Фандъкова инспектира жълтите павета и побесня: Безобразие! ВИДЕО

Аз лично няма да допусна повече експерименти, закани се кметът на София

Жълтите павета бяха наредени безобразно и трябва да бъдат пренаредени. Жълтите павета не просто са символ на София, те са знакът на София и аз лично няма да допусна повече експерименти. Това заяви кметът на София Йорданка Фандъкова по време на инспекция на жълтите павета в участъка пред Народното събрание, съобщава БГНЕС.

„Както съм информирала министър Шишков още от първите дни направихме експертен съвет като поканихме едни от най-добрите специалисти. Те работиха много сериозно“, отбеляза столичният кмет и допълни, че са направили допълнителна проверка за основата, излезлите резултати от тестовете са отразени в предварителния протокол.

„След това най-важното беше, когато се пренаредят, да се намери начинът, по който когато се пренаредят, това да бъде устойчиво, трайно и всъщност това да бъде и моделът, по който следващите участъци в следващите години ще се правят тези ремонти, защото по-големи участъци не са ремонтирани от десетилетия и това е сериозният проблем – основата почти липсваше“, допълни Фандъкова.

По думите ѝ в момента експертната група препоръчва да се направи тестов участък, но не тук на място, а на площадка, на която се съхраняват паветата. „Този тестов участък в момента се изработва“, съобщи тя и уточни, че той трябва да бъде приет от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), като припомни, че тя беше човекът, който поиска жълтите павета да бъдат обявени за културна ценност, за да може да се запазят в годините напред.

„Наложих санкция от 100 хиляди лева за нарушено паве на един от работниците на изпълнителите“, каза тя и отново подчерта колко безобразно наредени са паветата, като обяви, че този участък представлява 1,5% от целия проект и стойността му е 204 хил. лв., като нито един лев не е платен от тези пари. Фандъкова е категорична, че ще бъде платено, едва когато е сигурна, че работата е извършена качествено.

Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков се обърна към кмета на Столична община с думите, че проблемът е, че все още няма технологично решение как да бъде приключен този проблем. „Няма яснота на решението. Затова ви поканих, заедно със строителя, за да вземем ясни и категорични срокове, които към този момент не ги спазихте. Нищо друго няма, което да ме притеснява“, добави той. 

На проверката присъства и общинският съветник от „Спаси София” Борис Бонев. Той използва случая да привлече вниманието върху себе си и да заяви, че отдавна бил предупреждавал за проблема. 

(Снимки: Булфото)

„Би трябвало фугите между паветата да бъдат между 3 и 5 милиметра, а те са някъде повече от 15 милиметра. Ние сме направили лабораторен експеримент. От него става ясно, че освен използване на малката ширина на фугата, е хубаво да заздравим и пясъчната основа отдолу с много конвенционален вид водоразредима смола. Това ще го направим и на практика стига атмосферните условия да го позволяват. В страните, където са използвани тези павета като Австрия и Унгария – като пътни настилки за градски условия те са абсолютно елиминирани“, каза проф. д-р инж. Димитър Назърски.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук