ЦСКА победи с 3:1 Б36 Торсхавн (Фарьорски острови) в среща от третия квалификационен кръг на Лига Европа и заслужено се класира за плейофа. В спора за място в груповата фаза "червените" ще гостуват на швейцарския Базел, който отстрани Анортозис с 3:2. Победителят отново ще бъде излъчен в един мач пред празни трибуни - на 1 октомври (четвъртък).

Али Соу откри резултата в домакинството на скромния Б36 от Фарьорски острови, разписвайки се в трети пореден мач в Лига Европа този сезон. Голмайсторът на "червените" отбеляза в 27-ата минута за 1:0. В 38-ата Георги Йомов покачи на 2:0 с първото си попадение с екипа на ЦСКА. В 61-ата гостите намалиха чрез Себастиан Пингел, а малко преди края появилият се като резерва Жул Кейта вкара за 3:1.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

За двубоя тази вечер Стамен Белчев направи само една промяна в сравнение титулярите, с които започна дербито с Лудогорец (2:2). От първата минута срещу Б36 започна Греъм Кери, а Енрике Рафаел остана резерва. Както БЛИЦ съобщи в сряда, Тиаго Родригес и Стефано Белтраме останаха на пейката

"Армейците" изиграха силно първо полувреме, като най-активните бяха Соу и Йомов. ЦСКА беше категорично по-добрият отбор, което пролича още в началните минути. През първата част домакините отправиха цели 17 изстрела към противниковата врата, от които 6 точни. Футболистите на Стамен Белчев изпълниха и 12 корнера, което е показателно за мощния натиск, който упражниха.

Откриването на резултата дойде в 27-ата минута. Юнус Санкаре подаде към Амос Юга, който изведе Али Соу сам срещу стража на Б36 и гамбиецът се разписа хладнокръвно, прокарвайки топката под плонжа на Хансен - 1:0. Припомняме, че Соу донесе победата с 2:1 над Сиренс на старта в Лига Европа, след което вкара и на БАТЕ Борисов (2:0).

В 38-ата минута той се пребори за топката, която попадна в Санкаре, който изведе отлично Георги Йомов. Привлеченият от Славия халф с едно докосване отбеляза дебютното си попадение с червената фланелка, удвоявайки преднината на ЦСКА - 2:0.

До почивката "червените" пропуснаха още няколко изгодни положения пред вратата на гостите от Фарьорски острови.

В началото на второто полувреме "армейците" не затрудниха противника, след като значително намалиха оборотите и по-рядко поглеждаха към вратата му. При една от редките си ситуации гостите успяха да стигнат до гол и да "събудят" позаспалите футболисти на Стамен Белчев. В 61-ата минута Себастиан Пингел преодоля Юрген Матей и Валентин Антов в наказателното поле и отбеляза във вратата на Бусато - 2:1.

Белчев извърши няколко смени, като пусна в игра Тиаго Родригес, Жул Кейта и Енрике Рафаел. Вторият подпечата победата на ЦСКА с гол в 83-ата минута. Соу подаде на Кейта, който овладя топката и реализира в долния ляв ъгъл за крайното 3:1.

Така ЦСКА записа нова важна победа и отстрани трети поред съперник в евротурнирите, класирайки се за плейофа за влизане в групите на Лига Европа.

На "червените" сега предстоят гостувания - първо на Локомотив (Пловдив) за efbet Лига в неделя, след което на 1 октомври играят четвъртия си евромач този сезон, а на 4-и се изправят срещу Етър във Велико Търново.

efbet Лига - сезон 2020/2021
Класирането в първенството
Следете с БЛИЦ: Трансферно лято 2020 в efbet Лига​

БЛИЦ представя всичко за българското участие в Европа

ЦСКА - Б36 Торсхавн 3:1
1:0 Aли Соу (27), 2:0 Георги Йомов (38), 2:1 Себастиан Пингел (61), 3:1 Жул Кейта (83)

