Сеизмолози: Енергията от труса в Турция е еквивалентна на 56 мегатона експлозив
Светлинното лъчение е могло да причини изгаряния трета степен в диаметър от 100 километра, а ударната взривна вълна обикаля земното кълбо три пъти
Сеизмологичните проучвания показват, че енергията, отделена при опустошителното земетресение с магнитуд 7,8 в Турция, е еквивалентна на 56 мегатона експлозив. Това може да се сравни с най-мощното ядрено оръжие, което е създавано и взривявано някога по време на ядрени изпитания (така наречената "Цар Бомба"), съобщава БНТ, позовавайки се на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.
Експлозията на 30 октомври 1961 година създава налягане от един милион атмосфери и температура около 10 милиона градуса.
Светлинното лъчение е могло да причини изгаряния трета степен в диаметър от 100 километра, а ударната взривна вълна обикаля земното кълбо три пъти.
Въпреки че магнитудът дава ориентир за очакваните сеизмични загуби щетите на сгради и инфраструктура по време на земетресения са свързани повече с предизвиканото движение на повърхността на Земята.
Макросеизмичната карта на USGS показва разкъсване на земната кора в следствие на труса с размер почти 200 километра.
Достигната е пикова скорост на трептене на почвата (PGV) над 178 см/сек. и максимално ускорение (PGA) от 1.39g.
За сравнение земетресението в Тохоку (Япония) през 2011 година с магнитуд 9 достигна пикова скорост от "само" 102 см./сек. и ускорение 1g. Освен с близкото разстояние до епицентъра тези високи стойности могат да се обяснят с наличие на така наречените "меки" почви и/или високи подпочвени води в района.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук