Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) спечели последното преследване за сезона от Световната купа по биатлон пред родна публика в Холменколен. 25-годишният Бьо, който стартира от първа позиция след победата си в спринта вчера, допусна общо 3 грешки при четирите си стрелби и финишира за 32:15.6 минути.

Така той продължи доминацията си през кампанията, в която записа 15 победи в 24 старта и подобри рекорда от 14 успеха в рамките на един сезон за Световната купа по биатлон на Мартен Фуркад (Франция) и Магдалена Форсберг (Швеция).

Бьо си осигури Големия кристален глобус, както и малките Световни купи в преследването, в индивидуалната дисциплина и в спринта, а той е лидер и в подреждането за масовия старт преди утрешния последен старт от сезона в дисциплината.

Втори днес завърши по-големият брат на Бьо - Тарей, на 13.9 секунди след 19 от 20 свалени мишени. Трети остана германецът Арнд Пайфер на 18.2 секунди също една грешка. Австриецът Феликс Лайтнер записа най-добро класиране в кариерата си с четвърто място. Той беше перфектен при стерлаба и финишира на 22.2 секунди зад победителя. Надпреварата премина без българско участие.

Йоханес Тингес Бьо спечели малката Световна купа в преследването с 386 точки, пред Кентен Фийон Майе (Франция) с 315 точки и Александър Логинов (Русия) с 305. Бьо води в генералното класиране с 1230 точки, следван от Логинов (Русия) с 844 точки и Фийон Майе с 836 точки. Красимир Анев е 39-и със 160 точки, Владимир Илиев е 43-и със 135 точки, Димитър Герджиков е 74-и с 24 точки, а Антон Синапов е 75-и с 23 точки.