Лидерът Манчестър Сити загуби от градския съперник Манчестър Юнайтед с 0:2 в дербито от 28-ия кръг на английската Висша лига. Бруно Фернандеш (2-дузпа) и Люк Шоу (50) бяха точни за успеха на 20-кратните шампиони и края на страхотната серия от 21 победи на „гражданите“, чийто аванс на върха намаля до 11 точки.

Още в първата минута Габриел Жезус извърши нарушение срещу Антони Марсиал в наказателното поле и Бруно Фернандеш (2-дузпа) реализира осъдения 11-метров наказателен удар, давайки аванс на "червените дяволи".

Две минути след гола Кансело загуби топката от Фернандеш, Шоу овладя мигновено и шутира с десния крак, но право във вратаря Едерсон. Последва по-добра игра на „гражданите“ и пропуски на Гюндоган, а неговият съотборник Едерсон спаси удар на Рашфорд.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

В 38-ата минута Гюндоган влезе в наказателното поле, но Линдельов го притисна и ударът на германеца не затрудни Хендерсън. Пет минути след това Де Бройне изпълни пряк свободен удар, но след лек рикошет в стената се стигна до корнер, а след неговото изпълнение защитниците изчистиха топката.

При последната атака на Сити в края на първото полувреме Марез шутира ниско по диагонала, но топката мина на сантиметри покрай вратата.

Три минути след началото на втората част Габриел Жезус получи топката с гръб към вратата в наказателното поле и я чукна към Родри, който с десния крак шутира и я прати в лявата греда. Две минути след това Люк Шоу направи рейд от над 30 метра по лявото крило и продължи към Рашфорд, който му върна в наказателното поле и левият краен бранител удвои аванса на „червените дяволи“.

След час игра Де Бройне изпълни корнер, а Рияд Марез намери топката от воле, но я прати над очертанията на вратата. Осем минути по-късно Скот Мактомини падна на границата на наказателното поле, но топката продължи пътя си към Марсиал, който от непосредствена близост шутира и Едерсон за пореден път се намеси с вещина.

Четвърт час преди края на редовното време Де Бройне подаде към Фил Фоудън, който се завъртя и шутира, но вдясно от вратата. В 83-ата минута Рубен Диаш центрира към Джон Стоунс, който се извиси над Уан-Бисака, но топката премина над вратата. Две минути по-късно Де Бройне центрира и Стърлин не намери целта.

След успеха си Манчестър Юнайтед се върна на втората позиция с 54 точки и една повече от третия Лестър, изоставайки на 11 от градския съперник, който е твърдо на върха.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 0:2
0:1 Бруно Фернандеш (2-дузпа), 0:2 Люк Шоу (50)

Манчестър Сити: 31. Едерсон, 27. Жоао Кансело (Уокър 65'), 3. Рубен Диаш, 5. Джон Стоунс, 11. Олександър Зинченко, 16. Родри, 8. Илкай Гюндоган, 17. Кевин Де Бройне (К.), 26. Рияд Марез, 7. Рахим Стърлинг, 9. Габриел Жезус (Фоудън 71')
Мениджър: Хосеп Гуардиола

Манчестър Юнайтед: 26. Дийн Хендерсън (жълт картон), 29. Аарън Уан-Бисака, 2. Виктор Линдельов,  5. Хари Магуайър (К.) (жълт картон), 23. Люк Шоу (жълт картон), 17. Фред, 39. Скот Мактомини, 21. Даниел Джеймс, 18. Бруно Фернандеш (Брендън Уилямс 93'), 10. Маркъс Рашфорд (Мейсън Грийнууд 73'), 9. Антони Марсиал (Неманя Матич 87')
Мениджър: Оле Гунар Солскяер