ГРУПА „А“ - ТУК  ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Швейцария срази Турция с 3:1 на "Олимпийския стадион" в азербайджанската столица Баку и завърши на трета позиция в група „А“ на Евро 2020. "Кръстоносците" обаче събраха 4 точки и очакват класиране за 1/8-финалите като един от четирите най-добри трети отбори в шестте групи. В другия мач Италия надви Уелс с 1:0 и финишира на първата позиция с пълен актив от 9 точки, докато "драконите" останаха втори с 4 точки и по-добра голова разлика от швейцарците. Турция напуска надпреварата, след като остана на последното място в групата без нито една точка.

Турците започнаха по-активно и първи застрашиха противниковата врата с далечен удар на Каан Айхан в 4-ата минута, когато Ян Зомер се намеси блестящо и изби в корнер. Две минути след това при първата си по-сериозна атака "кръстоносците" поведоха с гол на Харис Сеферович, който се възползва от грешка в турската защитата и с удар от границата на наказателното поле се разписа за 1:0. Играчите на Шенол Гюнеш се опитаха да отвърнат на удара и в 15-ата минута Мерт Мюлдюр получи топката от Юндер, след което отправи силен диагонален удар, но Ян Зомер спаси с вещина.

В 26-ата минута швейцарците удвоиха аванс си с красиво попадение на Джердан Шакири, който получи топката от Цубер и с параболичен удар от дъгата пред наказателното поле преодоля Чакър за 2:0. По-малко от 120 секунди след гола Шакири бе изведен сам срещу вратаря Чакър, който изби удара му в корнер. В 33-ата минута Мерт Мюлдюр шутира силно отдалеч и Ян Зомер за пореден път показа класата си, избивайки в корнер. Десетина минути по-късно швейцарският страж отново се намеси решително, след като спаси удар на Мерт Мюлдюр, който този нахлу в наказателното поле и шутира от по-близка дистанция.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

След почивката в 53-ата инута Бреел Емболо получи топката отляво, напредна и шутира, а Чакър спаси. Секунди по-късно Юндер шутира от далечна дистанция неточно над напречната греда. След час игра Харис Сеферович направи самостоятелен пробив, навлезе в наказателното поле и шутира, но Чакър спаси диагоналния удар. Две минути по-късно халфът Ирфан Джан Кахвечъ получи топката пред наказателното поле, залъга Родригес и с прецизен удар от дъгата я прати в десния ъгъл на Зомер за 2:1. Швейцарците отвърнаха с неточен удар на Цубер, а в 68-ата минута възстановиха аванс си от два гола. Джердан Шакири бе изведен в наказателното поле на турците и със силен удар вкара втория си гол в мача за 3:1.

В 77-ата минута Джака изпълни пряк свободен удар на границата на наказателното поле и потърси левия ъгъл, но нацели гредата. Две минути след това Юндер проби през центъра и отправи силен удар, но Ян Зомер изби. В 90-ата минута Мерт Мюлдюр бе оставен непокрит на точката на дузпата и шутира, но право в ръцете на Ян Зомер. До края на мача повече голове не паднаха и Швейцария завършва на трета позиция в групата с 4 точки, а Турция остана на последното място без нито една точка и напуска надпреварата.

Италия приключи групата на първо място и на 1/8-финалите ще спори с втория от група С (засега Украйна или Австрия), докато вторият в подреждането Уелс излиза срещу номер 2 в група В (засега Русия или Финландия). Третият в класирането Швейцария също запазва шансове да продължи, но трябва да изчака още няколко дни и срещите на Португалия, Австрия, Финландия и Испания. ВИЖ КЛАСИРАНЕТО

ШВЕЙЦАРИЯ – ТУРЦИЯ 3:1
1:0 Харис Сеферович (6), 2:0 Джердан Шакири (26), 2:1 Ирфан Джан Кахвечъ (62), 3:1 Джердан Шакири (68)

