Европейският клубен шампион Ливърпул спечели с 2:0 при визитата си на австрийския първенец Залцбург и финишира на първото място в група Е на Шампионската лига. Наби Кейта (57) и Мохамед Салах (58) вкараха головете за гостите в рамките на една минута. В другия мач Наполи разби у дома Генк с 4:0, но остана втори на точка след мърсисайдци.

Първият сблъсък между съперниците на „Анфийлд“ от тази група завърши зрелищно 4:3 в полза на мърсисайдци. Играчите на Юрген Клоп се нуждаеха от поне точка, за да са спокойни за продължаването си в следващата фаза, докато домакините търсеха задължителна победа за класиране на 1/8-финалите.

Първата част бе много динамична с положения за гол и пред двете врати. Срещата започна с натиск на домакините, а Енок Мвепу нанесе първия точен удар, но право в ръцете на бразилския страж на гостите Алисон. Ливърпул отговори с опасна атака, при която Мохамед Салах бе изведен отдясно в наказателното поле и стреля, но вратаря на домакините Станкович успя да избие в корнер. Последваха пропуски на Такуми Минамино и Ерлинг Холанд от „биковете“ и Садио Мане и Трент Александър-Арнолд от гостите.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

В 29-ата минута Салах бе оставен непокрит в наказателното поле, но не успя да нанесе точен изстрел, а пет минути след това египетският нападател шутира от пряк свободен удар над вратата. В добавеното време на първото полувреме Салах изведе Кейта сам срещу Станкович в наказателното поле, но вратарят на австрийския първенец спаси.

Веднага след почивката всяка атака вещаеше гол. На два пъти Салах се провали пред вратата на домакините, а в 50-ата минута Холанд шутира опасно, но встрани от вратата. Деян Ловрен се контузи и отстъпи мястото си на Джо Гомес, а мърисайдци решиха всичко с два бързи гола, шокирайки домакините за една минута. Първо Наби Кейта (57) се разписа с глава след центриране на Садио Мане, а след това Мохамед Салах (58) се възползва от грешка на вратаря Станкович и от малък ъгъл удвои аванса на лидера в английската Висша лига.

Домакините не се оказаха да атакуват, но не играеха със същото настроение, а английският гранд контролираше вече ситуацията на терена. При една от контраатаките на гостите Фирмино навлезе в наказателното поле, но не успя да се разпише. След това Станкович спаси удар на Салах.

Така или иначе до края на мача други попадения нямаше и Ливърпул спечели, а успехът му гарантира първата позиция с 13 точки и една повече от Наполи. Залцбург остана трети със 7 точки и ще продължи участие на 1/16-финалите в Лига Европа. Генк завърши последен с 1 точка и приключва с участието си по европейските терени този сезон.

Залцбург – Ливърпул 0:2
0:1 Наби Кейта (57), 0:2 Мохамед Салах (58)

ЗАЛЦБУРГ: 1. Чичан Станкович – 43. Расмус Кристенсен, 6. Жером Онгуене, 39. Максимилиан Вьобер, 17. Андреас Улмер (к) – 16. Златко Юнузович (68 - 20.Дака), 45. Енок Мвепу,14. Доминик Сослай (90 - 4.Ашимеру), 18. Такуми Минамино – 9. Хи-Чан Хуан, Ерлинг Холанд (75 - 37.Окугава)
Старши треньор: Джеси Марш

ЛИВЪРПУЛ: 1. Алисон – 26. Андрю Робъртсън, 4. Върджил ван Дайк, 6. Деян Ловрен (53 - 12.Джо Гомес), 66. Трент Александър-Арнолд – 8. Наби Кейта (87 - 27.Дивок Ориги), 14. Джордан Хендерсън (к), 5. Джорджиньо Вайналдум – 10. Садио Мане, 9. Роберто Фирмино (75 - 7.Джеймс Милнър), 11. Мохамед Салах
Мениджър: Юрген Клоп

Съдия: Дани Макелие, Холандия
Стадион: „Ред Бул Арена“, Залцбург (Австрия)
Жълти картони: Садио Мане (Ливърпул)