Проф. Емил Ботев обясни каква е заплахата за България след трусовете в Турция, Гърция и край Охрид
Земетресението в Егейско море няма как да има връзка с тези в Охрид преди няколко седмици. Прекалено голямо е това разстояние. Това коментира проф. Емил Ботев, директор сектор „Сеизмология” към Геофизичния институт към БАН, цитиран от "Фокус".
„Може да се потърси връзка със земетресението през юни с магнитуд 6,3 малко пò на север, на остров Лесбос, северозападно от Измир. Но и двете земетресения са достатъчно далече от нашата страна“, посочи проф. Ботев.
По думите му земетресението от последната нощ в Егейско море е по-силно, с магнитуд 6.7, и е възможно да причини повече разрушения. „Но аз съм почти сигурен, че на територията на нашата страна и това земетресение не е усетено като въздействие, защото е на няколко стотин километра южно от нашата територия“, каза той.
„Обикновено стандартът за вторичните трусове при тези земетресения е, че те са с магнитуд най-малко 1 по-малък от основното земетресение“, допълни сеизмологът. „Тези сеизмични зони в Западна Турция са свързани единствено с контакта между Анадолската плоча и Егейската микроплоча. На този контакт се намира и тази мощна сеизмична зона на Западното крайбрежие на Турция, където стават непрекъснато земетресения с магнитуд по-голям от 6“, каза още проф. Ботев.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