Експерти: В София могат да се построят жилища за още 1 милион души, но има 4 сериозни проблема

Междублоковите пространства в София са занемарени, а добре поддържаните градинки пред входа са примери за геройството на част от обитателите им

Междублоковите пространства в София са занемарени. Добре поддържаните градинки пред входа са примери за геройството на част от обитателите им, но показват липсата на системен подход към тези места.

В същото време съгласно Общия устройствен план на столицата има възможност да се построят жилища за още 1 милион души. Повечето от тях ще отнемат на столичани част от междублоковите пространства.

Тази позиция изразява Екипът на София, а проблемите на междублоковите пространства в столицата са основно четири, според тях:

1. Безразборно паркиране и кални точки

Наличните паркоместа са значително по-малко от автомобилите. В резултат се наблюдава паркиране и в нерегламентирани за целта площи – в завои, на тротоари, в зелени площи. Конкретен пример за това е анализирано междублоково пространство в кв. „Овча Купел“ (между ул. „Монтевидео“, „Анастасия Димитрова“ и „Братя Бартел“), където предвидените в ПУП паркоместа са 1078, но реализираните са 777, а в същото време реално паркираните
там автомобили са 1355 като 236 от тях са в зелените площи.

2. Затруднено придвижване

Мрежата от алеи в междублоковите пространства е влошена или не е налична. Липсващите капаци на шахти, запушените водоприемни шахти и нарушената настилка, правят тези пространства негостоприемни, особено при лоши атмосферни условия, когато калните петна и локвите заемат голяма част от площите за движение. Това стимулира ползването на лични автомобили дори и за сравнително малки разстояния, което повишава степента на моторизация и предпочитането му като начин на придвижване.

3. Без достъп до зеленина

Междублоковите пространства са важна част от зелената система на общината и те следва да играят ключова роля за нейната цялост и свързаност. Същевременно нормативната уредба, реституцията и финансовите ресурси на районните администрации не осигуряват възможности това да се осъществи по най-добрия начин.

В резултат обществото губи достъпа си до зеленина, намаляват възможностите да се блокира шума, да се поглъща праха, да се осигурява сянка. Няма място за разходка и игра. Създават се условия за градски топлинни острови.

4. Липса на общност и безотговорно отношение към средата около нас

Нарушеното чувство за общност води до град, който съществува под формата на матрица от “лични крепости” – апартаменти, от места за работа и забавление, за които се грижи някой друг. Липсата на общност се изразява в различни аспекти като формирането на микросметища в междублоковите пространства, вандалските прояви, паркирането върху тротоари, зелени площи и пред вратата на входа и др.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук