Експеримент доказа: Реорганизацията на "Витоша" е опасна за живота ВИДЕО

Паркирането по новия начин блокира опасно за трафика, ако отзад има линейка, човекът вътре в нея ще трябва да чака

Един от горещите спорове в столицата е трябваше ли движението по булевардите в центъра на София, а именно „Витоша”, „Патриарх Евтимий” и „Фритьоф Нансен” - да се преструктурира изцяло?

Булевард „Витоша” вече е само с една лента по посока на движението, а паркирането се случва на заден ход под ъгъл от 45 градуса. Това според някои хора, които излязоха на протест, ще предизвика пълен хаос и задръствания, предава Нова тв.

От Столичната община пък казват, че проектът за тази реорганизация ще излезе около 1 милион лева, като тук са включени не само новите очертания и колчета, а и ремонти на настилката.

Проверка с инструктор в час пик по булевард „Витоша” трябва да провери за колко време се паркира по този специфичен начин и по- важното - натрупва ли се опашка от чакащи автомобили?

С помощта на инструктора по шофиране бе извършена едно от най-честите упражнения в София -търсене на паркомясто. В случая по чисто новия булевард „Витоша”, но Красимир Георгиев ни поправя.

„В случая така направена – улицата няма нищо общо с дефиницията за понятието булевард. Тя е една малка квартална уличка. Това е в момента бул. „Витоша”, посочва Красимир Георгиев, инструктор по шофиране.  

Велоялеята е свалена на пътното платно. Паркоместата са под ъгъл от 45 градуса и паркирането трябва да се случва само на заден ход. И с по една лента за движение в посока. 

Маневрата се извършва бавно, при това има риск от пътен инцидент, след като предницата на колата може да се наложи да навлезе в насрещното движение. Образува се опашка от чакащи автомобили, а по-нетърпеливите навлизат в другото платно, за да заобиколят паркиращия автомобил, и така правят опасно нарушение. 

При това Красимир Георгиев обяснява, че ако зад париращия автомобил е имало линейка, нуждаещият се от спешна медицинска помощ пациент в нея просто ще трябва да изчака колата да паркира, а времето за маневрата ще зависи изцяло от опитността на водача. 

„И тези отсреща нямат много вариант да се приберат в дясно, а аз, паркирайки назад също нямам много шансове да се пробера още в дясно, за да подсигурим в средата път на линейката. Ще трябва този, който се бори за живота си, да чака да паркирам. И ако не съм добре научен да паркирам, ще ме чака, докато се паркирам“, разяснява той.