Сърбинът Новак Джокович е първият финалист на последния за сезона турнир от сериите „Мастърс” в Шанхай. В полуфинален мач, поставеният под №2 в основната схема състезател победи трудно с 2:1 сета Жил Симон (Франция). В отделните части резултатът бе 4:6, 6:3, 7:5.

Двамата опоненти направиха изключително оспорван мач, който продължи близо 3 часа. Французинът Симон, който получи право да участва в Шанхай броени дни преди началото на турнира, започна отлично мача и заслужено спечели първия сет с 6:4.

Вторият сет се разви по коренно различен начин. Джокович осъществи ранен пробив, а освен това Симон почувства болки във врата и бе принуден да извика физиотерапевт на корта.

Решителната трета част отново започна с ранен пробив на Джокович. Мачът вървеше към безпроблемен завършек за Джокович, като сърбинът сервираше за мача при резултат 5:4 гейма в своя полза. Точно тогава обаче световният №3 допусна втори пробив и позволи на Симон да се върне в мача. Ю

В заключителния 12-и гейм на третия сет Джокович успя да вземе подаването си и си осигури място на финал. Негов съперник там ще бъде победителят от мача Анди Мъри – Николай Давиденко./БЛИЦ