Челси победи с 2:0 Реал (Мадрид) в реванша на "Стамфорд Бридж" в Лондон и заслужено е финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Отборът на Томас Тухел елиминира "белия балет" с общ резултат 3:1 и на 29 май ще спори за трофея с Манчестър Сити, който във вторник се справи с ПСЖ.

Това ще бъде втори английски финал в Шампионската лига в последните три сезона. "Сините" от Лондон стигнаха до него след голове на Тимо Вернер в 28-ата минута и на Мейсън Маунт пет минути преди края на реванша.

Предишният изцяло английски финал бе от сезон 2018/2019, когато Ливърпул триумфира след 2:0 срещу Тотнъм.

За Челси това е трети финал в най-престижния европейски клубен турнир. През 2008 година "сините" от Лондон загубиха с дузпи от Манчестър Юнайтед на "Лужники" в Москва, а през 2012 г. триумфираха в Мюнхен срещу Байерн отново след изпълнение на 11-метрови наказателни удари.

редишният изцяло английски финал бе от сезон 2018/2019, когато "Ливърпул" триумфира след 2:0 срещу "Тотнъм".

Играчите на Челси и Реал се вкопчиха в здрава битка още в началото. Двубоят започна с високо темпо, а първият точен удар беше в 10-ата минута. Тони Кроос стреля, вратарят Едуард Менди улови топката без особени трудности. Две минути по-късно същото стори и Антонио Рюдигер, който пробва удар от дистанция, избит от Тибо Куртоа.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

В 18-ата минута Тимо Вернер прати топката в мрежата на Реал. Германският национал се възползва от пас на Бен Чилуел, но се оказа, че е бил в засада и попадението не бе зачетено.

В 28-ата "сините" ликуваха. Кай Хавертц прехвърли отблизо Тибо Куртоа, топката срещна напречната греда, а при добавката Тимо Вернер с глава я прати в мрежата - 1:0.

В 36-ата минута футболистите на Реал бяха близо до изравняване, но Менди се намеси блестящо и изби топката, която беше засечена от Карим Бензема с глава. В 43-ата Вернер отново застраши Куртоа, който обаче улови топката. Малко след това Мейсън Маунт излезе на добра позиция, стреля, но встрани от вратата на "белия балет".

Втората част започна с натиск на домакините. Удар на Кай Хаверц срещна напречната греда на вратата на Менди.

В 51-aта минута Бен Чилуел центрира от фаул, Тиаго Силва надскочи противников защитник и стреля с глава, пращайки топката над вратата. Maлко след това Хавертц пропусна сам срещу Куртоа. Стражът на Челси успя да спаси топката с крак. "Сините" продължиха да доминират, а в 66-ата пропуск направи и Нголо Канте.

В 73-ата минута Тиаго Силва не успя с глава да насочи топката в мрежата след остро центриране от ъглов удар. Хаверц направи нов пропуск няколко минути по-късно.

Домакините продължиха да атакуват и да преследват второто попадение, с което да подпечатат победата си. Трудът им беше възнаграден в 86-ата минута, когато Мейсън Маунт наказа бившия страж на Челси Тибо Куртоа. Нголо Канте отне топката от противник в центъра на терена, надпредна и подаде към Пулишич, който асистира на Маунт - 2:0. До края не падна нов гол и Челси заслужено ликува.

За треньора Томас Тухел това ще бъде втори пореден финал в Шампионската лига, след като през миналия сезон той изведе ПСЖ в решителната битка за трофея, но загуби с 0:1 от Байерн.

ЧЕЛСИ - РЕАЛ (Мадрид) 2:0 (3:1 oбщ резултат)
1:0 Тимо Вернер (28), 2:0 Мейсън Маунт (85)

(в първата среща: 1:1)

Chelsea FC
ЧЕЛСИ: 16. Едуард Менди, 4. Андреас Кристенсен , 6. Тиаго Силва, 2. Антонио Рюдигер, 28. Сезар Аспиликуета (к) (88  24. Рийс Джеймс), 7. Нголо Канте, 5. Жоржиньо , 21. Бен Чилуел, 29. Кай Хаверц (90  18. Оливие Жиру), 19. Мейсън Маунт  (89  22.Хаким Зиеш), 11. Тимо Вернер  (67  10.Кристиан Пулишич)
Резерви: 1. Кепа Арисабалага, 13. Вили Кабайеро, Маркос Алонсо, 9. Таби Ейбрахам, 10. Кристиан Пулишич, 15. Курт Зума, 18. Оливие Жиру, 20. Калъм Хъдсън-Одой, 22. Хаким Зиеш, 23. Били Гилмор, 24. Рийс Джеймс, 33. Емерсон
Треньор: Томас Тухел

Real Madrid CF
РЕАЛ (Мадрид): 1. Тибо Куртоа, 6. Начо , 3. Едер Милитао, 4. Серхио Рамос (к) , 23. Ферлан Менди (63  15.Феде Валверде ), 8. Тони Кроос , 14. Каземиро (76  25.Родриго), 10. Лука Модрич, 20. Винисиус (63  11.Марко Асенсио), 7. Еден Азар (89  24. Мариано Диас), 9. Карим Бензема
Резерви: 13. Андрий Лунин, 26. Диего Алтуб, 11. Марко Асенсио, 12. Марсело, 15. Феде Валверде, 19. Алваро Одриосола, 22. Иско, 24. Мариано Диас, 25. Родриго, 30. Серхио Арибас, 31. Антонио Бланко, 35. Мигел Гутиерес
Треньор: Зинедин Зидан

Лондон, стадион "Стамфорд Бридж"
Съдия: Даниеле Орсато (Италия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение