ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Женският национален отбор по волейбол на България загуби от Германия с 1:3 (22:25; 25:21, 23:25; 21:25) в нидерландския град Арнем първия си мач от група C на Световното първенство в Нидерландия и Полша.

Срещата започна по-добре за германките, които дръпнаха в началото с 6:3. "Лъвиците" обаче успяха да изравнят до 7:7, а по-късно дори поведоха с 10:8, след прекрасна игра на блокадата. Германките стигнаха до 12:12, а след няколко разигравания Лена Щигрот направи успешна атака по диагонала и даде преднина за 15:14. Елица Атанасийевич успя да направи прекрасна блокада и изравни за 19:19. Първият таймаут за селекционера Лоренцо Мичели дойде при резултат 22:20 за Германия, а той поиска и още един при 24:22, но в крайна сметка нашите момичета отстъпиха с 22:25.

Волейболните националки започнаха уверено втория гейм и поведоха рано. Нашите момичета стигнаха до 12:9, което предизвика Витал Хейнен да поиска таймаут. Елица Атанасийевич блестеше в атаката на нашите, а Нася Димитрова направи всичко нужно в блокадата, за да изведе България до 20:15. Българският сервис определено работеше по-добре и Германия допускаше много повече грешки. Германките намалиха резултата до 20:23, но българската блокада затвори втория гейм. Прекрасна игра в защита на Мира Паскова доведе до 25:21 за българките и изравняване на резултата в срещата.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Германия дръпна с 5:0 в началото на третата част. Елица Атанасийевич донесе първата точка за България и "лъвиците" успяха да намалят преднината на съперничките до 2 точки - 4:6. Момичетата на Лоренцо Мичели дори стигнаха до равенството 14:14, а след успешна блокада обърнаха развоя на третия гейм и поведоха с 15:14. Няколко грешки на България обаче отново дадоха преднината на Германия за 20:19. След много бърза атака и забивка от Шьолцъл германките стигнаха до геймбол и веднага спечелиха частта с 25:23.

"Лъвиците" започнаха отлично четвъртата част и поведоха с 6:1, след което продължиха да поддържат разликата. Те обаче направиха лоша серия и Германия стигна само до 1 точка разлика - 12:13. Елица Атансийевич направи нетипична за нея грешка при атака по диагонала за 16:16. Момичетата на Лоренцо Мичели започнаха да правят повече грешки, а Германия се възползва от колебливата игра на нашите и поведе с 21:16, след което нямаше проблеми да затвори гейма с 25:21 и да запише първа победа в групата.

На волейболния Мондиал 2022 участват 24 отбора, които са разделени в четири групи по шест. Първите четири тима от всеки поток продължават във втората фаза на шампионата.

Другите съперници на момичетата на Лоренцо Мичели са световният шампион Сърбия, САЩ, Канада и Казахстан. Първите три дни от Мондиала се играят в Арнем, където волейболните ни националки ще срещнат още и Сърбия утре от 17:00 часа. След това „лъвиците“ се местят в полския град Катовице, където ще бъдат останалите двубои от групата.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:3 (22:25; 25:21, 23:25; 21:25)

Стартови състави:
БЪЛГАРИЯ:  8. Петя Баракова, 4. Е. Бечева, 16. Елица Василева /к/, 1. Гергана Димитрова, 2. Нася Димитрова, 5. М. Йорданова,  7. Лора Китипова, 28. М. Кривошийска, 17. Р. Маринова, 6. Мирослава Паскова, 13. Мила Пашкулева. 9. Б. Сайкова, 10. М. Тодорова, 18. С. Чаушева
Селекционер: Лоренцо Мичели

ГЕРМАНИЯ:  9. Л. Алсмайер, 21. К. Вайцел, 5. К. Глааб, 8. К. Древньок, 17. Л. Емонтс, 2. Пия Кестнер, 15. Е. Ломан, 12. Х. Ортман, 4. Анна Погани, 13. Саския Хипе, 14. Мари Шьолцъл, 10. Лена Щигрот, 22. М. Щрубе, 6. Дженифър Яниска /к/
Селекционер: Витал Хейнен

Зала: „Гелредом”, Арнем, Нидерландия