Волейболистите на България сразиха Австрия 3:1 (25:21; 20:25; 25:19, 25:22) в израелския град Хадера първия си двубой от квалификациите за класиране на Европейското първенство, което ще се проведе в Полша, Чехия, Естония и Финландия тази година. Късно снощи австрийците започнаха участието си с победа над домакините от Израел с 3:0, но днес отстъпиха срещу "лъвовете".

Изненадващо Австрия започна без звездата си Александер Бергер, който остана резерва. Националите ни стартираха силно в първия гейм и поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване. Постепенно австрийците изравниха играта и направиха обрат за 16:14 в тяхна полза при втората техническа пауза. Борбата продължи точка за точка, но в края на гейма нещата се промениха. Пайп на Мартин Атанасов доведе нещата до 22:21. Блокада на Мартин Атанасов направи резултата 23:21, а след два поредни аса на Тодор Скримов родните "трикольори" взеха първата част с 25:21.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Втората част вървеше точка за точка от началото и все пак българите водеха с 8:6 при първата техническа пауза. Австрия бързо изравни и борбата продължи да бъде оспорвана, а авансът на националите ни бе само точка при второто техническо прекъсване - 16:15. Последваха четири поредни точки за австрийците, които задържаха аванса си и дръпнаха с 22:17. "Лъвовете" върнаха две точки, но съперникът стигна до геймбол след блокада за 24:19. В крайна сметка австрийците спечелиха гейма с 25:20 и изравниха резултата в срещата.

Националите ни доминираха в началото на третия гейм и поведоха с 8:5 преди първото техническо прекъсване, поддържайки разликата от три точки. Австрия обаче успя да изравни при 13:13 и изоставаше само с точка при втората техническа пауза - 15:16. След серия от три точки българите дръпнаха с 23:18 и нямаха проблеми да спечелят гейма. Единична блокада на Николай Къртев доведе до геймбол – 24:19, а след атака в аут на Максимилиан Ландфарер "лъвовете" взеха гейма с 25:19, за да поведат отново в двубоя.

След две поредни точки за австрийците четвъртият гейм тръгна точка за точка, а родните "трикольори" успяха да поведат с 8:7 при първото техническо прекъсване. Двата тима разменяха водачеството в точките, а след три последователни волейболистите Силвано Пранди дръпнаха със 17:15, но последва обрат за 18:17 в полза на съперника. Николай Къртев все пак изравни за 18:18. След нова страхотна комбинация между Георги Сеганов и Алекс Грозданов нашите поведоха с 21:20. След два аса на Грозданов, първият от които с помощта и на мрежата, резултатът стана 24:21 за "лъвовете", които спечелиха с 25:22 и започнаха с победа в квалификационния турнир.

БЪЛГАРИЯ - АВСТРИЯ 3:1 (25:21; 20:25; 25:19, 25:22)

България: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Къртев - Владислав Иванов-либеро
Треньор: Силвано Пранди

Австрия: Александър, Александер Бергер, Максимилиан Ландфарер, Никлас Кронталер, Петер Волфартщатер, Матеус Юркович - Флориан Рингзайс-либеро
Треньор: Радован Гачич