Манчестър Юнайтед победи шампиона Манчестър Сити с 2:1 на неговия "Етихад" в градското дерби от 16-ия кръг на английската Висша лига и го отдалечи от защита на титлата му. Маркъс Рашфорд (23-дузпа) и Антони Марсиал (29) донесоха трите точки на "червените дяволи", а резервата Никола Отаменди (85) се разписа за "гражданите", които бяха без голямата си звезда Серхио Агуеро, който е контузен.

Дербито започна много динамични с атаки и към двете врати. "Гражданите" разчитаха по постепенни нападения с повече владеене на топката, докато „червените дяволи“ залагаха на бързи контраатаки. Даниел Джеймс пропусна от позиция в началото, шутирайки право в Едерсон. На отсрещната врата Стърлинг на два пъти проби отлично, но Сити не стигна до завършващ удар. В деветата минутаЛингард бе изведен от Рашфорд и стреля от малък ъгъл, но Едерсон спаси. Юнайтед продължи да атакува по-опасно и Едерсон трябваше да се намеси и след удар на Марсиал.

В 20-ата минута Рашфорд навлезе в наказателното поле и бе съборен от Бернардо Силва. Играта продължи, а при спирането ѝ ситуацията бе разгледана със системата за видеоповторения ВАР и съдията отсъди дузпа за Юнайтед. Във втори пореден мач Маркъс Рашфорд (23-дузпа) бе точен от бялата точка и гостите поведоха в резултата. Малко след това английският национал пропусна да удвои преднината на Юнайтед от великолепна позиция след прекрасна контраатака, а секунди по-късно прати топката в горната греда.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Защитата на „гражданите“ се пропука още веднъж в 29-ата минута, когато Марсиал задържа топката, направи двойно с Джеймс и с удар в близкия ъгъл преодоля Едерсон за 0:2.

В края на полувремето домакините натиснаха стигнаха до няколко удара, а най-доброто положение пропиля Габриел Жезус. Де Бройне сложи топката на главата му, но изстрелът му от великолепна позиция бе встрани от вратата. Секунди преди почивката домакините имаха и претенции за дузпа. След центриране на Уокър топката се удари в ръката на Фред в наказателното поле. Положението бе разгледано с ВАР, но дузпа не бе отсъдена.

През втората част “гражданите” владееха топката в големи периоди, но трудно стигаха до положения. Линдельоф се намеси отлично в ситуация, в която Де Бройне можеше да стреля опасно, блокирайки удара му.

След час игра Стоунс се контузи и на негово място се появи Николас Отаменди. Именно аржентинецът бе близо до гол в 72-ата минута, когато стреля с глава, но топката мина встрани от вратата. Той обаче успя да се разпише с 85-ата минута, когато засече с глава центриране от корнер и не остави шансове за Де Хеа, вкарвайки за 1:2.

Така Манчестър Юнайтед записа втора поредна победа тази седмица след онази на "Олд Трафорд" срещу Тотнъм (2:1) на Жозе Моуриньо и се изкачи на петата позиция с 24 точки и има 5 по-малко от четвъртия Челси. Манчестър Сити остава трети с 32 точки и на 14 зад лидера Ливърпул.

Манчестър Сити – Манчестър Юнайтед 1:2
0:1 Маркъс Рашфорд (23-дузпа), 0:2 Антони Масиал (29), 1:2 Николас Отаменди (85)

Състави:
Манчестър Сити: Едерсон – Уокър, Стоунс (60 - Отаменди), Фернандиньо, Анхелиньо – Родри (86 - Гюндоган), Давид Силва, Кевин Де Бройне – Бернардо Силва (65 - Марез), Стърлинг, Жезус

Манчестър Юнайтед: Де Хеа – Уан-Бисака, Линдельоф, Магуайър, Шоу (88 - Ашли Йънг) – МакТоминей, Фред, Дан Джеймс, Джеси Лингард (89 - Туанзебе) – Маркъс Рашфорд, Антони Марсиал (74 - Андреа Перейра)

Жълти картони: Уокър, Де Бройне и Бернардо Силва (Ман Сити); Де Хеа и Андреас Перейра (Ман Юнайтед)