към далечната греда намери египтянина, но Куртоа затвори ъгъла и отби с крак.

Реал и Винисиус можеха да решат всичко в 71-ата минута, когато бразилецът проби остро към вратата, но се забави с удара и бе блокиран. Мърсисайдци направиха няколко офанзивни смени и в 80-ата минута Диого Жота беше на косъм от това да изравни, но Куртоа отново реагира блестящо. Белгиецът спаси отбора си в 82-ата минута, когато трябваше да отразява удар отдясно на Мохамед Салах.

До края Ливърпул сякаш предаде инициативата и Реал направи няколко добри атаки, които завършиха без гол.

Така испанският тим взе 14-и трофей в историята си (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018, 2022), като печели последните си 8 финала в турнира.

ЛИВЪРПУЛ - РЕАЛ (МАДРИД) 0:1
0:1 Винисиус Жуниор (59')

ЛивърпулЛИВЪРПУЛ: 1. Алисон Бекер, 66. Трент Александър-Арнолд, 5. Ибрахима Конате, 4. Върджил ван Дайк, 26. Анди Робъртсън (77  8. Наби Кейта) , 3. Фабиньо,  14. Джордан Хендерсън, 6. Тиаго Алкантара (77  9. Роберто Фирмино) , 11. Мохамед Салах, 10. Садио Мане, 23. Луис Диас (65'  20. Диого Жота)
Резерви: 62. Каомин Кехелер, 7. Джеймс Милнър, 12. Джо Гомес, 15. Алекс Окслейд-Чембърлейн, 17. Къртис Джоунс, 18. Такуми Минамино, 21. Костас Цимикас, 32. Жоел Матип, 67. Харви Елиът​
Треньор: Юрген Клоп

Реал Мадрид РЕАЛ (МАДРИД):  1. Тибо Куртоа - 2. Дани Карвахал, 3. Едер Милитао, 4. Дейвид Алаба, 23. Ферлан Менди - 10. Лука Модрич (89' 19. Дани Себайос) , 14. Каземиро, 8. Тони Кроос – 15. Федерико Валверде (85'  25. Едуардо Камавинга) , 9. Карим Бензема (к), 20. Винисиус Жуниор  (90+2' 21. Родриго)
Резерви: 13. Андрий Лунин, 6. Начо, 7. Еден Азар, 11. Марко Асенсио, 12. Марсело, 17. Лукас Васкес, 18. Гарет Бейл, 22. Иско, 24. Мариано Диас
Треньор: Карло Анчелоти

Стадион: "Стад дьо Франс"
Съдия: Клеман Тюрпен (Франция)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия

снимки: Getty Images / Guliver