Русия записа рекордната си победа след разпадането на Съветския съюз, а успехът над Италия с 10:0 означава, че „червената машина“ върви без грешна стъпка в Група „В“ на световното първенство по хокей на лед в Словакия.

Досегашните най-големи победи на „сборная“ бяха с девет гола разлика – 12:3 над Великобритания (1994), 10:1 над Казахстан (2006), 10:1 срещу Дания (2016) и 10:1 над Италия (2017). Рекордният успех на СССР също е срещу Италия – 28:2 през 1967 г.

Евгени Кузнецов блесна с два гола и две асистенции за триумфа в Братислава. Евгени Дадонов също се разписа два пъти. Никита Кучеров се отличи с едно попадение и три голови подавания. Никита Зайцев, Александър Овечкин, Динар Хафизулин и Иля Ковалчук завършиха с по един гол и една асистенция. Михаил Григоренко също беше точен.

Никита Гусев приключи с три асистенции, а Александър Барабанов подаде за две попадения. Андрей Василевски направи 15 спасявания, докато роденият в Русе Александър Георгиев остана резерва. Андреас Бернард започна на вратата на Италия, но след като получи пет гола от 19 удара за 20:18 минути беше заменен от Марко де Филипо, който отрази 16 изстрела и също допусна пет попадения.

Италианците са без отбелязан гол на световно първенство в елитната дивизия от 13 май 2017 година, когато губят с 1:4 от Германия. В следващия си мач Русия играе с Латвия на 18 май (събота), а ден по-рано Италия среща Чехия.

Германия също продължава с пълен актив на световното първенство, след като в мач от Група „А“ обърна домакина Словакия с 3:2 в Кошице. Всичко беше решено в последните две минути, когато първо Маркус Айзеншмид изравни за 2:2, а 27,4 секунди преди края на мача Леон Драйзайтъл вкара победния гол.

Айзеншмид завърши и с асистенция в актива си, а Доминик Каун добави две голови подавания. Марк Михаелис откри за немците в четвъртата минута на втората третина, но още преди изтичането на средата на частта словаците изравниха чрез Андрей Секера и Либор Худачек.

Матиас Нидербергер направи 34 спасявания за Германия. Томаш Татар завърши с две асистенции за Словакия, а вратарят Марек Чилиак отрази 18 удара. На 17 май (петък) домакините на световното първенство играят с Франция, а на следващия ден Германия се изправя срещу Канада.