Maчът по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на двубоя.
6 - Далечен удар на Брадли Мазику, след рикошет топката излезе в корнер.
9 - Изстрел на Греъм Кери беше спасен от стража на гостите.
11 - Добро отиграване на Али Соу, който също пробва мерника си, но без успех.
13  Нов удар на Соу, вратарят на Б36 улови топката.
14  Жълт картон за Жеферсон, който направи ненужен фаул в центъра на терена.
16  Първи удар към вратата на ЦСКА в мача. Oтправи го Фредериксберг, топката тупна коварно пред Бусато, който се намеси отлично и я изби в корнер.
23  Пингел от състава на Б36 изчисти топката от голлинията, след като Юрген Матей я засече с глава и я насочи към вратата на гостите след центриране на Жеферсон.
27  ГОЛ! 1:0 за ЦСКА! Али Соу откри резултата, след като беше изведен сам срещу вратаря от Амос Юга и хладнокръвно прокара топката под плонжа му.
29 - Удар на Йомов, вратарят Хансен улови.
37  Груб фаул на Себастиан Пинкел, който посече Валентин Антов, след което се нахвърли на Юрген Матей. Съдията бързо укроти страстите.
38  ГОЛ! Георги Йомов увеличи преднината на ЦСКА - 2:0! Санкаре се пребори за топката пред наказателното поле и подаде на бившия халф на Славия, който прониза Хансен с точен удар по земя.
* Попадението е първо за Йомов с екипа на ЦСКА.

44 - Йомов засече с глава центрираната топката, но този път я изпрати над напречната греда.
45+1 - Край на първото полувреме.
-----------------
46 - Начало на второто полувреме.
52 - Далечен удар на Кери не затруднява стража на гостите.
61  ГОЛ! Гостите стигат до попадение - 2:1. Себастиан Пингел надигра Юрген Матей и Валентин Антов в наказателното поле и отбеляза във вратата на Бусато.
62  Стамен Белчев извършва първа смяна. Тиаго Родригес влиза в игра, Жеферсон напуска терена.
68  Георги Йомов отстъпва място на Жул Кейта.
80 - Удар на Али Соу, топката прелетя покрай лявата греда на вратата на Б36.
83  ГОЛ! Влезлият на смяна Жул Кейта подпечата победата на ЦСКА, разписвайки се за 3:1! Соу пусна по земя за съотборника си, който овладя и реализира в долния ляв ъгъл.
84  Станалият баща преди часове Енрике Рафаел заменя Греъм Кери.
90- Добавеното време е 3 минути.
90+3 - Край на мача. ЦСКА победи Б36 с 3:1 и се класира за плейофа за влизане в групите на Лига Европа.

CSKA Sofia (Bul)
ЦСКА: 1.Густаво Бусато, 3.Жеферсон  (62  20.Тиаго Родригес), 28.Пламен Гълъбов, 26.Валентин Антов (к), 18.Брадли Мазику, 2.Юрген Матей, 21.Амос Юга, 13.Юнус Санкаре, 8.Греъм Кери (84  7.Енрике Рафаел), 30.Георги Йомов  (68  14.Жул Кейта ), 22.Али Соу
Резерви: 25.Димитър Евтимов, 9.Томи Юрич, 7.Енрике Рафаел, 10.Стефано Белтраме, 14.Жул Кейта, 20.Тиаго Родригес, 23.Ахмед Ахмедов
Треньор: Стамен Белчев

Б36 Toрсхавн: 16.Хансен, 12.Мелемгаард, 2.Ериксен (к), 13.Е. Якобсен, 11.Бенямин Хайнесен , 3.Maгнус Якобсен (68  20.Йохансен), 24.Самуелсен (59  17.Агнарсон), 6.Eли Ниелсен (59  8.Стефан Радосавлевич), 28.Пржбълски, 22.Себастиан Пингел , 7.Фредериксберг
Резерви: 1. Хенце, 4.В. Петерсен, 8.Радосавлевич, 17.Агнарсон, 18.Томсен, 20.Йохансен, 21.Якубсен
Треньор: Якоб А Борг

София, „Българска армия“
Съдия: Тамаш Богнар (Унгария)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация

Снимки: АНТОН УЗУНОВ