Олимпийският шампион в триатлона от Пекин 2008 Ян Фродено постави нов световен рекорд в пълния вариант на триатлона, известен като Дългата дистанция. Този вариант включва 3,8 км плуване, 180 км колоездене и 42,2 км бягане.

По време на състезанието Предизвикателство в Рот 34-годишният германец финишира за 7:35,39 часа. Така той подобри досегашния световен рекорд в Дългата дистанция от 7:41,33 часа, който също беше поставен в Рот през 2011 година от Андреас Релерт.

Още преди състезанието Фродено обяви, че ще атакува рекордното постижение и по време на надпреварата беше подкрепян от 200 000 зрители. Двама от феновете дори му помогнаха да се качи отново на велосипеда на 120-ия километър от колоездачната част.

След това точно преди смяната от колоездене към бягане той беше закачен от мотоциклетист. Двата инцидента обаче не попречиха на Ян Фродено, известен като Фродо, да постигне рекордното време. Втори финишира миналогодишният победител Нилс Фромхолд – 7:57,49 часа.