ГРУПА „А“ - ТУК  ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Уелс срази Турция с 2:0 в азербайджанската столица Баку в мача им втория кръг в група „А“ на Евро 2020 и с 4 точки в актива си поглежда към участие във фазата на елиминациите. Аарън Рамзи (42) и Конър Робъртс (90+5) вкараха головете, а асистентът на първия от тях Гарет Бейл се изложи в 60-ата минута с пропусната дузпа. В самия край Бурак Йълмаз удари лежащия в наказателното поле на "драконите" Джо Родън и настана меле между футболисти на двата тима, а съдията показа четири жълти картона. По-късно Италия и Швейцария играят в другия мач от тази група.

Уелсците взеха инициативата в началото и още в 6-ата минута Гарет Бейл разсече турската отпрана с перфектен пас към Аарън Рамзи, който направи финт и шутира от близка дистанция, но вратарят Чакър спаси с блестяща намеса. Турците отвърнаха три минути по-късно с удар на Бурак Йълмаз, след който топката рикошира в защитник и излезе в корнер. В 17-ата минута се получи сериозно разбъркване в наказателното поле на Турция, при което играчите на Уелс претендираха за игра с ръка, но съдията Артур Диаш остана безмълвен. Шест минути след това Аарън Рамзи бе изведен по отличен начин на чудесна позиция от Бейл, но прати топката високо над вратата.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Турция създаде напрежение пред вратата на Уелс след половин час игра, изпълнявайки два поредни корнера. В първия случай Каан Айхан стреля с глава, но Джо Морел изчисти малко пред голлинията с глава. Няколко секунди по-късно Чаглав Союнчу също стреля с глава, но отново Морел се намеси и изчисти. В 42-ата минута Гарет Бейл даде пореден гениален извеждащ пас зад турската отбрана и Аарън Рамзи най-накрая се разписа за 0:1.

След почивката в 53-ата минута Бурак Йълмаз се озова на страхотна позиция за изравняване и шутира директно от движение, но от близка дистанция прати топката над вратата. Малко след това на отсрещната врата Аарън Рамзи се оказа непокрит на точката на дузпата, но ударът му бе отразен от Чакър.

В 59-ата минута Зеки Челик препъна Гарет Бейл в наказателното поле на Турция и съдията Артур Диаш посочи бялата точка. Ситуацията бе разгледана с ВАР и бе преценено, че решението на португалския рефер е правилно. Бейл изпълни дузпата, но изключително посредствено, пращайки топката над напречната греда. Лека полека темпото на игра спадна и чак в 79-ата минута се стигна до сериозна опасност, но Гарет Бейл не затрудни Чакър с глава след центриране на Аарън Рамзи.

Турция опита натиск в заключителните минути и в 87-ата минута бе близо до изравняването, но ударът с глава на Мерих Демирел след центриране от корнер бе отразен от Дани Уорд. Две минути след това се случиха грозни сцени на Олимпийския стадион в Баку. Бурак Йълмаз удари лежащия в наказателното поле на "драконите" Джо Родън и настана бой и меле между футболисти на двата тима, а съдията показа четири жълти картона.

В добавеното време първо Хари Уилсън пропусна от изгодна позиция, а след това в 95-ата минута Конър Робъртс засече центриране на Гарет Бейл отдясно и оформи крайния резултат.

След първата си победа Уелс има 4 точки в групата и смело поглежда към участие на 1/8-финалите. Турция няма нито една точка и ще трепери до последно за оставането си в турнира. По-късно Италия и Швейцария играят в другия мач от групата.

ТУРЦИЯ - УЕЛС 0:2
0:1 Аарън Рамзи (42), 0:2 Конър Робъртс (90+5)

