ГРУПА „А“ – ТУК! ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Италия победи Уелс с 1:0 в последен мач от група "А" на Евро 2020, с което тимът на Роберто Манчини записа три победи от три мача при голова разлика 7:0 на турнира, общо 30 мача без загуба и 11-и пореден двубой без допуснат гол.

Италианците започнаха срещата с 8 промени в състава си от последния си двубой (3:0 срещу Швейцария), но взеха инициативата от самото начало. Първият точен удар в мача дойде в 15-ата минута, дело на Емерсон, а минути по-късно Белоти също създаде напрежение пред вратата на Уелс, но без резултат. Първата по-сериозна възможност за британците се случи в 27-ата минута след удар с глава на Гънтър. Минути по-късно Киеза пропусна от добра позиция.

Италия успя да поведе в 39-ата минута, в която Песина засече топката след статично положение и я прати в мрежата за 1:0.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Минути след почивката Федерико Бернардески удари гредата след пряк свободен удар и пропусна да удвои резултата. Уелс заигра с човек по-малко след 56-ата минута заради директен червен картон на Итьн Ампаду, който настъпи грубо глезена на Федерико Бернардески.

Италианците заиграха още по-освободено с човек повече и в 65-ата минута Белоти можеше да удвои резултата, но пропусна отблизо. Четвърт час преди края Гарет Бейл пропусна да изравни с удар от въздуха на метри от вратата.

До края Киеза и Белоти пропуснаха да вкарат втори гол за италианците, но не успяха.

"Скуадра адзура" приключва групата на първо място и на 1/8-финалите ще спори с втория от група С (засега Украйна или Австрия), докато вторият в подреждането Уелс излиза срещу номер 2 в група В (засега Русия или Финландия). Третият в подреждането Швейцария също запазва шансове да продължи, но трябва да изчака още няколко дни и срещите на Португалия, Австрия, Финландия и Испания. ВИЖ КЛАСИРАНЕТО

ИТАЛИЯ - УЕЛС 1:0
1:0 Матео Песина (39')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
10' Италия притежава повече топката (70%), но засега не стига до голови положения.
15' Първи точен удар в мача. Емерсон (Италия) стреля от дистанция, но Уорд улови без проблем.
24'  Много добра атака на Италия! Белоти получи топката вдясно и я насочи към далечната греда, но там нямаше негов съотборник.
27'  Първи шанс за Уелс! Крис Гънтър стреля с глава на близката греда, но топката премина покрай вратата.
29'  Страхотен шанс за Италия! Киеза пое топката на два метра от вратата, но ударът му премина покрай вратата.
39' ГООООЛ за Италия! Матео Песина изведе италианците, след като засече топката при статично положение и я прати в далечния ъгъл.
45' Край на първата част.

46' Начало на второто полувреме.
52'  ГРЕДА за Италия! Пряк свободен удар, Федерико Бернардески стреля покрай стената, а топката се отби в десния стълб.
56'  ДИРЕКТЕН ЧЕРВЕН КАРТОН за Итьн Ампаду, който настъпи грубо глезена на Федерико Бернардески. Уелс остава с човек по-малко.
65'  Невероятен шанс за Италия! Киеза догони топката до аут линията, върна я към Белоти, но ударът му беше спасен от Даниел Уорд.
75'  Възможност за Уелс, топка за Бейл на метри от вратата, но ударът му преминава високо над вратата.
81' Киеза опита да стреля в наказателното поле от малък ъгъл, но Алън изби в корнер.
88' Страхоен удар на Белоти, но Уорд беше на място и спаси.
90' Край на мача.

ItalyИТАЛИЯ: 21. Джанлуиджи Донарума (89  1. Салваторе Сиригу) - 25. Рафаел Толой, 19. Леонардо Бонучи (46  15. Франческо Ачерби), 23. Алесандро Бастони, 13. Емерсон - 12. Матео Песина   (86  7. Гаетано Кастровили) 8. Жоржиньо (74  16. Браян Кристанте) 6. Марко Верати - 14. Федерико Киеза, 9. Андреа Белоти, 20. Федерико Бернардески (74 22. Джакомо Распадори)
Резерви: 26. Алекс Мерет, 2. Джовани ди Лоренцо, 4. Леонардо Спинацола, 5. Мануел Локатели, 10. Лоренцо Инсиние, 17. Чиро Имобиле, 18. Николо Барела

УЕЛС: 12. Даниел Уорд - 14. Конър Робъртс, 2. Крис Гънтър , 6. Джо Родън, 15. Итьн Ампаду , 3. Неко Уилямс (86  4. Бен Дейвис) - 7. Джо Алън  (86 23. Дилън Левит) , 16. Джо Морел (60  13. Кийфът Мур) - 11. Гарет Бейл (86 19. Дейвид Брукс), 10. Аарън Рамзи, 20. Даниел Джеймс (74  8. Хари Уилсън)
Резерви: 1. Уейн Хенеси, 21. Адам Дейвис, 9. Тайлър Робъртс, 17. Рийс Норингтън-Дейвис, 18. Джони Уилямс, 22. Крис Мефам

Съдия: Овидиу Хацеган (Румъния)
Стадион: Олимпико (Рим)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия