ГРУПА „D“ - ТУК  ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Англия победи Хърватия с 1:0 в първа среща за двата тима от група "Д" на Евро 2020 с попадение на Рахим Стърлинг в 57-ата минута на мача.

Така британците записаха исторически първи успех в първите си мачове от европейски първенства, което не беше им се случвало досега след 0:1 от Югославия през 1968 година, 1:1 а Белгия през 1980, 0:1 от Република Ирландия през 1988, 0:0 с Дания през 1992, 1:1 с Швейцария през 1996, 2:3 от Португалия през 2000, 1:2 от Франция през 2004, 1:1 с Франция през 2012 и 1:1 с Русия през 2016 година.

Двубоят на "Уембли" днес започна с натиск н домакините, които удариха гредата още в петата минута след шут на Фодън. Малко след това и Калвин Филипс опита да застрашава вратата на Хърватия.

Играта се поизравни след 20-ата минута, след която дойде и първата възможност за гостите - удар на Перишич в 26-ата. До края на полувремето нямаше  сериозни опасности и пред двете врати, с изключение на удар на Трипиър в последните минути от фаул, срещнал стената.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Втората част започна с териториален превес на Хърватия, който поне в първите десет минути не доведе до реални голови опасности, с изключение на удар от дистанция на Лука Модрич.

Точно тогава Англия изригна с бърза атака и завършващ удар на Рахим Стърлинг, който откри резултата на "Уембли" в 57-ата минута.

След гола британците имаха още една страхотна възможност, пропусната от Хари Кейн, докато Хърватия отвърна с шанс за Анте Ребич, завършил с неточен удар.

Четвърт час преди края голмайсторът Рахим Стърлинг можеше да подпечата победата с втори гол, но стреля високо над вратата.

В 82-ата минута 17-годишния Джуд Белингам влезе в игра и стана най-младият играч с участие на европейски първенства. До края на мача не се случи нищо, което да промени крайния резулат и Англия стартира Евро 2020 с победа.

АНГЛИЯ - ХЪРВАТИЯ 1:0
1:0 Рахим Стърлинг (57')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
6'  ГРЕДА за Англия! Фил Фодън пое топката на границата на наказателното поле, стреля в обратния ъгъл, но топката срещна десния страничен стълб.
9'  Нов страхотен шанс за Англия! Калвин Филипс посрещна изчистена топка от ъглов удар, но Ливакович отрази удара на халфа на Лийдс.
26' Първа възможност за хърватите в мача! Перишич опита удар към вратата, но твърде високо над вратата.
41' Фаул срещу Стърлинг на метър от границата а наказателното поле. Трипиър стреля, но в главата на хърватски бранител, застанал в стената.
45' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
49' Грешка на Трипиър при връщането назад към Пикфорд, Ребич дебнеше там, но не се стигна до опасност за вратата на Англия.
54' Хубав удар на Лука Модрич от дистанция, Пикфорд изпусна топката, но след това си върна контрола над ситуацията.
57'  ГООООЛ за Англия! Рахим Стърлинг беше изведен от Калвин Филипс и от няколко метра преодоля вратаря на Хърватия за 1:0.
62'  Какъв пропуск на Хари Кейн! Звездата на Англия пропусна да вкара от един метър.
65'  Невероятен пропуск за Хърватия! Анте Ребич се озова сам в наказателното поле и стреля, но твърде слабо и неточно.
67' Добра възможност за Англия, но Мейсън Маунт стреля встрани от фаул.
74'  Страхотна възможност за Стърлинг, но ударът му от около 10 метра премина високо над врата.
90+4' Край на мача.

England Football Association Logo Vector – Brands LogosАНГЛИЯ: 1. Джордан Пикфорд, 2. Кайл Уокър, 4. Деклан Райс, 5. Джон Стоунс, 9. Хари Кейн (82  26. Джуд Белингам), 10. Рахийм Стърлинг (90+2  18. Доминик Калвърт-Люин), 12. Кийрън Трипиър, 14. Калвин Филипс, 15. Тайрън Мингс, 19. Мейсън Маунт, 20. Фил Фодън (71  11. Маркъс Рашфорд)
Резерви: 13. Дийн Хендерсън, 23. Сам Джонстън, 3. Люк Шоу, 7. Джак Грийлиш, 8. Джордан Хендерсън, 16. Конър Коади, 22. Бен Уайт, 24. Рийс Джеймс, 25. Букайо Сака

Croatian Football Federation - WikipediaХЪРВАТИЯ: 1. Доминик Ливакович, 2. Симе Врсалко, 4. Иван Перишич, 5. Дуйе Чалета-Цар , 8. Матео Ковачич (85 15. Марио Пашалич), 9. Андрей Крамарич (70  13. Никола Влашич), 10. Лука Модрич, 11. Марсело Брозович (70  7. Йосип Брекало), 17. Анте Ребич (79'  20. Бруно Петкович), 21. Домагой Вида, 25. Йошко Гвардиол
Резерви: 12. Ловре Калинич, 23. Симон Слуга, 14. Анте Будимир, 16. Миле Шкорич, 19. Милан Бадель, 22. Йосип Юранович, 24. Домагой Брадарич, 26. Лука Иванушец

Стадион: "Уембли", Англия
Съдия: Даниеле Орсато (Италия)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - оказване на лекарска помощ