Осем българи стигнаха полуфиналите на турнира по борба „Дан Колов – Никола Петров“ в столичната зала „Левски София“.

Георги Вангелов, пети на олимпийските игри Токио 2020, постигна две победи при 61-килограмовите на свободния стил – над състезаващия се за Унгария Гамзадгаджи Халидов с 3:2, а след това се наложи и над младият Стилиян Илиев – 11:1. Така в следобедния сеанс, който започва от 17,30 часа Вангелов ще излезе срещу азера Интигам Вализада.

В свободния стил още двама национали стигнаха полуфиналите – Рамазан Рамазанов, трети на Евро2022, който при 70-килогамовите също записа две победи. На старта тушира Акаки Кемертелидзе (Грузия), после и срази с технически туш Иван Стоянов – 12:1. А следващият му противник ще бъде иранецът Язданичерати.

Ахмед Батаев (92) пък се наложи над Ибрахим Юсубов (Азербайджан) със 7:3, а за място на финалите ще излезе срещу молдовеца Андриян Гросул.

При жените Мими Христова спечели без борба срещу Джанан Манолова в категория до 65 кг, и на полуфиналите ще има за съперничка Албина Каргелдинова.

При класиците 4-ми национали ще спорят за място на финалите.

Шампионът на България Абу -Муслим Амаев (63) постигна победа срещу турчина Мехмед Шекер с 6:5, а следващият му противник също ще е представител на Турция – Абурахман Алтан.

Константин Стан също бе убедителен. В категория до 72 кг националът се наложи над словака Оливер Олхан със 7:2, а след това победи с технически туш 9:1 и украинеца Артьом Хутко. Така за място на финала ще излезе срещу японеца Кая Йошида.

В надпреварата продължава и Росиан Дермански (82), който постигна две победи над американци без да даде точка – 9:0 срещу Дейвид Халет и 8:0 срещу Майкъл Алтомер. На полуфиналите Росиан ще има за съперник световния шампион от 2022-а Бурхан Акбудак (Турция).

В същата категория Светослав Николов срази арменеца Саивел Григорян със 7:2 и на полуфиналите ще спори със Ексаусе Мукубе (Норвегия).

Срещите бяха изгледани от легендата Валентин Йорданов.

Междувременно стана ясно, че Биляна Дудова също няма да стартира на турнира заради възпалена травма.

Входът за зрителите е свободен. Двубоите може да следите по телевизия B1B.BOX

Кирил Милов започва директно от втория кръг на турнира. Лидерът в световната ранглиста очаква победителя от двубоя между грък и японец в категория до 97 кг на класическия стил. По-рано тази година Милов стана първи на турнира Гран при в Загреб.

Другият ни представител в класическия стил - Семен Новиков ще има за съперник швейцареца Рамон Бешарт при 87-килограмовите. Украинецът с наш поспорт е европейски шампион от 2020 г.

Схватките започват утре, 3 март, от 10,30 часа.

При 65-килограмовите в свободния стил на тепиха ще излязат двама наши представители. Световният и европейски вицешампион Владимир Дубов ще има за съперник Аугустин Дестрибац (Аржентина), а Микяй Наим започва с японеца Котаро Киока.

В кат. до 74 кг, също на свободния стил, Мирослав Киров очаква победителя от българския сблъсък между Николай Димитров и Димитър Ангелов.

При жените утре на тепиха в категория до 68 кг ще излязат Юлияна Янева, носителка на световната купа от 2020-а, и София Георгиева, бронзова медалиста от европейските олимпийски игри.

Срещите ще бъдат излъчвани в youtube канала на БФ Борба, а финалите може да проследите по телевизия b1b.box от 17 до 20 часа.