Най-титулуваният български сумист Петър Стоянов и най-големият му конкурент в света Уламбайар Биамбайар не успяха да определят кой е по-добър. Вожда и Биамба си поделиха по един златен медал на Първия международен турнир БОНИ ОБОРОТ СУМО МАСТЪРС в НСА. Двамата гиганти по традиция се срещнаха на финалите при най-тежките на суперкласната надпревара. Българските участници в надпреварата, включваща и 15-ото Държавно открито първенство взеха 15 златни, 15 сребърни и 24 бронзови медала в различните категории.

Официални гости на турнира бяха председателят на ДАМС Весела Лечева, ректорът на спортната ни академия проф.Лъчезар Димитров, завеждащият катедра „Сумо” в НСА проф.Петър Киров, директорът на спортното училище на Левски Георги Стоичков, посланиците на Сърбия, Египет и Монголия.

Два медала взеха българите в категория до 115к. Димитър Дунчовски (Левски Елит) и Драгомир Генов получиха съответно сребърен и бронзов медал, златото отиде при Рами Белал от Египет, сънародникът му Хосам Фатхи Омар Мисбах заслужи също бронз.

При до 85-килограмовите сумисти Николай Николов от Титан напълно заслужи титлата, след като надви всичките си конкуренти. Втори остана Мохамед Мустафа Ел Саид, а до двете трети места стигнаха Георги Заяков (Атлетик Пловдив) и Георги Цанков (Титан).

При дамите най-добра в абсолютна категория е Анна Методиева от НСА Академик, която взе златото и при до 65-килограмовите. В кат.над 80кг на първо място завърши Цветана Божилова (Левски Елит), а шампионка при до 80-килограмовите стана Галина Иванова.

По време на схватките не липсваха и моменти, в които бе необходима лекарска помощ. Няколко от гигантите получиха неприятни контузии, като най-запомняща се бе тази на огромният Хани Салех от Египет, който остана няколко минути да лежи на дохиото и да се държи за коляното след като бе повален от Николай Николов (Титан) в спора за третото място. Наложи се почти всички негови съотборници да му помага да слезе от дохиото./БЛИЦ