Попълнете търсена ключова дума или фраза

Невероятен обрат! ПСЖ възкръсна за три минути в края и е на 1/2-финал ВИДЕО

Аталанта се виждаше в следващата фаза до последната минута, но парижани ликуваха в Лисабон

снимка: Getty Images/Gulliver
1 от 5

В деня на 50-годишния си юбилей френският шампион ПСЖ обърна абсолютния дебютант този сезон Аталанта с 2:1 на стадион "Да Луж" в португалската столица Лисабон след две попадения за три минути в края и е първият 1/2-финалист в Шампионската лига този сезон. Марио Пашалич (27) изведе бергамаските напред в резултата и те почти бяха на път да сътворят сензацията, но в самия край Маркиньос (90) изравни, а Ерик-Максим Чупо-Мотинг (90+3) направи пълния обрат и класира парижани в следващата фаза. Всички останали двубои от 1/4-финалите до самия финал също ще се играят в Лисабон.

Лекувалият доскоро контузия Килиан Мбапе бе оставен на резервната скамейка на парижани, но притиснат от неприятния резултат треньорът Томас Тухел го пусна след част игра на терена, а френският национал определено освежи атаката на тима и допринесе за невероятния обрат.

Срещата започна динамично със скоростни атаки и към двете врати, като първо удар на Папу Гомес в 3-ата минута бе отразен от костариканския страж на парижани Кейлор Навас, а след това Неймар излезе очи в очи със Спортиело, но ударът на бразилеца не намери целта.

Бергамаските пресираха френския шампион и Навас трябваше отново да се намесва в 11-ата минута при удар с глава на Хатебур. Последва нов пропуск на Неймар в 19-ата минута, когато топката отново излезе в аут. Така се стигна до гола на Марио Пашалич (27), който даде преднина на италианския тим. Хърватският национал получи извеждащ пас от Сапата и с фалцов удар преодоля Навас за 1:0.

Неймар можеше да изравни много бързо, но и този път не уцели вратата, въпреки че топката премина на сантиметри от гредата. Малко по-късно бразилецът получи нов шанс да стреля от пряк свободен удар, но Спортиело бе на мястото си и хвана топката.

Парижани натиснаха в опит да изравнят още преди почивката, но отново Неймар нямаше никакъв късмет и завършваше атаките на тима с неточни удари.

Winbet - на един клик разстояние! (18+)

През втората част ПСЖ засили натиска, но това не попречи на Аталанта да стигне до голова ситуация в 58-ата минута, когато Толой отклони топката към Джимсити, който пропусна от изгодна позиция.

След час игра Томас Тухел пусна лекувалия доскоро травма Килиан Мбапе и французинът освежи атаката на парижани. Той и Неймар все по-честно тормозеха отбраната на бергамаските. Защитниците обаче се справяха добре, а и Спортиело се намесваше брилянтно, за да предотврати гол във вратата си. Проблемите на парижани се усложниха и заради травмата на вратаря Кейлор Навас, който бе заменен принудително от Серхио Рико.

В 74-ата минута Мбапе се измъкна от защитниците и шутира опасно, но Спортиело отрази удара му, а малко по-късно същото стори и Неймар, който направи пореден пропуск.

Усилията на парижани дадоха резултат секунди преди изтичане на редовните 90 минути. Чупо-Мотинг центрира на втора греда към Неймар, продължил към своя сънародник Маркиньос (90), който от непосредствена близост опъна мрежата на Спортиело за 1:1. Бергамаските не успяха да се отърват от шока в петминутното добавено време и Ерик-Максим Чупо-Мотинг (90+3) направи обрата пълен след асистенция на Мбапе. В последните секунди Луис Муриел имаше шанс да излезе сам срещу Серхио Рико, но се засуети и топката излезе в аут.

Така италианският тим потъна в сълзи, след като имаше възможност да постигне историческо класиране за 1/2-финалите още в дебютния си сезон. ПСЖ пък ще участва за първи път на 1/2-финал в турнира след провали в предните години.

АТАЛАНТА - ПСЖ 1:2
1:0 Марио Пашалич (27), 1:1 Маркиньос (90), 1:2 Ерик-Максим Чупо-Мотинг (90+3)

Съставите

AtalantaАТАЛАНТА: Аталанта: 57. Спортиело, 2. Толой , 3. Калдара, 19. Джимсити  (606. Паломино ), 33. Хатебур, 15. Де Роон , 11. Фройлер , 8. Госенс (8221. Кастан), 10. Гомес (5918. Малиновский), 88. Пашалич  (709. Муриел), 91. Сапата  (8220. Да Рива)
Резерви: 22. Беланова, 18. Малиновский, 31. Роси, 90. Колей, 7. Чибора, 21. Кастан, 4. Шутало, 6. Паломино, 20. Да Рива, 25. Гелми, 9 .Муриел, 17. Пиколи
Треньор: Джанпиеро Гасперини

Paris SGПСЖ: 1. Навас (7916. Серхио Рико), 14. Бернат , 3. Кимпембе, 2. Тиаго Силва, 4. Керер, 21. Ерера (7223. Дракслер), 5. Маркиньос , 27. Гай (728. Паредес ), 10. Неймар, 18. Икарди (7917.Ерик-Максим Чупо-Мотинг ), 19. Сарабия (607. Мбапе)
Резерви: 16. Серхио Рико, 29. Муинга, 8. Паредес, 31. Дагба, 30. Булка, 25. Бакер, 23. Дракслер, 36. Мбе Сох, 22. Диало, 17. Ерик-Максим Чупо-Мотинг, 7. Мбапе, 34. Руис-Атил
Треньор: Томас Тухел

Стадион: "Луж", Лисабон
Съдия: Антъни Тейлър (Англия)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна

Програмата на турнира до самия финал в Лисабон:

1/4-финални сблъсъци
12 август (сряда) от 22:00 часа: Аталанта – ПСЖ 1:2 на стадион "Да Луж"
13 август (четвъртък) от 22:00 часа: РБ Лайпциг – Атлетико Мадрид на стадион "Жозе Алвеладе"
14 август (петък) от 22:00 часа: Барселона – Байерн на стадион "Да Луж"
15 август (събота) от 22:00 часа: Манчестър Сити – Лион на стадион "Жозе Алвеладе"