Трудна, но много сладка победа записа националният отбор на България по плажен футбол. Възпитаниците на Симеон Христов надиграха Норвегия с 5:4 във втория си двубой от Група 2 на Промофиналите на Дивизия "Б" на ЕВРОлигата, които се провеждат в италианският град Алгеро на остров Сардиния.

След вчерашното поражение с 1:6 нашите момчета трябваше на всяка цена да бият скандинавския си съперник, за да имат шансове за по-високо класиране. Както и вчера обаче, тимът ни отново допусна „гол от съблекалнята”. Беше изминала малко над една минута от първата третина, когато Хенрик Салвесон успя да открие резултата в полза на Норвегия. Последва натиск на скандинавците, които отправиха два опасни удара, отразени от Добромир Господинов. След това дойдоха силните минути на българите. Първо удар на Цено Лозанов бе избит в корнер, а в седмата минута Калоян Цветков изравни с уникален гол. Той се разписа директно от корнер, насочвайки топката към мрежата с прецизен външен фалц за изненада на вратаря - 1:1. Секунди по-късно Цветков можеше да доведе нещата до пълен обрат, но силният му удар от центъра бе избит в корнер. Българите все пак стигнаха до второ попадение две минути преди края на първата част - Филип Филипов се разписа с много премерен удар отдалеч, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата на Норвегия.

Втората третина започна лошо за България. От изпълнението на центъра бе намерен Салвесон, който изравни с удар отблизо - 2:2. Това не стресна тима на България, който продължи да търси по-настървено победата. Филип Филипов имаше две добри възможности, които не завършиха с гол, но такъв падна в 19-ата минута. Калоян Цветков получи топката на десния фланг от вратаря Костадин Иванов, овладя с гърди и подаде към Павел Адамов. Той пое топката, вдигна си я и направи страхотна задна ножица, която порази мрежата на Норвегия за 3:2. При този резултат завърши втората третина.

В началото на заключителните 12 минути България стигна до ново попадение, също много красиво. Иван Мартинов стреля от центъра, коженото кълбо се топна точно пред стража на скандинавците и порази вратата му - 4:2. В 29-ата минута Цено Лозанов можеше да покачи разликата, но ударът му от фаул срещна горната греда. Норвежците получиха дузпа и намалиха резултата чрез Лий четири минути преди края. За наша радост реферите отсъдиха дузпа и за България, която Филип Филипов реализира. Минута преди края Филипов нацели гредата, а 26 секунди преди края норвежците върнаха интригата след втори гол на Лий. Българите обаче запазиха концентрация и удържаха победата с 5:4.

Това бе втори успех на България над Норвегия в Евролигата тази година, след като ги биха с 5:3 и в предварителната фаза в Назаре.

След минути започва другият двубой от нашата група между Румъния и Англия, която вчера би скандинавците с 3:2 след продължение.

Утре плажните ни "лъвове" излизат в решителен мач с островитяните в 12,30 ч.

Съставът на България: Костадин Иванов (капитан), Добромир Господинов, Станислав Иванов, Илиан Димов, Мартин Великов, Илиян Илиев, Калоян Цветков, Мартин Недков, Павел Адамов, Цено Лозанов, Иван Мартинов Филип Филипов

Старши треньор: Симеон Христов, помощник-треньор Георги Минков