Най-интересното от срещата по минути:
1 - Начало на мача
2 - Бурак Йълмаз получи пред наказателното поле и отправи удар, който рикошира в гърба на играч в Швейцария и топката излезе в корнер
3 - Озан Туфан шутира отдалеч над швейцарската врата
4 - Каан Айхан отправи силен удар от далечна дистанция и Ян Зомер спаси с блестяща намеса
6 - ГОООЛ за Швейцария! Защитниците на Турция не успяха да изчистят добре топката от наказателното поле и тя достигна до Харис Сеферович, който с удар от границата на наказателното поле вкара за 1:0
16 - Юндер проби отдясно и центрира в наказателното поле, където оставеният непокрит Мерт Мюлдюр шутира към далечния ъгъл, но с добра намеса Ян Зомер изби топката
23 - Озан Туфан шутира от около 20 метра над вратата на "кръстоносците"
26 - ГОООЛ за Швейцария! Цубер намери перфектно Джердан Шакири, който с параболичен удар от дъгата пред наказателното поле вкара красив гол за 2:0
28 - Швейцария организира страхотна контраатака, при която Сеферович изведе Шакири зад отбраната още на центъра, а халфът напредна и стигна до наказателното поле, след коетп шутира и Чакър изби в корнер
33 - Мерт Мюлдюр шутира силно от далечна дистанция и отново Ян Зомер с блестяща намеса изби
38 - Диагонален удар на Бреел Емболо и топката преминава встрани от вратата на Чакър
43 - Удар Мерт Мюлдюр от около 10 метра отново е спасен от Ян Зомер
45+1- Край на първата част!
.....................................................
46 - Начало на второто полувреме
50 - Бурак Йълмаз отправи удар с глава и топката премина над вратата
53 - Бреел Емболо получи топката отляво, напредна и шутира, а Чакър спаси вратата си
54 - Юндер шутира от далечна дистанция над вратата на швейцарците
60 - Харис Сеферович направи самостоятелен пробив, навлезе в наказателното поле и шутира, но Чакър спаси диагоналния удар
62 -  ГОООЛ за Турция! Ирфан Джан Кахвечъ получи топката пред наказателното поле, залъга Родригес и с прецизен удар от дъгата я прати в десния ъгъл на Зомер за 2:1
65 - Стефан Цубер стреля от границата на наказателното поле, но покрай вратата
68 - ГОООЛ за Швейцария! Джердан Шакири бе изведен в наказателното поле на турците и със силен удар вкара втория си гол в мача за 3:1
77 - ГРЕДА за Швейцария! Джака изпълни пряк свободен удар на границата на наказателното поле и потърси левия ъгъл, но нацели гредата
79 - Юндер проби през центъра и отправи силен удар, но Ян Зомер изби
83 - Удар на Юсуф Язъджъ бе блокиран, а след това Бурак Йълмаз игра с глава и не намери целта
90 - Мерт Мюлдюр бе оставен непокрит на точката на дузпата и шутира, но право в ръцете на Ян Зомер
90+3 - Край на мача! Швейцария срази Турция с 3:1 и очаква класиране за 1/8-финалите като един от най-добрите четири трети тима в груповата фаза

Швейцария: 1. Ян Зомер, 4. Нико Елведи, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес, 3. Силван Видмер (90+2 2. Кевин Мбабу), 8. Ремо Фройлер, 10. Гранит Джака (к) , 14. Стефан Цубер (85 17. Лорис Бенито), 23. Джердан Шакири (75   11. Рубен Варгас), 9. Харис Сеферович (75 19. Марио Гавранович), 7. Бреел Емболо (85 18. Адмир Мехмеди)
Резерви: 12. Йвон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Кевин Мбабу 6. Денис Закария, 11. Рубен Варгас, 15. Джибрил Соу, 16. Кристиан Фаснахт, 17. Лорис Бенито, 18. Адмир Мехмеди, 19. Марио Гавранович, 22. Фабиан Шер, 25. Ерай Кьомерт
Селекционер: Владимир Петкович

Турция: 23. Юджарджан Чакър, 2. Зеки Челик , 3. Мерих Демирал, 4. Чаглар Союнчу , 25. Мерт Мюлдюр, 22. Каан Айхан (64 5. Окай Йокушлу), 7. Ченгиз Юндер (80 9. Кенан Караман), 6. Озан Туфан (64 11. Юсуф Язъджъ), 21. Ирфан Джан Кахвечъ (80 19. Оркун Кьокчу), 10. Хакан Чалханоглу (85 8. Дорукан Токюз), 17. Бурак Йълмаз
Резерви: 1. Мерт Гюнок, 12. Алтай Баянджър, 5. Окай Йокушлу, 8. Дорукан Токюз, 9. Кенан Караман, 11. Юсуф Язъджъ, 14. Тайлан Анталялъ, 15. Йозан Кабак, 16. Енес Юнал, 18. Ридван Йълмаз, 19. Оркун Кьокчу, 26. Халил Дервишоглу
Селекционер: Шенол Гюнеш

Стадион: "Олимпийски стадион", Баку (Азербайджан)
Съдия: Славко Винчич (Словения)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия