Владимир Илиев от Аякс (Троян) спечели и третата възможна титла на държавното първенство по биатлон, което завърши днес на Белмекен. Спортист №1 на България за 2019 г. грабна златото и в индивидуалния старт. Илиев направи 6 пропуска при четирите си влизания на стрелбището, но въпреки това финишира 4 минути преди Антон Синапов от Чепеларе (5), бронзът бе за Илиян Пенев от Сапарева баня (9).

При младежите световният вицешампион Благой Тодев получи контузия по време на състезанието, а представителите на НСА окупираха челните три места чрез Васил Зашев (5), Валентин Карабаджаков (3) и Христо Гечев. Въпреки седемте си наказателни минути, ново злато при юношите спечели Цветан Данаджиев от Аякс, втори е Ивайло Грънчаров от Амбарица с 4 пропуска, а трети Георги Наумов от Сапарева баня с 11.

При дамите, все още невъзстановената след настинка Милена Тодорова не стартира на дългата дистанция, а титлата бе за Даниела Кадева от Банско, финиширала с най-малко грешки в стрелбата – 3. Мария Здравкова от НСА и Любомира Пехливанова от Амбарица запълниха челната тройка съответно с 5 и 6 неповалени мишени.

Триумф за НСА и при девойките, в най-оспорваната надпревара Лора Христова (2 пропуска) изпревари с 54 секунди Валентина Димитрова (3), бронзът бе за Стефани Йолова (8). В по-долната възрастова група шампионка е Вяра Чолакова от Аякс (4 грешки), пред Йорданка Йончева от Рожен (6), Биляна Чавдарова от Стамболово (5) и др. При момичетата старша възраст най-бърза бе Паолина Ракова от Сапарева баня (5), на почетната стълбичка се качиха още Ралица Йовчевска от Аякс (4) и Сандра Воденичарова от Банско.

В следващите дни Владимир Илиев и Милена Тодорова ще завършат сезона с участие на Световното военно първенство, на шампионата в Швеция ще участва и завърналият се в биатлона след 3-годишна пауза Красимир Анев, докато Благой Тодев ще пропусне стартовете заради получената днес контузия.