Най-интересното от срещата по минути:
1- Начало на мача
4 - След центриран от пряк свободен удар Бен Дейвис игра с глава и отправи първия удар към турската врата, но топката премина над напречната греда
6 - Гарет Бейл разсече турската отпрана с перфектен пас към Аарън Рамзи, който направи финт и шутира от близка дистанция, но вратарят Чакър спаси с блестяща намеса
9 - Бурак Йълмаз получи топката от десния фланг и веднага шутира, но тя рикошира в бранител и излезе в корнер
13 - Даниел Джеймс центрира отляво и Кийфър Муур засече топката с глава, но я прати над вратата
14 - Слаб удар на Дженгиз Юндер право в ръцете на Дано Уорд
17 - Сериозно разбъркване в наказателното поле на Турция, при което играчите на Уелс претендираха за игра с ръка, но съдията Артур Диаш остана безмълвен
23 - Аарън Рамзи бе изведен по отличен начин на чудесна позиция от Бейл, но прати топката високо над вратата
30 - Турците изпълниха два корнера пред вратата на Уорд и защитници се намесиха решително, изчиствайки топката
42 - ГОООЛ за Уелс! Гарет Бейл даде гениален извеждащ пас зад турската отбрана и Аарън Рамзи най-накрая се разписа за 0:1
45+1 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме
47 - Центриране в наказателното поле на "драконите" и Дженгиз Юндер не успя да отиграе топката на далечната греда
48 - След неразбирателство в турската отбрана вратарят Чакър се наложи да спасява при центриране
49 - Дани Уорд хвана топката след слаб удар на Хакан Чаханоглу
53 - Бурак Йълмаз се озова на страхотна позиция за изравняване и шутира директно от движение, но от близка дистанция прати топката над вратата
57 - Рамзи се оказа непокрит около точката на дузпата и получи прецизно подаване, след което шутира към долния десен ъгъл, а Чакър спаси
59 - ДУЗПА за Уелс! Зеки Челик препъна Гарет Бейл в наказателното поле на Турция и съдията Артур Диаш посочи бялата точка. Ситуацията бе разгледана с ВАР и бе преценено, че решението на португалския рефер е правилно
60 - Гарет Бейл изпълни посредствено дузпата и прати топката над вратата
71 - Слаб удар с глава на Бурак Йълмаз и Дани Уорд хвана топката
78 - Даниел Джеймс опита диагонален удар по земя, но не затрудни Юджарджан Чакър
79 - Аарън Рамзи центрира към Гарет Бейл, който отправи удар с глава и Чакър спаси
87 - След центриране от корнер Мерих Демирел отправи удар с глава, а Дани Уорд спаси с вещина
89 - Грозни сцени на Олимпийския стадион в Баку. Двата отбора не издържаха на напрежението и се стигна до меле в наказателното поле на Уелс, а съдията показа четири жълти картона
90+3 - Хари Уилсън пропусна от добра позиция в наказателното поле и топката бе избита в корнер
90+5 -  ГОООЛ за Уелс! Конър Робъртс засече центриране на Гарет Бейл отдясно и порази турската врата за втори път
90+6 - Край на мача! Уелс победи Турция с 2:0 и с 4 точки в актива си поглежда към 1/8-финалите

Турция: 23. Юджарджан Чакър, 2. Зеки Челик, 22. Каан Айхан, 4. Чаглар Союнчу, 13. Юмут Мераш (72 25. Мерт Мюлдюр), 5. Окай Йокушлу (46 3. Мерих Демирал), 9. Кенан Караман (74   26. Халил Дервишоглу), 10. Хакан Чалханоглу , 6. Озан Туфан (46 11. Юсуф Язъджъ), 7. Дженгиз Юндер (83 21. Ирфан Кахвечъ), 17. Бурак Йълмаз (к)
Резерви: 1. Мерт Гюнок, 12. Алтай Баянджър, 3. Мерих Демирал, 8. Дорукан Токюз, 11. Юсуф Язъджъ, 14. Тайлан Анталялъ, 15. Йозан Кабак, 19. Оркун Кьокчу, 21. Ирфан Джан Кахвечъ, 24. Керем Актюркоглу 25. Мерт Мюлдюр, 26. Халил Дервишоглу
Селекционер: Шенол Гюнеш

Уелс: 12. Дани Уорд, 14. Конър Робъртс, 6. Джо Родън, 22. Крис Мефам , 4. Бен Дейвис , 22. Крис Мефам, 16. Джо Морел, 7. Джо Алън (72 15. Итън Ампаду), 11. Гарет Бейл (к), 10. Аарън Рамзи (84   8. Хари Уилсън), 20. Даниел Джеймс (90+3 3. Нико Уилямс), 13. Кийфър Муур
Резерви: 1. Уейн Хенеси, 21. Адам Дейвис, 2. Крис Гънтър, 3. Нико Уилямс, 5. Том Локиер, 8. Хари Уилсън, 9. Тайлър Робъртс, 15. Итън Ампаду, 17. Рис Норингтън-Дейвис, 18. Джони Уилямс, 19. Дейвид Брукс, 23. Дилън Левин
Селекционер: Робърт Пейдж

Баку, Олимпийски стадион
Съдия: Артур Диаш (Португалия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение