Зловещо ВИДЕО показа как земетресението премести Турция с цели 3 метра!

Трусът може да се сравни с най-мощното ядрено оръжие, което е създавано и взривявано някога по време на ядрени изпитания (т.нар. „Цар Бомба“)

Още преди дни стана ясно, че в резултат на опустошителното земетресението на 6 февруари Турция се е изместила с три метра

Днес се появиха и кадри, на които тези 3 метра се виждат много добре. Те се намират там, където Арабската литосферна плоча се е изместила спрямо Анадолската плоча, утоянва Meteo Balkans.

Експертите твърдят, че тектоничните плочи могат да се "наместват" и "стабилизират" в новото си положение до 1 година след земетресението, а нови трусове са възможни по всяко време. 

Междувременно броят на загиналите в Турция и Сирия вече надхвърли 21 000 души.

Сеизмологичните проучвания показват, че енергията, отделена при опустошителното земетресение с магнитуд М7.8 в Турция е еквивалентна на 56 мегатона експлозив. Това може да се сравни с най-мощното ядрено оръжие, което е създавано и взривявано някога по време на ядрени изпитания (т.нар. „Цар Бомба“).

Експлозията на 30.10.1961г създава налягане от 1 милион атмосфери и температура около 10 милиона градуса. Светлинното лъчение е могло да причини изгаряния трета степен в диаметър от 100 kм, а ударната взривна вълна обикаля земното кълбо три пъти.

Въпреки, че магнитуда дава ориентир за очакваните сеизмични загуби, щетите на сгради и инфраструктура по време на земетресения са свързани повече с предизвиканото движение на повърхността на Земята.

Макросеизмичната карта на USGS показва разкъсване на земната кора в следствие на труса с размер почти 200 км. Достигната е пикова скорост на трептене на почвата (PGV) над 178 см/сек. и максимално ускорение (PGA) от 1.39g. За сравнение, земетресението в Тохоку (Япония) през 2011г. с магнитуд М=9.0 достигна пикова скорост от "само" 102 см./сек. и ускорение 1g.

Освен с близкото разстояние до епицентъра, тези високи стойности могат да се обяснят с наличие на т. нар. „меки“ почви и/или високи подпочвени води в района, съобщиха от Национален Институт по Геофизика, Геодезия и География - БАН.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук