Членовете на Отбора на бежанците, който ще се състезава на Олимпийските игри в Париж, имат две задачи в най-голямото спортно събитие. От една страна – сякаш по-важната е техните гласове да бъдат чути и светът да се запознае с проблемите на милионите разселени хора, политическите и икономическите причини, довели до това. Но някои от знаменосците на тази формация заявиха, че гладът им за отличия и медали не е по-малък.

Международният олимпийски комитет (МОК) събра 37 състезатели в Отбора на бежанците за Игрите, които започват в петък. Това е и най-голямата селектирана бройка спортисти-бежанци на третата Олимпиада, в която отборът ще участва. Има от Афганистан, Сирия, Судан, Камерун, Етиопия, Иран, които са заявени в 12 спорта.

"Само като се каже Олимпийският отбор на бежанците и съм сигурна, че бежанците от целия свят ще ни припознаят като техните представители и ще ни подкрепят", заяви пред агенция Ройтерс боксьорката Сидни Нгамба, която е от Камерун, но живее във Великобритания. "Виждаме се като един отбор, като спортисти, като бойци, гладни състезатели, които са част от същото това семейство. Но не сме уплашени, напротив – гордеем се, че сме бежанци и сме тук, въпреки всичко. Не се познавахме преди да ни съберат от МОК, но енергията се усеща".

МОК създаде първия бежански отбор за Игрите в Рио де Жанейро през 2016-а година с 10 състезатели, чиято цел основно беше да се повиши осведомеността по проблема, докато стотици хиляди хора от Близкия Изток тръгнаха към Европа, бягащи от война и други проблеми.

Отборът се състезава и на преместената с една година – от 2020-а за 2021-а Олимпиада в Токио заради пандемията от КОВИД-19. Тогава селекцията събра 29 спортисти. Но в Париж вече тимът не само е най-голям, но си има и своя емблема.

"Важно е на 100 процента. Така се създава общност, семейство. А всяко такова си има свой символ. В миналото се състезавахме индивидуално или 2-3 от нас. Сега сме голяма група, семейство, което излиза да представлява Отбора на бежанците. Ще държим високо главата вдигната и ще се гордеем с тима си", каза още Нгамба.

Другият знаменосец – Яхия Ал Готани трябваше да напусне разкъсваната от войната Сирия и да се спаси в бежански лагер в Йордания. Той ще се състезава в таекуондо. Интересното е, че преди да се установи в лагера в Йордания, той не е тренирал този боен спорт, но вече е доста добър.

Чувството е прекрасно да знам, че представлявам много хора, които са преминали през същите мъки като мене, точно като мене“, каза той пред Ройтерс. „Представлявам повече от 100 милиона души, които бяха принудени да си тръгнат от родните места и се скитат по света", завърши младият мъж.