Олимпийският шампион Финландия победи САЩ с 4:3 в първи мач от полуфиналите на световното първенство по хокей на лед, на което е домакин, и чака съперник от мача между Канада и Чехия по-късно днес.

Американците дадоха тон на първия полуфинал с попадение на Нейт Шмидт след само 64 секунди игра, а Миро Хейсканен изравни в самия край на първата третина. Финландците стигнаха до нови два гола във втората част чрез Сакари Манинен и Сами Ватанен, докато за САЩ веднъж се разписа Шон Фаръл.

Йоел Армиа вкара за 4:2 в полза на финландците след 5:03 игра в последната третина и така американците доиграха последните минути без стража си Джереми Суейман. Те обаче стигнаха само до едно попадение на Адам Гаудет и ще играят за бронзовите  медали.

Хейсканен добави и две асистенции към актива си, а с по една завършиха Армиа и Ватанен. Ти Джей Тайнан пък направи два голови паса за САЩ.