Волейболистките на България разбиха Испания с 3:0 (25:12; 25:19; 25:21) във втория си мач от група "В" на Европейското първенство, на което страната ни е домакин в зала "Колодрума" в Пловдив.

След летящия старт и страхотната победа над Гърция с 3:0 в първата си среща българските "лъвици" записаха втори пореден успех, който ги доближава с още една крачка към голямата цел и желание - спечелване на медал от Евроволей 2021.

България поведе с 3:1 в началото на първия гейм, а Елица Василева атакува мощно по диагонала за 6:2. Лека полека волейболистките на Иван Петков продължиха да увеличават аванса си. След страхотна комбинация между Лора Китипова и Гергана Димитрова резултатът стана 12:6, а Паскуал Саурин взе прекъсване за Испания. След пайп на Елица Василева разликата нарасна на 10 точки при 16:6. Емилия Димитрова атакува успешно за 21:9, а Ева Янева влезе в игра и изпълни добър начален удар, след което Елица Василева завърши с мощна атака за 23:11. В крайна смета "лъвиците" спечелиха първата част с 25:12.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

Нещата продължиха да се развиват по подобен начин и във втория гейм, в който България поведе с 5:2 при сервис на Гергана Димитрова, а след това с 9:4 след силни изяви на Елица Василева и Емилия Димитрова. Разликата продължи да расте до 14:6 след атака през центъра на Христина Вучкова. Испанките успяха да намалят изоставането си с пет поредни точки от начален удар на Лусия Варела Гомес. Играта продължи равностойно до 17:14, след което "лъвиците" увеличиха аванса си до 20:14 след грешка от сервис на испанките и две последователни успешни атаки на Емилия Димитрова. Нася Димитрова направи резултата 24:19, а Емилия Димитрова донесе успеха на волейболистките ни с 25:19 в този гейм.

Ева Янева зае мястото на капитана Елица Василева и за началото на третия гейм. Националките поведоха с 5:3 след ас на Емилия Димитрова. Ева Янева игра с блокадата на Испания за 7:4, а след това направи и ас за 9:4. "Лъвиците" продължиха да изграждат преднината си и резултатът стана 17:9 след точка на Гергана Димитрова от начален удар. Испания намали до 16:19, а след блокада на Нася Димитрова резултатът стана 21:16. Емилия Димитрова атакува мощно по диагонала за 23:17, а блок на Христина Вучкова изведе България до мачбол при 24:19. Испанките спасиха два поредни мачбола и Иван Петков взе прекъсване. След това Христина Вучкова атакува мощно през центъра и реализира победната точка в третата част за 25:21.

Родните волейболистки записаха нови 3 точки в актива си и продължават да са втори във временното класиране с 2 победи (6 точки), което на практика ги класира за 1/8-финалите. Лидер е Полша с 9 точки на сметката си и 3 успеха. Испанките са пети без нито една точка след две поражения, първото от Чехия с 1:3 гейма.

БЪЛГАРИЯ - ИСПАНИЯ 3:0 (25:12; 25:19; 25:21)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Емилия Димитрова, Елица Василева, Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Христина Вучкова - Жана Тодорова-либеро
Треньор: Иван Петков

ИСПАНИЯ: Мария Алехандра Алварес, Ракел Монторо, Мария Сегура, Лусия Варела, Лукресиа Кастелано, Ана Ескамила - Алба Санчес-либеро
Треньор: Паскуал Саурин